Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

BMM – SOS Reumatológiai ügyelet

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Bejelentkezés

Szombaton és vasárnap 8:00-18:00 között várjuk a sürgősségi ellátásra szoruló 18 év feletti pácienseket.
Sürgősségi felár: + 20 000 Ft, amennyiben a rendelés napján aznapra kér időpontot.

Megkérjük betegeinket, hogy telefonon foglaljanak időpontot!

A gyógyulni vágyó páciensek már akut mozgásszervi panaszokkal is fordulhatnak a BMM-hoz!
Reumatológiai ügyeletünk hétvégén 8:00-tól 18:00-ig segít a sürgős ízületi fájdalmakon.


Milyen problémákkal foglalkozunk reumatolgóiai ügyeletünkon?

Miben segít a reumatológiai ügyelet?

A BMM SOS reumatológiai ügyelet segít a hirtelen jövő, nagyfokú mozgásszervi fájdalmakon, mint a láb-, térd-, derék-, gerinctáji-, és nyaki fájdalmak, de ilyen lehet a köszvény roham, vagy az isiász is. A szolgáltatás célja, hogy pácienseinknek hétvégén is, hosszas várakozási idő nélkül tudjunk segíteni.

Segítség térdpanaszok esetén is!

Előzmény nélkül jelentkező, vagy krónikus fájdalom hirtelen rosszabbodása?

  • Ízületi gyulladás
  • Térdszalag sérülések
  • Porcgyűrű sérülés
  • Ízületi kopás
  • Porcleválás miatti fájdalom
  • Térdkalács fájdalom

Hétvégén is várjuk!

Mikor forduljon azonnal reumatológus szakorvoshoz?

A reumatológia problémák, kortól és nemtől függetlenül jelentkezhetnek, nem csupán az időskorúak érintettek. A ritkább, de már fiatal korban súlyos tüneteket okozó gyulladásos reumatológiai betegségek kezelésében ma hatékony kezelés áll rendelkezésre, így korai felismerésük fontos a súlyosabb problémák, esetlegesen a műtét elkerüléséhez.
Ízületeink idővel valóban elkopnak, de nem mindegy milyen gyorsan és milyen mértékben!

A reumatológiai betegségek leggyakoribb tünete a fájdalom és mozgáskorlátozottság, amely az életminőséget nagy mértékben ronthatja.
Ezen kívül a gyakran jelentkező időskori ízületi fájdalom hátterében nemcsak az ízületek kopása, hanem akár egy immunológiai betegség is állhat, amely jól kezelhető, és a páciens napokon belül fájdalom mentessé tehető. Önnek sem kell fájdalomban élnie, a BMM reumatológus szakorvosai alapos vizsgálat és pontos diagnózis után személyre szabott kezelési tervet állítanak össze.
Akut fájdalmak esetén már hétvégi reumatológiai ügyeletben is várjuk gyógyulni vágyó pácienseinket!

Milyen tünetekkel forduljon reumatológus szakorvoshoz?

  • Gyulladásos ízületi- és izomfájdalmak
  • Nyak, hát, váll regionális betegségei (gyulladás, kopás)
  • Derék, csípő regionális betegségei (lumbágó, gyulladás, kopás)
  • Kéz, könyök, csukló regionális betegségei (gyulladás, kopás)
  • Láb, térd, boka regionális betegségei (gyulladás, kopás)
  • Lágyrészek lokális betegségei (lágyrész-rheumatizmus)
  • Osteoporosis (csontritkulás)
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Milyen típusú reumatológiai betegségeket kezelünk ügyeleti ellátás keretein belül?

A reumatológia a mozgásszervi megbetegedések széles skálájával foglalkozik. A leggyakoribb reumatikus panaszok és megbetegedések:

  • az ízületi kopások,
  • ízületi gyulladás,
  • ideggyulladás,
  • teniszkönyök,
  • csontritkulás (osteoporosis),
  • gerincfájdalom,
  • térdfájdalom,
  • csípőfájdalom,
  • vállfájdalom,
  • kéz-, könyök-, láb- vagy sarokfájdalom,
  • hátfájás,
  • derékfájás,
  • nyaki fájdalom,
  • különböző ízületi fájdalmak,
  • porckorongsérv (gerincsérv),
  • lumbágó
  • reumatoid artritisz,
  • köszvény,
  • sponyloartritisz,
  • Sjörgen-szindróma,
  • Arthritis psoriatica,
  • Scleroderma.

Ezekből a reumatológiai ügyeleten főként az akut fájdalmakat kezeljük, mely történhet gyógyszeres, injekciós, vagy infúziós kezeléssel.

Hogyan diagnosztizáljuk a reumatológiai panaszokat?

A reumatológiai ügyelet vizsgálata során a szakorvos először kikérdezi a pácienst a panaszokról (hol fáj pontosan, mióta és milyen gyakorisággal jelentkezik a fájdalom, érte-e trauma az adott testrészt, illetve van-e kísérő tünet), korábbi betegségeiről, a szedett gyógyszerekről, valamint a családban előfordult betegségekről.
Ezt az általános fizikális vizsgálat követi: megtekinti az érintett testrészt, átmozgatással ellenőrzi a mozgástartományát, az izomerőt, reflexeket, tapintással lokalizálja a fájdalom helyét. A panasz függvényében ellenőrzi a gerinc állapotát és a járást, az esetleges tartási rendellenességeket.
A reumatológus a diagnózis felállításához laboratóriumi illetve további, képalkotó vizsgálatok (ultrahang, röntgen, MRI, CT) és csontsűrűség-mérés elvégzését is kérheti. Ezek közül a reumatológiai ügyeleten azonnal elérhető a röntgen vizsgálat.

Panaszok diagnosztikálása reumtológiai ügyeletünkön

Hogyan zajlik a sürgősségi reumatológiai ellátás?

A reumatológiai ügyeleten végzett alapos szakorvosi vizsgálat után a BMM szakorvosai pontos diagnózist állítanak fel, amely segít a megfelelő kezelés kiválasztásában. A szakorvos minden esetben körültekintően és közérthetően tájékoztatja a pácienst a kezelés menetéről, a lehetőségekről és arról, mi a teendő, hogy ne csak a tüneti kezelés történjen meg, hanem az okokat feltárva, a kiváltó probléma is megszűnjön. Ezután megkezdődhet a kezelés, mely lehet gyógyszeres, injekciós, vagy infúzióban adott gyógykészítmény.

Megoldás akut ízületi fájdalomra és csontfájdalomra az ügyeleten

Reumatológia ügyeletünkön injekciós kezelés is lehetséges fájdalomcsökkentés érdekében

Gyógyszeres kezelés

A kezelés egyik legáltalánosabb módja a gyógyszerhasználat.
Mivel nem mindegy, hogy kopásból fakadó, idegi alapú, vagy izomfájdalomról, esetleg megerőltetésről van szó, így fontos, hogy a reumatológus szakorvos válassza ki a megfelelő gyógyszeres ellátást.
Akut panaszoknál az első és legfontosabb a fájdalomcsillapítás, amihez a nem szteroid alapú gyulladáscsökkentők ajánlottak, de a különféle izomlazítók is segíthetnek, ha a probléma hátterében izomösszehúzódás áll.

Injekciós kezelés

Az injekciós kezelésre rendszerint akkor lehet szükség, ha a szájon át szedhető gyógyszerek nem bizonyultak elegendőnek, esetleg komolyabb probléma áll a háttérben. Ilyen lehet az ideig alapú, erős fájdalmat okozó isiász, vagy a deréktáji izomfájdalom, a lumbágó.
Fontos, hogy önmagában az injekciós kezelés hatékony fájdalomcsökkentő, a hosszú távú javuláshoz elengedhetetlen a gyógytorna terápia.

Infúziós kezelés

Súlyos reumatológiai panaszok esetében az ügyeleten a leghatékonyabb gyógyszeres kezelési módszer az infúzió adagolása, ami rendszerint a legnagyobb fájdalmakat is képes enyhíteni. Létezik belőle szteroidos és nem szteroidos típus is.

A szteroidot is tartalmazó infúzió rendkívül erős fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és izomlazító hatással rendelkezik, emiatt nagyon hamar és nagyon gyorsan képes megszüntetni a fájdalmat. A reumatológiai ügyeleten adott infúziós kezelés körülbelül 1 órát vesz igénybe.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Köszvényes roham: Azonnali segítség a reumatológia ügyeleten

A köszvény olyan ízületi gyulladás, amely jellemzően rohamokban jelentkező fájdalmat okoz, melyet duzzanat, kipirosodás, ízületi nyomásérzékenység kísér. Oka a szervezet magas húgysavszintje. Ha a húgysavszint a laborvizsgálatok során nem is tűnik mindig emelkedettnek, a csökkentése hosszú távon enyhíti a köszvény tüneteit.

A megbetegedés először az ízületeket érinti, mely leggyakrabban a nagylábujj ízületén jelentkezik, de a térdeken és a bokákon is gyakori a kialakulása.
A köszvényes roham szinte mindig hirtelen, és főleg éjszaka kezdődik.
Az intenzív fájdalom jellemzően 5-10 napon keresztül tart, majd magától elmúlik.
Emellett az érintett ízület vagy ízületek megduzzadnak, pirossá és nyomás érzékennyé válnak.

Az enyhébb köszvényes rohamok kezelésére a nemszteroid gyulladásgátló gyógyszerek alkalmazhatóak, de csak véges mértékben: egy bizonyos dózis felett már nem érhető el velük további fájdalomcsillapító hatás.

Súlyos esetekben szteroid készítmény jöhet szóba, amely gyorsan megszünteti a fájdalmat és az egyéb tüneteket. Az okot kiváltó panaszokat azonban hosszú távon is kezelni kell!

Isiász kezelése reumatológiai ügyeletünkön

Akut lumbágó és isiász kezelése sürgősségi ellátásban

A lumbágó a hát alsó részén, a keresztcsont tájékán fellépő, nyilalló fájdalom, ami az ágyéki gerincoszlop mellett futó vastag hátizom erőteljes reflexes feszülésével jár. Az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz, ami minden harmadik embert érint élete során. Gyakran összekeverik az isiásszal, ami azonban nem izom-, hanem idegi alapú fájdalom, ami a lábakba is átsugárzik.

Az akut lumbágó kezelésének célja az izomfeszülés megszüntetése és a mozgáskészség helyreállítása. Erős, mozgás beszűkülést okozó derékfájás esetén a szakorvos javasolhat szteroidos fájdalom- és gyulladáscsökkentő injekciót. A gyógyszeres kezelés mellett a mozgásterápiának van nagy szerepe a gyógyulásban: személyre szabott egyéni gyógytorna, manuálterápia, gyógymasszázs és fizikoterápiás kezelések is sokat segíthetnek.

Az isiász, vagy más néven ülőidegzsába általában hirtelen fellépő, éles deréktáji fájdalom formájában jelentkezik.

A panaszt az úgynevezett ülőideg gyulladása váltja ki. Hátterében többféle betegség is állhat, ezért érdemes minden esetben kivizsgáltatni, mi okozza. Jellemző tünete az erős fájdalom, mely a lábakba sugárzik.
Isiász esetén elsőként az akut fájdalom tüneti kezelése jön szóba. A gerinc tehermentesítése, szájon át szedhető nonszteroid fájdalomcsillapító készítmények szedése, esetleg szteroidos helyileg alkalmazott gyulladáscsökkentő injekció beadása, vagy orvosi kollagén injekciós terápia javasolt. A tüneti kezelés alatt a reumatológus vagy ortopéd szakorvos által ajánlott diagnosztikai vizsgálatok elvégzése szükséges. A vizsgálati eredmények alapján felállítható a pontos diagnózis és megkezdhető az oki terápia.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Porckorongsérv kezelése reumatológus szakorvos által

A gerincsérv, vagy másnéven porckorongsérv a gerincoszlop adott részén kialakult degeneratív kopásos elváltozás. Éles fájdalommal és akár zsibbadással vagy mozgásbeszűküléssel is járhat.
A gerincoszlopot csigolyák alkotják, melyek között a rugalmas összekötést az porckorongok biztosítják. A porckorongok két részből állnak: egy külső körkörös rostos gyűrűből, és egy belső kocsonyás állagú magból. A porckorongok a gerincünk “lengéscsillapítói”, ezek biztosítják a gerincoszlop mozgékonyságát és rugalmasságát.
Gerincsérv esetén a porckorong külső rostos gyűrűje átszakad és a kocsonyás mag kitüremkedik rajta. Ezt nevezzük porckorong előboltosulásnak. Az előboltosulás miatt a gerincvelőből kilépő ideggyökök nyomás alá kerülhetnek, becsípődhetnek és begyulladhatnak, sőt, akár sérülhetnek is. Az idegrost károsodása pedig hosszú távú mozgáskorlátozottságot, akár bénulást is okozhat.

A gerincsérv kezelése a sérv mértékétől és elhelyezkedésétől, valamint az okozott tünetek minőségétől függ. Minden esetben alapos kivizsgálás után, szakorvos dönt a megfelelő terápiáról.
A gerincsérv a legtöbb esetben konzervatív terápiával jól kezelhető. Az akut fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentés általában gyógyszeresen történik, ez lehet lokális injekciós, szájon át szedhető, vagy akár tapaszos; szteroid tartalmú, vagy non-szteroid készítmény. Az akut szakaszban a gerinc tehermentesítése is alapvetően szükséges, a hosszú távú szigorú ágynyugalom azonban nem ajánlott.
A nyomás alá került ideg felszabadítására idegmobilizáció ajánlott. A heveny fájdalom csillapodásával hosszú távú konzervatív terápia szükséges.
Ennek fő eleme a gyógytorna, melyet személyre szabottan szükséges alkalmazni. McKenzie-féle gerinctornával, manuálterápiával a gerincsérv kifejezetten jól kezelhető, akár teljes tünetmentesség is elérhető. A gyógytorna mellett ajánlott kiegészítő fizikoterápiás kezelések igénybevétele is.
Súlyos esetben, kiszakadt gerincsérv esetén műtéti beavatkozás indokolt.

Fizikoterápia kezelés lehetősége reumatológiai ügyeletünk után

A reumatológiai kezelés lehetőségei

A reumatológiai kezelés sokféle lehet:

  • kopásos ízületi gyulladás (csípő, térd vállízületi gyulladások)
  • gyógyszeres kezelés,
  • gyógytorna elrendelése
  • fizikoterápiás kezelés,
  • ízületi vagy helyi injekciós kezelés,
  • másik szakrendelésre való beutalás. Leggyakrabban: neurológiai, ortopédiai, idegsebészeti konzílium.

A további kontroll időpontok alkalmával a reumatológus elemzi az új vizsgálati eredményeket, értékeli a korábbi kezelési javaslat hatásosságát, kezeli a visszatérő vagy szűnni nem akaró panaszokat, felülvizsgálja a gyógyszeres kezelés hatékonyságát, figyeli az esetleges mellékhatásokat, különböző kezeléseket alkalmazhat a mozgás és az életminőség javítására.

A BMM a panaszaira a legjobb specialistát biztosítja!

Ahhoz, hogy ezt 100%-ban meg tudjuk valósítani, a probléma felmérése már telefonon, szakorvos által elkezdődik.

Ügyeleti ellátásunkra csak akkor várjuk személyesen, ha a BMM a panaszainak megfelelő lehető legjobb orvost és ellátást tudja nyújtani. Ellenkező esetben, például csonttöréseknél szakorvosunk a megfelelő ellátó intézménybe irányítja.