Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Vállfájdalom

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Mit érdemes tudni a vállfájdalomról, kiváltó okáról?

A vállfájdalom gyakran előforduló panasz, amely negatív hatást gyakorolhat az életminőségre.

A vállöv komplex szerkezeti felépítése miatt számos különböző problémája adódhat:

  • Izom- és ín panaszok
  • Ízületi kopás
  • Vállízületi gyulladás, pl nyáktömlő gyulladása (bursitis)
  • Impingement szindróma
  • Vállcsúcs fájdalma
  • Különféle sérülések

Sokszor ezek a rendellenességek lassan alakulnak ki, például hosszan tartó túlerőltetés vagy helytelen testtartás okán. Ugyanakkor egyetlen rossz mozdulat is vezethet sérüléshez.

Az életkor előrehaladtával a vállat érintő panaszok gyakorisága növekszik. Továbbá fiatalabb korban, különösen nehéz fizikai munkát végzők, vagy sportolók körében jelentkeznek leggyakrabban vállproblémák.
Minden esetben fontos a tünetek korai felismerése a súlyos betegségek elkerülése érdekében.

Vállfájdalom jellege és tünetei

  • Éjszakai pihenést nehezítő fájdalom
  • Hasító, éles fájdalom
  • Tompa fájdalom, amely egyes mozdulatokra fokozódik, nyilaló érzés is belehasíthat
  • A fájdalom hatására a beteg elkezdi kímélni a vállát, aminek következtében mozgásbeszűkülés jelentkezik. Ez csak tovább fokozza a panaszokat
  • Könyök, alkar irányába sugárzó fájdalom

Melyek a vállfájdalom okozta problémák leggyakoribb típusai?

A különféle eredetű problémák, betegségek némiképp eltérő tüneteket produkálhatnak. Ugyanakkor sok esetben az állandósult fájdalom, duzzanat, mozgásbeszűkülés jelzi a problémát. A specifikus tünetek és panaszok súlyossága nagyban függhet a konkrét probléma típusától és a páciens egészségi állapotától. Éppen ezért érdemes vállfájdalom esetén mielőbb szakorvoshoz fordulni!

Vállfájdalom
  • A vállízületi gyulladás jellemzően fájdalommal, duzzanattal és merevséggel jár, különösen a reggeli órákban.
  • Az ízületi kopás, vagy artrózis szintén hasonló tüneteket okozhat, annyi eltéréssel, hogy a nap folyamán terhelés hatására fokozódhatnak a panaszok.
  • A rotátorköpeny szindróma rendkívül fájdalmas lehet, és korlátozhatja a váll mozgását.
  • A váll ficamodása vagy diszlokációja akut, erős fájdalmat okoz. Az ízület helyreállítása szakorvosi beavatkozást igényel.
  • A befagyott váll szindróma esetén a váll merevvé válik. Hosszú távon kellemetlenséget és fájdalmat okozva.
  • A bursitis a vállban található bursa (folyadékkal teli zsákocska, amely csökkenti a súrlódást az ízületekben) gyulladását jelenti. A bursitis leggyakoribb kiváltó oka túlerőltetésből vagy sérülésből ered. A tünetek közé tartozik a mozgás közben jelentkező fájdalom, duzzanat és vörösség.
  • Az impingement szindróma (beütközési szindróma) akkor fordul elő, amikor a vállízületben található szövetek összenyomódnak a vállcsont és a vállízület között. Ez általában a váll anatómiájából, a rotátor köpeny sérüléseiből, vagy a vállízület túlterheléséből adódik. A tünetek közé tartozik a kar felemelésekor jelentkező fájdalom, gyengeség és mozgáskorlátozottság.

Melyek a vállfájdalom leggyakoribb fizikai okai?

  • Túlterhelés
    Különösen a sportolók és a nehéz fizikai munkát végzők körében jellemző. A váll terhelése során gyakran ismétlődő, monoton mozdulatok, mint a súlyemelés vagy dobás, kumulatív károsodást okozhatnak, hosszú távon.
  • Sérülések
    Magában foglalja a váll ficamodását, a töréseket, a szalagok és ízületek szakadását, amelyek akár egyetlen rossz mozdulatból is adódhatnak. A vállízület komplex felépítése miatt, még enyhe traumák is tartós fájdalmat és korlátozottságot eredményezhetnek.
  • Ízületi gyulladás és kopás
    Kialakulásának oka genetikai vagy életmódbeli. Idővel az ízületi porc kopása súlyosbodik, ami a csontok közötti súrlódást növeli, fájdalmat és merevséget okoz.
  • Egyéb betegségek
    Egyes betegségek, mint például a diabetes vagy a pajzsmirigy problémák, hozzájárulhatnak a váll betegségeinek kialakulásához. Ezen felül autoimmun betegség, vagy akár fertőzés is állhat a háttérben. A szervezetben zajló gyulladásos folyamatok az ízületeket is érinthetik, súlyosbítva a fájdalmat.
  • Helytelen testtartás
    A helytelen testtartás hozzájárulhat a vállpanaszok megjelenéséhez. Ez a típus probléma főleg az ülőmunkát végzőkre jellemző. Ez a típusú probléma főleg az ülőmunkát végzőkre jellemző. Náluk fokozottan kell figyelni a helyes testtartásra és a test napközbeni átmozgatására.
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Melyek a vállfájdalom leggyakoribb lelki okai?

A régóta fennálló és elhúzódó vállfájdalom hátterében gyakran lelki okok, pszichés problémák is állhatnak. Ezért az ízület fizikai kivizsgálása mellett érdemes a lelki nehézségeket is feltérképezni és kezelni.

  • Lelki túlterhelés és stressz
    Az érzelmi stressz és a belső nyomás érzete fizikailag is hatással lehet a testre. Fájdalmat és merevséget okozhat a vállakban, a nyakban. Testünk ezen részein “viseljük” a stresszt okozó terheket.
  • Felelősség
    Ha túl sok felelősséget cipelünk, vagy nehéznek érezzük a terheinket, akkor az vállfájdalom formájában nyilvánulhat meg.
  • Változásoktól való félelem
    Az emberek gyakran “hordozzák” a változástól és az ismeretlentől való félelmet a vállaikon.
  • Tudatalatti elfojtások
    Az elnyomott érzelmek (például a bánat vagy a harag) szintén megnyilvánulhatnak fizikai panasz, fájdalom formájában.
  • Önértékelés hiánya
    A vállak és a nyak területe a magabiztossághoz és az önértékeléshez kapcsolódik. Az alacsony önértékelés és a túlzásba vitt önkritika vállfájdalomban nyilvánulhat meg.

A lelki egyensúly megtartása és a fizikai test jóléte érdekében érdemes valamilyen önismereti tevékenységet végezni. A stressz csökkentésében és a kiegyensúlyozott hétköznapok elérésében a meditáció, a különféle relaxációs technikák és a természetben töltött idő remek segítséget jelenthet. Komolyabb lelki problémák, válságok esetén, azonban érdemes szakember segítségét kérni.

Vállfájdalom esetén MR vizsgálat is szükséges lehet

Diagnosztika

Az orvos által végzett fizikális vizsgálatot egyéb képalkotó diagnosztikai eljárások is kiegészítik. Az ultrahang, a röntgen, az MR és szükség esetén a CT hozzásegít az ízület állapotának lehető legteljesebb feltérképezéséhez és a probléma pontos meghatározásához. A precíz diagnózis felállítása nélkülözhetetlen a személyre szabott kezelési terv meghatározásában.

Orvos által végzett UH

A pontos diagnózis felállítása nélkülözhetetlen a megfelelő kezelés megválasztásához. Ezért Dr. Major Bálint vállspecialista a fizikális ortopédiai vizsgálat mellett a beteg vállízületét ultrahanggal is megnézi.
Az UH-felvételek alapján meg tudja állapítani a vállízület fájdalmának okát. Ezt követően ad kezelési javaslatot.
Injekcióval történő porcpótlás esetén ultrahang-vezérelten történik a kezelés. Így az injektálni kívánt anyagot a legpontosabban lehet a problémás területre fecskendezni.

Artro-MR

A hagyományos MR vizsgálatnál még részletgazdagabb eredmény érhető el az úgynevezett Artro-MR diagnosztikai eljárás segítségével. A vizsgálat során az úgynevezett kontrasztanyagot direktben a vállízületbe fecskendezik. A kontrasztanyag segít láthatóbbá tenni az ízület belső struktúráit, beleértve a porcot, az ízületi tokot, az ízületi szalagokat és a meniszkuszt.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Hogyan előzhető meg a vállfájdalom kialakulása?

A vállfájdalom és a vállproblémák kialakulásának okai rendkívül eltérőek lehetnek. A sérüléseket és genetikai okokat nehéz kiküszöbölni, de az alábbi életmódbeli változtatásokkal sokat tehetünk vállunk egészségéért:

Vállfájdalom esetén a nyújtás segíthet a megelőzésben

A váll és a felsőtest izmainak erősítése

A tónusos, erős vállizmok támogatják és védik a vállízületet. Specifikus gyakorlatok végzésével megelőzhetők a vállizom gyengeségéből adódó problémák kialakulása. A megfelelő gyakorlatok elsajátításához érdemes gyógytornász segítségét kérni.

Ismétlődő terhelés kerülése

Az ismétlődő mozdulatok, különösen a magas intenzitással vagy nagy súlyokkal végzett gyakorlatok károsíthatják a vállízületet. Az egyes mozgások közötti szünetek beiktatásával és a mozgástípusok variálásával sokat tehetünk vállunk optimális állapotáért.

Pihenés és regenerálódás

Ha a váll fájdalmas vagy fáradtságot jelez, fontos a megfelelő pihenőidő biztosítása. Ez magában foglalja a minőségi alvást és a stressz csökkentését is.

Helyes testtartás

A helytelen testtartás hozzájárulhat a vállpanaszok megjelenéséhez. Különösen a hosszú ideig tartó ülés vagy állás fejt ki negatív élettani hatást. A hát egyenesen tartásával sokat tehetünk vállunk egészségéért.

A nyújtó gyakorlatok fontossága

Rendszeres nyújtás segíthet a váll rugalmasságának fenntartásában és a sérülések megelőzésében.

Egészséges életmód

Az egészséges táplálkozás és az elegendő, ízületkímélő mozgás hozzájárulhat a test, így a váll egészségének fenntartásához.

Kezelési lehetőségek

Konzervatív terápia

Ha az adott vállprobléma nem igényel azonnali műtéti beavatkozást, protetizálást, akkor az orvos leggyakrabban konzervatív terápiát rendel el. Ennek része lehet a gyógyszeres és injekciós kezelés, a gyógytorna, valamint egyéb fizio- és fizikoterápiás gyógymódok.

Gyógytorna

A konzervatív terápia központi eleme egyértelműen a gyógytorna. Célja a vállízület és a környező izmok megerősítése, a mozgás tartományának javítása és a fájdalom enyhítése. A gyakorlatok végzése szakember irányításával és ellenőrzésével történik, hogy biztos legyen a helyes technika és az esetleges sérülések elkerülése.
A gyógytorna egyéni igényekhez és képességekhez igazodik, így a beteg állapotának javulásával a gyakorlatok intenzitása és bonyolultsága is fokozatosan növekszik.
A tornagyakorlatokat kiegészíthetik egyéb fizikoterápiás módszerek is. Ezen kezelési módszerek közé tartozik az elektroterápia, az ultrahang, a lézerterápia és a hőkezelés. Ezeket a módszereket gyakran alkalmazzák a vállfájdalom kezelésében, mivel serkentik a vérkeringést, elősegítik a gyulladás csökkentését és fokozzák a szövetek regenerálódását.

Illóolajok

A fizikai kezeléseket érdemes a lélekre ható terápiával kiegészíteni. Ezáltal oldva az esetleges pszichés nyomást, amely előidézte az adott vállproblémát, vagy a vállpanasz diagnosztizálása után alakult ki. Az illóolajok segíthetnek a stressz enyhítésében, a relaxáció elősegítésében és az általános jóllét javításában. Bár nem helyettesítik a hagyományos orvosi kezeléseket, és nem gyógyítják a lelki vagy pszichés eredetű vállfájdalmat, mégis néhány illóolaj hozzájárulhat a stressz csökkentéséhez, így közvetve a vállfájdalom enyhítéséhez.

  • Levendula
    Jól ismert nyugtató tulajdonságairól. Segíthet az alvás minőségének javításában, ami különösen fontos a fájdalom kezelésében.
  • Rózsa
    A rózsaolajat gyakran használják az érzelmi jólét elősegítésére, és az önértékelés növelésére.
  • Bergamot:
    A bergamot olaj híresen jó stressz- és szorongásoldó hatású.
  • Ylang-ylang
    Támogatást jelenthet az érzelmi egyensúly helyreállításában, és segíthet a harag, illetve a frusztráció kezelésében.
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Vállfájdalom megszüntetése a vállon végzett artroszkópiás műtéttel

Műtéti megoldások

Artroszkópia

Az artroszkópos műtét egy minimálisan invazív eljárás, amelyet orvosi endoszkóp segítségével végeznek. Az artroszkópot (hosszú cső, amelynek végén kamera és fényforrás van) a váll egy kis bemetszésén keresztül behelyezik a kívánt helyre. Az ízületbe vezetett kamera képe nagy felbontású monitoron jelenik meg.

Ennek köszönhetően az orvos speciális műtéti eszközök segítségével végezhet el különböző sebészi eljárásokat, például sérült szövetek eltávolítását, ízületi szalagok rögzítését vagy a rotátorköpeny varrását.

Az artroszkópos műtétek előnye, hogy kevesebb szöveti károsodást és rövidebb gyógyulási időt eredményeznek, mint a hagyományos feltárással végzett műtéti eljárások.


Vállprotézis beültetés

A vállprotézis műtétre általában kopásos és gyulladásos ízületi betegségek, valamint sérülések esetén kerül sor.

Az implantátum beültetése a konzervatív kezelések hatástalansága esetén jelenthet megoldást a betegek számára. A beültetéssel megszüntethető az állandósult vállfájdalom és visszanyerhető az egészséges mozgástartomány.

Az elérhető legmodernebb műtéti technikának és a magas minőségű implantátumoknak köszönhetően a vállprotézis beültetése biztonságos és optimális megoldás lehet.

Mikor célszerű vállsebész szakorvost és mikor reumatológust választani?

  • Amennyiben a váll panasza közeli kezdetű, vagy egy rossz mozdulat indukálta húzódás az oka, célszerű reumatológus szakorvoshoz fordulni. Különösen igaz ez, fiatal korban.
    A reumatológus szakorvos főként gyulladásos ízületi betegségek, autoimmun eredetű ízületi gyulladások és szisztémás kötőszöveti betegségek esetén nyújthat segítséget. Ha a vállfájdalom duzzanattal, a többi ízülettel együtt jelentkező tünetekkel vagy kísérő tünetekkel, például lázzal, bőrtünetekkel vagy fáradékonysággal jár együtt, akkor célszerű reumatológushoz fordulni.
  • Vállsebész szakorvos javasolt, amikor a vállfájdalom egyértelműen sérülésből, ízületi instabilitásból vagy mechanikai problémából adódik. Ha a tünetek pl. vállficammal, csonttöréssel, rotátorköpeny sérüléssel kapcsolatosak vagy a konzervatív kezelések, mint a gyógyszeres terápia és gyógytorna nem hoznak javulást, a vállsebészeti konzultáció szükségessé válhat.

A BMM szakorvosai

Dr. Major Bálint

Dr. Major Bálint

Vállspecialista, Ortopéd-traumatológus főorvos

Dr. Szeles Flórián

Dr. Szeles Flórián

Reumatológus szakorvos

Dr. Mihola Dóra

Dr. Mihola Dóra

Reumatológus szakorvos

Dr. Sterba Gréta

Dr. Sterba Gréta

Reumatológus szakorvos

Vállprotézis útmutató

Vállízületi kopás? - Van megoldás!
Töltse le Ingyenes Útmutatónkat!

Minden amit tudnia kell Vállprotézis műtét előtt

https://bmm.hu/vallprotezis-feliratkozo-oldal/

You have Successfully Subscribed!