Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Vállízület és a vállízületi gyulladás

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Hogyan épül fel a vállízület?

A vállízület az egyik legmozgékonyabb ízületünk, amely komplex struktúrával rendelkezik. Egyszerre kell erősnek és rugalmasnak lennie. Ennek eredménye, hogy könnyen sérülhet, fájhat.

A vállízület felépítését tekintve három fő csont alkotja:

  • Lapocka
  • Felkarcsont
  • Kulcscsont

Ezen csontok együttműködése lehetővé teszi a kar széleskörű mozgását. Az ízületi tok, inak és szalagok pedig erősítik és stabilizálják az ízületet. Ebben az egyik legnagyobb szerepet az úgynevezett rotátorköpeny játsza.

A rotátorköpeny izmai nélkülözhetetlenek a kar mozgásainak kivitelezésében.
A rotátorköpeny négy fő izomból áll, amelyek együttműködnek a váll stabilizálásában és mozgatásában:

  • Subscapularis - A lapocka elülső részén helyezkedik el és a felkarcsontot forgatja befelé
  • Supraspinatus - A lapocka felső részén található és segít a kar emelésében
  • Infraspinatus - A lapocka hátsó részén helyezkedik el és kifelé forgatja a felkarcsontot
  • Teres minor - A lapocka alsó részén található és szintén kifelé forgatja a felkarcsontot

Az erő és stabilitás mellett fontos a megfelelő “olajozottság” is. A vállízületi tok belső felülete folyadékkal van töltve, amely az ízületi felszínek kenését és sima mozgását garantálja.
Ezt az ízületi folyadékot bursának is hívják, amely csökkenti a súrlódást az izmok, inak és csontok között. A bursa különösen fontos a vállízületben, ahol a sok mozgás és terhelés miatt fokozott a súrlódás veszélye

Vállízület gyulladása

Mi a vállgyulladás oka és tünete?

A vállízületi gyulladás egy általános kifejezés, amely a vállízületben vagy annak környékén lévő gyulladást jelöli. A gyulladás a szervezet válaszreakciója lehet sérülésre, károsodásra vagy betegségre. Általában a felnőtt korosztályt érinti, 30-45 éves kor között. Természetesen gyulladásos kórállapotok fiatalabb és idősebb korosztálynál is előfordulhatnak.

Nagyon fontos a gyulladásos jelek időben történő felismerése és orvosi kezelése. A vállízületi gyulladás rendkívül alattomos is lehet. A kezdeti fájó tünetek idővel alább hagyhatnak a gyógyulás látszatát keltve, majd hosszabb-rövidebb idő elteltével ismét fellángolhatnak a kezdetinél jelentősebb fájdalommal és mozgásbeszűküléssel. Az előrehaladott gyulladás kezelési és felépülési ideje jóval hosszabb lehet, mint az időben felismert problémáé.

A gyulladást több különféle ok is kiválthatja

  • Ismétlődő fej feletti mozgások
  • Ülő munka okozta helytelen kényszertartás
  • Váll túlerőltetése pl. túlzásba vitt edzés
  • Stressz következtében befeszült izmok
  • Autoimmun betegség
  • Traumás sérülés

Vállízületi gyulladás leggyakoribb tünetei

Ahogy a kiváltó okok, úgy a tünetek is sokfélék lehetnek. Ez függ a betegség súlyosságától, az életmódbeli sajátosságoktól és az egyéni érzékenységtől.Előfordulhat, hogy a tünetek együttesen lépnek fel, de akár külön-külön, eltérő mértékben is jelentkezhetnek.

  • Fájdalom (különösen mozgás közben és éjszaka)
  • Duzzanat
  • Merevség
  • Váll mozgásának korlátozottsága
  • Vállizmok gyengesége és érzékenysége
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

A vállfájdalom, vállízületi gyulladás akár komoly betegséget is jelezhet

  • Rheumatoid arthritis
    A gyulladás az ízület belsejében alakul ki, ami fájdalmmal és duzzanattal jár. Az autoimmun betegségként ismert állapot azt jelenti, hogy a test saját immunrendszere megtámadja az ízületekben lévő szöveteket. Ez nemcsak fájdalmat és duzzanatot okoz, hanem hosszútávon az ízület deformálódását és sérülését is eredményezheti.
  • Bursitis (nyáktömlő-gyulladás)
    A vállban lévő nyáktömlők gyulladnak be, erős fájdalmat okozva. A nyáktömlők kis, folyadékkal teli zsákok, amelyek csökkentik a csontok és az inak közötti súrlódást. A gyulladás általában ismétlődő mozgások, sérülések vagy egyéb ízületi rendellenességek eredményeként jelentkezik.
  • Tendinitis (íngyulladás)
    A vállban lévő inak gyulladása, gyakran a túlzott használat vagy az ismétlődő mozgás eredményeként alakul ki. A gyulladásos állapot hosszú távon hegesedést és az inak gyengülését okozhatja.
  • Rotátorköpeny-gyulladás
    A vállízületet mozgató izmok inainak gyulladása, ami fájdalmat és mozgáskorlátozottságot eredményez. A rotátorköpeny-gyulladás gyakran az ismétlődő vállmozgások, például dobás vagy emelés eredményeként alakul ki.
  • Vállcsúcs fájdalom
    A váll felső, külső részén érezhető fájdalom. A vállfájdalom súlyosbodhat emelés vagy a fej felett történő mozgások hatására. Ennek hátterében sokszor a vállízületi struktúrák, mint a rotátorköpeny vagy a nyáktömlők irritációja áll.
  • Mészlerakódás
    A vállízületi inakban történő kalcium-kristályok felhalmozódásából alakul ki. Gyakran fájdalmat és mozgáskorlátozottságot okoz. Ennek oka nem mindig ismert, de legtöbbször összefügg a rotátorköpeny károsodásával vagy gyulladásával. A kalcium lerakódások összenyomhatják az inakat vagy a nyáktömlőket, ami további irritációt és gyulladást okoz.

A probléma meghatározásához a vállspecialista által végzett fizikális vizsgálat elengedhetetlen. A lehető legpontosabb diagnózis felállításáért a kezelőorvos képalkotó eljárásokat is kérhet. Ezek a diagnosztikai vizsgálatok részletgazdag felvételeket készítenek az adott testrész belső struktúráiról. Ennek köszönhetően láthatóvá vállnak a vállízület belső alkotóelemei és esetleges elváltozásai, azok mértéke is. Leginkább ultrahangos vizsgálat, röntgen és MR segít a betegség azonosításában és az optimális kezelés meghatározásában.

Vállízület gyulladás torna

Hogyan kezelhető a vállízületi gyulladás?

A vállízületi gyulladás kezelése a kiváltó októl és a probléma súlyosságától függ. Enyhébb panaszokon a reumatológus szakorvos tud segíteni, de előrehaladott gyulladás, mozgásbeszűkülés esetén érdemes vállsebész szakorvost felkeresni.

Vállízületi gyulladás konzervatív kezelése

Konzervatív megoldások

A kezelés során fontos a pihenés és a terhelés csökkentése. A váll terhelésének mérséklése segít a gyógyulási folyamatban és csökkenti a további károsodások kockázatát. A gyógyulás előrehaladtával az orvos vagy fizioterapeuta által vezetett, célzott gyakorlatok és nyújtások szintén javíthatnak a váll mobilitásán és fokozhatják erősségének visszaállítását.

Egyes esetekben az orvos javasolhatja az alternatív kezelési módszereket is, például az akupunktúrát, a manuálterápiát vagy a hő- és hidegterápiát. Az ilyen alternatív módszerek hatékonysága egyénenként változó, de sok betegnél jelentős enyhülést hozhatnak a tünetekben.

Gyógytorna

A felsorolt lehetőségek egyénenként eltérő javulást eredményezhetnek, de nem mindenkinél válnak be. Ezzel szemben a gyógytorna egy olyan átfogó és a páciensek túlnyomó része számára eredményes kezelési forma, amely jelentősen csökkenti a panaszokat. A gyulladásos állapotoknál is fontos a megfelelő mozgásforma végzése, amely hosszú távon hozhat javulást a páciens állapotában.

A rendelői gyógytorna foglalkozások mellett fontos az otthon végzett, önálló terápia is, amely nagyban hozzájárul az egészséges vállízület visszaszerzéséhez. A gyógytornász terapeuta által összeállított gyakorlatok következetes és hosszútávú gyakorlása jelentős életminőségbeli változást képes hozni a vállízületi panaszokkal rendelkezők életébe.

Műtét

A konzervatív módszerek hatástalansága és a probléma jellege akár műtéti beavatkozást is indokolhat. Amennyiben műtétre kerül a sor, úgy a kisebb problémák orvoslásához artroszkópos vállműtétet alkalmaznak.
Ebben az esetben az orvos eltávolíthatja az irritált vagy károsodott szöveteket, javítja a sérült szalagokat vagy inakat, de akár a kalcium lerakódásokat is eltávolíthatja. Előrehaladott problémánál, amikor például az ízületi felületek súlyosan károsodnak vagy deformálódnak, a vállprotézis beültetését is mérlegelhetik.

Fontos, hogy a vállízületi gyulladást időben felismerjék és a megfelelő módon kezeljék. A kezelés elmaradása esetén a panaszok súlyosbodhatnak és olyan szövődmények is kialakulhatnak, mint például a befagyott váll szindróma.

A BMM kiváló, több évtizedes tapasztalattal rendelkező vállspecialistái segítenek a pontos diagnózis felállításában és a személyre szabott, hatékony kezelési terv meghatározásában.

Vállspecialista szakorvosaink

Dr. Major Bálint

Dr. Major Bálint

Vállspecialista, Ortopéd-traumatológus főorvos

Dr. Tomapi Ferenc

Dr. Tompai Ferenc

Ortopéd és baleseti sebész