Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Vállficam műtét
– Vállízületi instabilitás kezelése

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Mi a vállízületi instabilitás és a vállficam?

A vállízület az emberi test egyik legkomplexebb ízülete, amely nagyfokú mobilitást és rugalmasságot biztosít a karnak. Azonban ez a tág mozgástartomány magasabb kockázati tényezőt jelent a sérülések tekintetében.
Az ízületi összetettség és sérülékenység pedig sok esetben vállízületi lazasághoz és vállficamhoz vezet.

  • A vállízületi lazaság, vagy váll insatbilitás a legtöbbször genetikai tényezőn alapul, azonban a kiváltó ok trauma is lehet. A váll instabilitása azt jelenti, hogy a vállízület nem tartja megfelelően a felkarcsontot, ami ficamokhoz vagy subluxációkhoz vezethet. Ez az elmozdulás a már említett módon lehet lehet teljes vagy részleges.
  • A vállficam egy igen fájdalmas állapot. Ekkor a felkarcsont feje kimozdul a helyéről, vagyis a vápából. Ez az elmozdulás lehet teljes vagy részleges.
  • Váll általános instabilitása esetén a felkarcsont feje nem hagyja el teljesen a vápát. A páciens azt érzi, hogy az izmai gyengék, fej feletti mozgások esetén kellemetlen, instabil érzet jelentkezhet. Gyakori kísérő tünet a fájdalom, az enyhe duzzanat és a pattanó hang. Ezek a tünetek kifejezetten a laza kötőszövettel rendelkezők esetében léphetnek fel.

A vállficam egy rendkívül fájdalmas állapot, tünetei szemmel láthatóak. Az elmozdulás okán a páciens egy kényszer-testtartást vesz fel. Az érintett végtagot egyáltalán nem tudja mozgatni. Ebben az állapotban még a járás és az egyszerű mozdulatok elvégzése is rendkívül erős fájdalmat idéz elő. Vállficam esetén a mielőbbi orvosi ellátás elengedhetetlen.

Vállficamok típusai – melyek a leggyakoribbak?

A váll instabilitását több tényező is kiválthatja:

  • Traumás sérülések, például esések vagy sportbalesetek közvetlenül érintik a vállat. A traumatikus események hatására ficamodhat a váll, és az ízület lágy részei is súlyos sérülést szenvedhetnek, pl. izomszakadást, porcleválást.
    Ismétlődő, fej feletti megerőltető mozgások fokozatosan károsíthatják az ízületet. Gyulladást és különféle instabil állapotokat idézve elő.
  • Genetikai hajlam, anatómiai rendellenességek is állhatnak a háttérben, amelyek növelik a vállficamok kockázatát. Ebben az esetben az ízületi tok olyan kötőszövetből épül fel, ami kicsit nyúlósabb, lazább, mint az átlagos.Az ilyen jellegű genetikai adottsággal rendelkeziknél gyakrabban fordulnak elő félficamok (szubluxációk) is.
  • Létezik egy harmadik típusú vállficam is. Ekkor a rotátorköpeny egyes izmai nem működnek megfelelően. Az izmok használata során nem történik meg azok spontán összehúzódása és elernyedése, ezért hátsó irányban diszlokálódhat a váll. Ezt a típusú ficamot bizonyos mozdulatok, karpozíciók aktivizálják

A vállficamok irányuk szerint is eltérőek lehetnek:

  • Az esetek túlnyomó részében, kb 95%-ban elülső-alsó ficam történik. Ez leginkább a fiatal és aktív, sportos életet élőket érinti.
  • A hátsó ficam rendkívül ritka, általában epilepsziás roham, vagy áramütés miatt történik. Illetve a már említett izomdiszfunkciók is okozhatják.
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Dr. Major Bálint

Dr. Major Bálint

Vállspecialista
Ortopéd-traumatológus főorvos

Hogyan kezelhető a vállficam?

Típusuktól függően eltérő kezelési protokollt indokolnak. A vállficamok esetében a legfontosabb szempont, hogy az elmozdult végtag minél előbb visszakerüljön a helyére. A repozíciót minden esetben orvos végzi. Otthon nem érdemes próbálkozni a helyretétellel, mert csak nagyobb bajt idézhetünk elő.

  • Először röntgenfelvétel készül a diszlokálódott vállról.
  • Ennek alapján az orvos diagnosztizálja, hogy csak egy enyhébb elmozdulás történt-e vagy a környező szövetek is sérültek. Történt-e az izmokban, szalagokban szakadás, letörött-e a porc, esetleg megsérült a csont.
  • Ha nincs komolyabb szöveti sérülés, akkor manuálisan zajlik a repozíció. Ebben az esetben nagyon fontos, hogy a beteg a lehető legjobban el tudja lazítani az izmait, a teljes testét. Ennek érdekében fájdalomcsillapító injekció beadására is sor kerülhet. Ha a páciens ennek ellenére nem tudja ellazítani izmait, akkor altatásban történik a végtag pozíciójának helyreállítása.
  • Súlyosabb sérülés esetén (törés, szakadás) a vállficam műtéti kezelése szükséges.
  • A vállstabilizáló műtét történhet nyílt feltárásból, de leggyakrabban artroszkópos módszerrel végzik.
  • Az operáció ismétlődő vállficamoknál is ideális megoldást jelenthet.
  • Az operáció nemcsak traumás esetekben, hanem ismétlődő vállficamoknál is ideális megoldást jelenthet.
  • Minden esetben cél az ismételt ficamok megakadályozása és a vállízület egészséges funkcióinak visszaszerzése.

Mikor jó választás a konzervatív terápia és mikor érdemes a vállficam műtét mellett dönteni?

A váll instabilitása többféle módszerrel kezelhető, attól függően, hogy milyen típusú vállficamról van szó. A BMM vállsebészei, így Dr. Major Bálint is abban az esetben javasolja a műtétet, amennyiben az feltétlenül indokolt. Az esetleges műtéti megoldásokról a páciens alapos tájékoztatást kap.

Vállficam műtét
– Leggyakrabban traumás esetekben javasolt. Ekkor a diszlokációval egyidőben ízületi károsodás is történik. Egy elszakadt izom, vagy szalag, esetleg egy letört porc konzervatív terápiával nem gyógyítható. Ekkor a szakorvos artroszkópos vagy nyitott vállműtétet javasol, a szövetek helyreállítása céljából. A vállficam műtét és az azt követő megfelelő gyógytorna-rehabilitáció képes visszaadni a sportolás és a teljes élet lehetőségét. Vállficam műtét esetében fontos tudni, hogy a mozgásképesség túlnyomó része a műtét után 3 hónappal már visszanyerhető. Ekkor bizonyos típusú sportok végezhetők, azonban teljes gyógyulásról az eset után 6 hónappal beszélhetünk.

Konzervatív terápia
– Hosszútávon elsősorban a gyógytornát foglalja magában. Abban az esetben optimális, ha a vállficam a páciens kötőszöveti lazasága miatt történt. Tehát genetikai hajlam és nem trauma áll a háttérben. A nem traumás vállficamnál a vállat manuálisan a helyére teszik, de ezt követően nagyon fontos a kar megfelelő módon történő pihentetése és kímélése. Ennek része a karrögzítő viselése (orvos utasítása szerint néhány hétig) és a fej feletti mozgások kerülése. A konzervatív terápia részét képezheti a gyógyszeres kezelés, amely a fájdalom és a duzzanat csillapítását szolgálja. Egyes esetekben a szteroid tartalmú injekciók beadására is sor kerülhet, a tünetek csillapítása érdekében. Az ismételt ficamok elkerülése végett lényeges az izmok megerősítése, a váll stabilitásának hosszútávú növelése.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Vállficam műtét

Arthroscopos stabilizáló műtét

Az arthroscopos (artroszkópos) eljárás minimálisan invazív módszerrel történik, ahol az orvos apró bemetszéseken keresztül végez beavatkozást a vállízületen. A vállba helyezett speciális kamera (artroszkóp) segítségével képes látni és kezelni az ízületi károsodásokat. Az artroszkópos vállficam műtétet a sérülés súlyossága és jellege teheti szükségessé. Ez a típusú műtét előnye, hogy kisebb hegekkel és általában rövidebb rehabilitációs idővel jár, mint a hagyományos, nyitott műtéti típus.

Latarjet műtét

A Latarjet eljárás során a sebész egy csontdarabot transzponál, azaz áthelyez, a vállízületbe, ezzel javítva annak stabilitását és megakadályozva a további ficamokat. A műtét különösen azok számára lehet ideális, akiknél korábbi beavatkozások nem hoztak tartós eredményt vagy akiknek a vállficam különleges jellege (pl. többszöri ficamok) miatt szükség van erősebb stabilizálásra.

Mindkét műtéti eljárás esetében a fő cél a vállízület stabilitásának helyreállítása és a ficamok kockázatának csökkentése. A váll stabilizáló műtétek után különös figyelmet kell fordítani a rehabilitációra és a fizioterápiára, hogy biztosítsák a váll megfelelő mozgástartományát és erősségét.

Vállficam műtét után rehabilitáció

Vállficam műtét utáni gyógytorna

A gyógytorna kulcsfontosságú a vállficam műtét utáni felépülésben is. Egy szakértő fizioterapeuta segítségével tervezett egyéni gyógytorna-program segít visszaállítani a váll mozgását, erősségét és funkcionalitását.

Lényeges, hogy a vállficam után (vállficam műtét és konzervatív terápia esetén is) ne önállóan kezdjük el mozgatni a végtagot. A helytelenül végzett mozgások többet ártanak, mint használnak.
A gyógytornász szakember pontosan tudja, hogyan segítse a lehető legoptimálisabb felépülést. A mobilizáló gyakorlatok mellett az optimális erősítésére is szükség van, de nagyon tudatosnak kell lenni az egészséges funkciók visszaszerzése érdekében.
Állapottól függően a gyógytorna kezelések alkalmával nemcsak tornagyakorlatok történnek, hanem a gyógytornász manuális technikákat, valamint fizikoterápiás eszközöket is alkalmazhat, pl. lézerkezelést, lökéshullámot, vagy TR terápiát.
Rendkívül lényeges, hogy a terapeuta mindig a legrelevánsabb kezelési módszert használja, ami egyénileg a páciens problémájára adaptált.

Otthoni rehabilitáció

A gyógytorna foglalkozás nem ér véget a rendelőben! Nagyon fontos az otthoni munka is. Ennek érdekében a gyógytornász házi feladatot ad a páciensnek, amely segítségével fel tudja idézni és be tudja gyakorolni az órán végzett aktív feladatokat.
A terapeutával közösen és az otthon egyénileg végzett tornagyakorlatok elengedhetetlenek a vállficam utáni teljes felépüléshez és az ismételt ficamok elkerüléséhez.

Pácienseink véleménye

Made by fffuel.com

Vállspecialista szakorvosunk

Dr. Major Bálint

Dr. Major Bálint

Vállspecialista Ortopéd-traumatológus főorvos