Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Mikor forduljunk orvoshoz derékfájással?

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Mi az a gerinccsatorna szűkület?

A gerinccsatorna a gerincoszlop teljes hosszában végigfutó csontos üreg, amelyben a gerincvelő található. A gerincvelőből a csigolyák között kilépő idegek behálózzák a testet, biztosítják a mozgást és az érzékelést. Gerinccsatorna szűkület akkor alakul ki, amikor a csontos üreg térfogata valamilyen okból lecsökken, így a csatorna összeszűkül. A szűkület hatására a gerincvelői idegek nyomás alá kerülnek és fájdalmas tüneteket okozhatnak. A gerinccsatorna szűkület mértékétől és az idegi bántalom fokától függően akár enyhébb, akár erősebb tünetek is jelentkezhetnek..


Gerinccsatorna szűkület által okozott fájdalmak

Melyek a gerinccsatorna szűkület tünetei?

A gerinccsatorna szűkület fő tünete a tompa fájdalom a gerinc érintett szakaszán – leggyakrabban deréktájon vagy a nyaki részen. A fájdalom jellemzően krónikus jellegű, terhelés hatására (például hosszabb séta vagy ülés esetén) fokozódhat, akár éles-nyilalló érzésbe mehet át. A fájdalom mellé általában zsibbadás társul, ami a végtagok irányába sugározhat. Izomgyengeség, érzészavar, járási nehézségek, egyensúlyzavar is jelentkezhet, valamint súlyosabb esetben inkontinencia és székletürítési zavar is előfordul. Utóbbiak érzékelése esetén azonnali szakorvosi vizsgálat szükséges, mert műtéti beavatkozást indikáló tünetekről van szó.

Önnek is fontos a gerince egészsége? Szeretné elkerülni a fájdalommal járó gerincbetegségeket?
A BMM specialista csapata ebben is segít!

Ingyenes videó sorozat

Hasznos tanácsokat, információkat és videókat válogattunk össze, melyeket most INGYEN biztosítunk Önnek! Adja meg nevét és e-mail címét az alábbi űrlapon és a következő héten minden nap küldünk egy levelet a mozgásszervi szakértőink által összeállított GERINCVÉDELMI TUDÁS-CSOMAG részleteiről! Az első levél tartalma: 6 jó tanács a gerincfájdalom ellen.

Dr. Sterba Gréta

Dr. Sterba Gréta

Reumatológus szakorvos

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Mitől alakul ki gerinccsatorna szűkület?

A gerinccsatorna több okból is beszűkülhet. A leggyakrabban a porckorongok degenerációja, azaz kopása áll a háttérben, azonban más gerincprobléma következménye is lehet a gerinccsatorna szűkület:

  • Porckorongsérv, porckorong előboltosulás.
  • A csigolyák csontos meszesedése.
  • Az ízületek és a szalagok degenerációja, megvastagodása.
  • A gerincoszlop sérülése, erős ütés, trauma.
  • Daganatos megbetegedés, vagy ciszta.

Kockázati tényezők

Gerinccsatorna-szűkület általában 50 éves kor felett jelentkezik, azonban nem kizárt az előfordulása fiatalabb korban sem.

Hajlamosító betegségek:

  • Porckorongsérv
  • Porckorong kopás
  • Gerincferdülés
  • Születési gerinccsatorna szűkület
  • Ízületi gyulladás
  • Autoimmun-betegségek
  • Izomfejlődési rendellenesség

Hajlamosító életmódbeli tényezők:

  • Túlsúly
  • Mozgásszegény életmód
  • Dohányzás
  • Ülőmunka vagy nehéz fizikai munka
  • Rossz testtartás
  • Egészségtelen étrend

A gerinccsatorna szűkület diagnosztikája

A gerinccsatorna szűkület diagnosztizálásával és kezelésével reumatológus és ortopéd szakorvosok foglalkoznak. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben speciális betegút-protokollt alakítottunk ki az alapos kivizsgálás, és a hatékony, célzott terápiák biztosítása érdekében.

Küldetésünknek tekintjük, hogy pácienseink mielőbb visszanyerjék a mozgás szabadságát, és tartósan, hosszú időre megszabaduljanak a fájdalmas panaszoktól.

A sikeres kivizsgálás alappillérei a BMM betegút-protokollja alapján:

  1. A kórelőzmény pontos felállítása: részletes kikérdezéssel számos betegség kizárható, vagy éppen feltételezhető.
  2. Alapos fizikális szakorvosi vizsgálat. A fizikális vizsgálat során mozgásvizsgálat és tapintásos vizsgálat is történik. Ezek alapján szakorvos határozza meg a szükséges képalkotó diagnosztikai vizsgálatok szükségességét. A képalkotó diagnosztikai vizsgálatok segítségével az anatómiai strukturális elváltozások láthatóvá és mérhetővé válnak, így fény derül a panasz valódi okára.
    1. Röntgen vizsgálattal a csontos elváltozás igazolhatóak. Röntgen felvétel készül általában a gerincről, a csípőízületekről, a térdről és a lábfejről. Ez sokszor elkülönítő diagnosztikai szempontból szükséges.
    2. A lágyrészek, a porckorongok, az ízületi porcok, az izmok és ínak állapotáról a rétegfelvétel ad pontos információt.
    3. Gerinccsatorna szűkület gyanúja esetén a pontos diagnózis felállításához CT (computer tomográfia), vagy MRI (mágneses rezonancia) vizsgálat is szükséges.
    4. Idegi érintettség esetén a feltételezett idegkárosodás mértékének meghatározására neurofiziológiai vizsgálat, ENG vagy EMG szükséges.

Az idegvezetéses neurofiziológiai vizsgálatok (ENG/EMG) a BMM Pesti és Óbudai rendelőjében elérhetőek. A szükséges röntgen, ultrahang, CT és MRI vizsgálatokat partnerintézményeink külső helyszínen, külön díjazás ellenében biztosítják.

  1. A vizsgálatok alapján a szakorvos felállítja a diagnózist és személyre szabott kezelési tervet javasol. Magánrendelőinkben injekciós kezelés, gyógyszer felírás, fizioterápia (gyógytorna, manuálterápia), gyógymasszázs, és fizikoterápiás kezelések széles tárháza is rendelkezésre áll. Pácienseinket végig kísérjük a gyógyulás útján!

A siker kulcsa az orvos – páciens együttműködés és a bizalom!

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Gerinccsatorna szűkület okozta fájdalom

Hogyan kezelhető gerinccsatorna szűkület?

A gerinccsatorna szűkület kezelési lehetősége függ a szűkület elhelyezkedésétől, kiterjedésétől, a kiváltó októl és legfőképp az okozott idegi bántalom fokától. A kezelés elsődleges célja a nyomás alá került ideg felszabadítása. Ehhez először konzervatív – azaz nem műtéti – kezelési módszereket alkalmazunk.

A komplex konzervatív terápia része a gyógyszeres fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentés: ez történhet lokális szteroidos injekció által, szájon át szedhető vényköteles és nem vényköteles gyógyszer alkalmazásával. A gyógyszerek mellett javasolt lehet egyéb fájdalomcsillapító kezelések alkalmazása is: például orvosi kollagén injekciós kúra, és fizikoterápia (safe laser, ultrahang, elektroterápia). Az akut fájdalom csillapítása után rendszeres, speciális gyógytorna gyakorlatok végzése javasolt a gerinc stabilitásának és a mélyizmok erősítésének céljából. Érdemes rendszeres mozgást, sportot beilleszteni a mindennapi életbe, az úszás például nagyon hasznos a gerincpanaszok kezelésére. Az étrendben igyekezni kell minél több zöldséget és gyümölcsöt, valamint magas kalcium, magnézium, kondroitin és D-vitamin tartalmú ételeket fogyasztani. Nagy mennyiségű vízfogyasztás pedig a porcok, porckorongok degenerációja ellen ajánlott.

Amennyiben a konzervatív terápia nem hoz eredményt, vagy a tünetek azonnali beavatkozást igényelnek (pl. vizelet-/székletürítési zavar, bénulás) műtét szükséges. A gerinccsatorna szűkület műtéti megoldását idegsebész szakorvos végzi. A műtét utáni rehabilitációban szintén a gyógytorna és a fizikoterápia játssza a főszerepet.

Gerincgyógyászati központ szakorvosai segítenek a gerincsérvből való felépülésben

Gerincgyógyászati Központ szakemberei által kezelt leggyakoribb panaszok

Gerincgyógyász szakorvosok

Dr. Mihola Dóra

Dr. Mihola Dóra

Reumatológus szakorvos

Dr. Pataki Attila

Dr. Pataki Attila

Ortopéd-traumatológus

Dr. Szeles Flórián

Dr. Szeles Flórián

Reumatológus szakorvos

Dr. Török Balázs

Dr. Török Balázs

Ortopéd-traumatológus adjunktus

Dr. Moravcsik Bence

Dr. Moravcsik Bence

Ortopéd-traumatológus

Dr. Molnár Szabplcs

Dr. Molnár Szabolcs

Ortopéd-traumatológus

Hirtelen fellépő derék- vagy hátfájdalom?
Töltse le ingyenes Útmutatónkat!

Tudjon meg minden fontos információt a derék- és hátfájdalmakról!

You have Successfully Subscribed!