Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Vállprotézis műtét

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Mit érdemes tudni a vállízület felépítéséről? Mikor indokolt a vállprotézis beültetése? Mire lehet számítani a protézis műtét előtt, alatt és után? Mennyi idő után nyerhető vissza a fájdalommentes mozgás szabadsága?

A BMM vállspecialistájának segítségével összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.


Az egészséges vállízület

A vállízület az emberi test egyik legmozgékonyabb és legkomplexebb ízülete, amely lehetővé teszi a kar széleskörű mozgását.

A vállízület felépítését tekintve 3 fő csontból áll:

  • Felkarcsont
    A felkarcsont feje illeszkedik a lapocka glenoid üregébe, ami egy lapos tányér alakú mélyedés. Ez az ízület alkotja a váll fő mozgási pontját.
  • Kulcscsont
    A kulcscsont összeköti a mellkas csontvázát a felső végtaggal. Ezt a fontos összekötő szerepet a lapocka acromionja, vagyis a lapocka nyúlványa látja el. A szakirodalom ezt a területet acromioclavicularis ízületnek nevezi.
  • Lapocka
    A lapocka mozgása kiegészíti a kar mozgását.

A váll felépítése szempontjából fontos a rotátorköpeny szerepe is. Ez a 4 izom összekapcsolódásából álló köpeny stabilizálja a kart és felelős a végtag helyes mozgatásáért. A vállízület szerves részét képezi az ízületi tok is, a hozzá tartozó porccal, inakkal és szalagokkal.

A vállízület nagy mozgási tartományát a vállízület anatómiai kialakítása biztosítja. Ez a mobilitás gyakran a stabilitás rovására megy, ami a vállízületet hajlamosabbá teszi a sérülésekre.

A vállprotézisről

A 21. század technikai vívmányai az orvostudomány területén is jelentős eredményeket hoztak. Az elérhető legmodernebb műtéti technika és a magas minőségű implantátumok lehetővé teszik a beteg váll fájdalommentes funkciójának visszaállítását.
Napjainkban a vállprotézis műtétek biztonságosan és sikeresen elvégezhető, rutin eljárásnak számítanak.
A vállprotézis műtét fájdalommentes és végleges megoldást jelenthet kopásos és gyulladásos ízületi betegségek, valamint sérülések esetén.

A műtét során az ortopéd sebész eltávolítja a károsodott vagy elhasználódott ízületi részeket, és helyettük műanyagból vagy fémből készült protézist helyez be. A beültetett protézis a természetes ízület mozgását és funkcionalitását utánozza, így a páciens a rehabilitáció után visszanyerheti a vállának normális mozgástartományát és erejét.

A sikeres beavatkozás után a betegek gyakran érzik, hogy az életminőségük jelentősen javul, hiszen a korábbi fájdalommal járó mindennapi tevékenységek ismét könnyedén elvégezhetővé válnak. Fontos azonban megjegyezni, hogy mint minden műtéti eljárás esetében, a vállprotézis beültetésnél is vannak potenciális kockázatok, ezért a beavatkozás előtt alapos orvosi konzultáció szükséges. A műtétet követően pedig a rendszeres gyógytorna és a megfelelő utógondozás elengedhetetlen a tartós és sikeres eredmény eléréséhez.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

A vállprotézisek fajtái

A vállprotéziseknek különböző fajtái léteznek. Alkalmazásuk attól függ, hogy teljes, részleges, vagy felszínpótló protetikáról van-e szó.
A protézisek típusát tekintve 2 fő csoport különböztethető meg. Az adott protézis fajtájának és típusának kiválasztása függ a fennálló problémától, továbbá a páciens fizikai állapotától (pl. csontállomány jellege).
Az orvos minden esetben az egyén problémájához leginkább illeszkedő protézis mellett dönt, a páciens lehető leggyorsabb és legteljesebb gyógyulása érdekében.

Anatómiai protézis

Célja, hogy csökkentse a fájdalmat és javítsa a váll mozgását olyan betegeknél, akiknél súlyos ízületi kopás (artrózis) vagy törés miatt károsodott a vállízület.
Két fő komponensből áll: a felkarcsont fejét helyettesítő fém gömbből, valamint a lapocka vápáját helyettesítő műanyag (általában polietilén) alkatrészből. Kialakítását tekintve utánozza a vállízület természetes anatómiáját és mozgását.

Vállprotézis előtti egészséges vállízület

Reverz vagy inverz protézis

Speciális vállprotézis, amelyet elsősorban olyan esetekben használnak, amikor a hagyományos implantátum (anatómiai vállprotézis) nem lenne hatékony. Gyakran alkalmazzák súlyos rotátor köpeny szakadások vagy korábbi sikertelen vállműtétek esetén.
Ez a típusú protézis a vállízület természetes anatómiájának a fordított mintázatát adja. A felkarcsonton van a mélyedés, amely a vápát utánozza, míg a lapockán található a fém gömb, ami a felkarcsont fejét helyettesíti.

A protézis műtét során az ortopéd sebész precízen helyezi be és rögzíti a protézis komponenseit, hogy azok tökéletesen illeszkedjenek a páciens anatómiájához és biztosítsák a váll stabilitását. A műtét után a páciensnek ajánlott gyógytornával kezdeni, ami elősegíti a váll erősségének és mozgékonyságának gyors visszaállítását.

Hosszútávú sikeres eredmények érdekében fontos a protézis rendszeres orvosi ellenőrzése.

Speciális diagnosztikai módszer

A BMM-nél kiemelten fontosnak tartjuk a lehető legpontosabb diagnózis felállítását. Ezért a beavatkozás előtt egy úgynevezett Artro-MR (artrográfiai mágneses rezonancia) vizsgálat történik.
Az eljárás során a kontrasztanyagot direktben a vállízületbe fecskendezik. A kontrasztanyag segít láthatóbbá tenni az ízület belső struktúráit, beleértve a porcot, az ízületi tokot, az ízületi szalagokat és a meniszkuszt.
Ez a fajta eljárás sokkal részletgazdagabb, mint a hagyományos MR vizsgálat.

Mikor van szükség vállprotézis beültetésre?

A vállprotézis műtét régóta fennálló, folyamatos vállfájdalom során kerül szóba. Ebben az esetben az erős szúró, sajgó érzés az éjszakai pihenést is megnehezíti.

További jellegzetes tünet a váll mozgástartományának beszűkülése, amely korlátozza a beteg számára a hétköznapi tevékenységek elvégzését. A panaszok enyhítésére általában az orvos először konzervatív gyógymódokat javasol. A konzervatív terápia hatástalansága esetén érdemes a műtéti megoldás mellett dönteni.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Protetizálást indokló leggyakoribb elváltozások

Vállprotézis kinézete

  • Vállízületi kopás
    Az ízületekben természetes módon előfordulhat az évek során a porckopás, melynek során a vállízületben lévő porc elvékonyodik vagy teljesen elhasználódik. A porc csökkent mennyisége miatt az ízületi csontok közvetlenül egymáshoz dörzsölődnek, ami fájdalmat és gyulladást okoz. A vállízületi kopás (artrózis) gyakran idősebb korban, illetve sérülések, reumás gyulladás vagy túlzott terhelés következtében alakul ki.
  • Csonttörés
    A váll környékén történő komoly csonttörések, különösen, ha a felkarcsont feje érintett, gyakran indokolják a protézis beültetését. Ebben az esetben a sérülés olyan súlyos, hogy a csont nem gyógyul megfelelően vagy a törött csontrészek nem tudnak megfelelően összenőni. Ebben az esetben a protézis beültetése lehet a legjobb megoldás a normális vállfunkció visszaállítására.
  • Felkar fejének elhalása
    Az avaszkuláris nekrózisnak nevezett állapotban a felkarcsont feje elveszíti a vérellátását, ami a csontsejtek elhalásához vezet. Ennek oka lehet traumás sérülés, bizonyos gyógyszerek hosszú távú használata vagy más egészségügyi problémák. A csontelhalás fájdalmat és merevséget okoz. Ha a betegség előrehaladott állapotban van, a protézis beültetése lehet az optimális kezelési lehetőség.

A vállprotézis műtét előtt – felkészülés a műtétre

A vállprotézis műtétre való felkészülés azon az ortopédiai vizsgálaton veszi kezdetét, amikor felmerül az implantátum beültetésének szükségessége.

  • Az alapos fizikális vizsgálat után képalkotó diagnosztikai eljárások (CT,MR, UH, röntgen) elvégzése és a kapott leletek kiértékelése történik.
  • Ezt követően történik egy átfogó góckutatás.
  • Sor kerül egy aneszteziológiai vizsgálatra is, a meglévő leletek birtokában (laborvizsgálat, EKG, mellkas röntgen).
  • Szükség esetén a műtétet megelőzően felkészítő gyógytorna javasolt, amely a sikeres beavatkozást és a rehabilitációt könnyíti meg.
Vállprotézis műtét

A vállprotézis műtét menete

  • A vállprotézis műtét során az orvos szemből, az elülső izom felől ejt egy hosszanti bemetszést. Eltolja az izmokat és így fér hozzá a vállízülethez.
  • A képalkotó diagnosztikai felvételek és egy protézis-tervezőprogram segítségével a páciensre méretezett protézis kerül beültetésre. Ehhez az orvos megformázza a felkarcsont fejét és az ízületi vápát, a választott protézis típusnak megfelelően.
  • A protézist cementes vagy cement nélküli eljárással az ízület megfelelő részébe helyezi.
  • Előfordulhat, hogy protézis műtét során szükség van a váll felső tokjának rekonstrukciójára, pótlására (graft eljárás). Erre általában akkor kerül sor, ha a rotátorköpenyt valamilyen oknál fogva nem lehet varrni.
  • Ezt követően az orvos fájdalom- és vérzéscsillapító injekcióval infiltrálja az ízület területét és bezárja a sebet.

A műtét altatásban és érzéstelenítés mellett történik. Hosszát tekintve kb. 2-2,5 órát vesz igénybe. A BMM-nél a vállprotézis beültetések kettős asszisztenciában zajlanak, csakúgy, mint a térd- vagy csípőprotézis esetén. A kettős asszisztenciában való operálás központi eleme, hogy a sebész asszisztenciáját egy ugyancsak vállsebész kolléga látja el. Ennek eredményeként a műtéti eljárás biztonságosabbá, időtartama pedig rövidebbé válik. Ez nagyban hozzájárul a beavatkozás utáni gyorsabb és optimálisabb felépüléshez.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Vállprotézis után rehabilitáció

Mire kell számítani a vállprotézis műtét után?

A protézis műtét alkalmával a páciens általában 2 napot tölt a kórházban. A műtét másnapján gyógytornász segítségével kezdetét veszi a rehabilitáció. Ez vezetett, aktív mozgásokkal történik. A gyógytorna a kórház elhagyását követően is folytatódik. A megfelelő mozgatás elengedhetetlen az optimális gyógyulás érdekében, de fontos, hogy az utasítások betartásával történjen.
A varratszedésre a műtétet követő 7-10 napban kerül sor.
A műtétet utáni első 6 hétben karrögzítő viselése javasolt. A 6 hét elteltével szakorvosi kontroll következik, ahol a rögzítő is eltávolításra kerül.
Amennyiben a vállprotézis helyzete nem változott a beültetéshez képest, illetve semmilyen egyéb komplikáció nem merült fel, úgy fokozatosan megkezdhető a vállízület és a kar hétköznapi használata. A műtéttől számított 4 hónap elteltével a páciensek elkezdhetnek óvatosan sportolni, például úszni. A 6. hónap után számít teljesen gyógyultnak a páciens.

A vállprotézis beültetésének sikeressége az orvos szakértelmén túl nagyban múlik a páciensen is. Fontos az orvos utasításainak pontos betartása a teljes gyógyulás elérése érdekében.

A vállprotézis műtét esetleges szövődményei

Az alapos kivizsgálással és tervezéssel minimálisra csökkenthető a komplikáció esélye. Ugyanakkor nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a vállprotézis műtétnek, ugyanúgy, mint minden műtéti beavatkozásnak ritkán előfordulhat nem várt következménye:

  • Vállficam
  • Fertőzésveszély
  • Vállízület merevsége
  • Trombózis
  • Vérzés

Pácienseink véleménye

Made by fffuel.com

Vállprotézis specialista szakorvosunk

Dr. Major Bálint

Dr. Major Bálint

Vállspecialista Ortopéd-traumatológus főorvos

MIÉRT A BMM A LEGBIZTONSÁGOSABB MEGOLDÁS?

Csípőprotézis sebészeti csapat

Összeszokott sebészcsapat

Csípőprotézis műtétet végző ortopéd sebészeink évtizedek óta dolgoznak együtt, ismerik egymás minden mozdulatát.

Többezer műtét tapasztalat

Ortopéd sebészeink többezer sikeres csípőprotézis beültetést végeztek el, nincs olyan eset, amivel ne találkoztak volna.

Modern technológia

Sebészeink izomátvágás nélküli csípőízületi endoprotézis beültetést alkalmaznak, amellyel nagyban csökkentik a műtét utáni fájdalom mértékét és gyorsítják a rehabilitációt.

Vállprotézis útmutató

Vállízületi kopás? - Van megoldás!
Töltse le Ingyenes Útmutatónkat!

Minden amit tudnia kell Vállprotézis műtét előtt

https://bmm.hu/vallprotezis-feliratkozo-oldal/

You have Successfully Subscribed!