Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Bokaficam

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Bokaficam, bokarándulás, kibicsaklott boka esetén mit érdemes tenni a gyógyulás érdekében? Mikor forduljon szakorvoshoz?
Mikor forduljon gyógytornászhoz?


Dr. Lang Péter

Dr. Lang Péter

Ortopéd főorvos

Mit értünk bokaficam alatt?

A bokaficam, vagy bokarándulás az egyik leggyakoribb mozgásszervi sérülés. Ennek oka, hogy elég egy véletlen rossz lépés a bokaízület kifordulásához, aminek a következménye lehet egy enyhe rándulás, de akár bokaszalag szakadás is. Bokaficam esetén a bokaszalagok megnyúlnak, akár el is szakadhatnak a környékbeli erekkel együtt. A kisebb rándulás akár észrevétlen is lehet, azonban többszörösen előfordulva komoly következményei lehetnek a bokaízület terhelhetőségét illetően. Nagyobb ficam esetén azonnal érezhető a következmény: éles fájdalom jelentkezik, a boka kívülről megdagad, bevérzés is látható, sőt akár a boka természetellenes szögben is állhat. A tünetek jellemzően a sérülés mértékétől függenek.

A boka anatómiája

A bokaízület három csont: a lábszárat alkotó sípcsont és szárkapocscsont, valamint a lábfej felső részét alkotó ugrócsont (talus) összefutásánál található. A három csontot a belső és a külső bokaszalagok kötik össze, melyek közül a külső szalag sérülékenyebb. A bokaízület biztosítja a lábfej hajlító-feszítő (spicc-pipa) mozgását, ami a járáshoz és a futáshoz elengedhetetlen. A boka alapvetően nagy teherbírású ízületünk, hiszen járás és futás közben a teljes testsúlyunkat viseli, valamint egyfajta “lengéscsillapító” szerepet is ellát. Ebből adódóan a boka sérülése komoly problémát okozhat a mindennapi életvitelben és a sporttevékenységek folytatásában is.

A bokaficam előfordulása, kockázata

A legtöbb bokaficam sportolás közben fordul elő, amikor az izmok és ízületek nagyobb igénybevételnek vannak kitéve. Ugyanakkor akár egy egyszerű séta alkalmával is megtörténhet, hogy egy rossz lépés miatt kibicsaklik a boka, például egyenetlen vagy csúszós talajra lépve, esetleg lépcsőzés közben.

A bokaficamot sosem szabad elbagatellizálni! Bár ez az egyik leggyakoribb mozgásszervi sérülés és gyakorlatilag bárkivel, bármikor megeshet, – szinte hétköznapi eseménynek számít – mégis fontos, hogy foglalkozzunk vele és elkerüljük a további bajt.

A bokaficam esetén jelentkező tünetek: a fájdalom, mozgásbeszűkülés, duzzanat, vérömleny; ugyanúgy utalhat csontsérülésre, vagy akár törésre is, mint “csupán” bokaszalag sérülésre. A szalagsérülésnek is vannak különböző súlyossági fokozatai: enyhébb esetben a szalagok csupán megnyúlnak, más esetben azonban részleges vagy teljes bokaszalag-szakadás is előfordulhat. A bokaízület rögzítése és a pihentetés minden esetben elsődleges, azonban a sérülés fokának megállapításához érdemes ortopéd szakorvost felkeresni. Az enyhébb mértékben megrándult boka is tartós boka instabilitást eredményezhet a megfelelő kezelés nélkül.

Bokaficam

A bokaficam kezelése

A bokaficam kezelése attól függ, hogy a bokaízület melyik része és milyen mértékben sérült. Enyhe bokarándulás esetén, amikor nem áll fenn sem csontsérülés, sem szalag szakadás, csupán a bokaszalagok megnyúlása, elegendő lehet az alapkezelés: néhány nap pihentetés, szakaszos jegelés, fájdalomcsillapító gyógyszer és/vagy kenőcs alkalmazása, felpolcolás, rögzítés boka ortézissel. Általában 7-10 nap után újra terhelhető a bokaízület, a megnyúlt bokaszalagok miatt kialakuló instabilitás kezelése céljából ilyenkor elkezdhető az ízületi stabilizációs gyógytorna.

Részleges bokaszalag szakadás esetén a kezelés menete gyakorlatilag megegyezik a fenti leírással, azonban a gyógyulási idő jóval hosszabb: 3-4 hét pihentetés után rehabilitációs és stabilizációs gyógytorna is szükséges.

Teljes bokaszalag szakadás esetén általában műtéti beavatkozás szükséges a bokaszalagok helyreállításának céljából. A műtét után szintén pihentetés, fokozatos terhelés és rehabilitációs gyógytorna szükséges.

Bokaízületi csontsérülés esetén komplikáltabb a helyzet. A csontsérülésről a röntgen felvétel képes biztos képet adni, és nagyon alapos diagnosztikát igénylő problémáról van szó. A csontsérülés fajtája, mértéke, helyzete alapján az ortopéd-traumatológus szakorvos dönthet konzervatív kezelési módról vagy műtéti beavatkozásról is. A speciális gyógytorna mindkét esetben kulcsfontosságú a teljes gyógyuláshoz.

A bokaficam vizsgálata

Bokaficam esetén a bokát ért trauma nagyságától és a tünetek mértékétől függően, azért érdemes ortopéd-traumatológus szakorvost felkeresni, hogy a sérülés természete és foka pontosan megállapításra kerüljön. A tünetek ugyanis nagyon hasonlóak szalagsérülés és csontsérülés esetén, azonban a gyógyuláshoz szükséges folyamatban jelentős különbség lehet. A pontos diagnózis felállításához és a kezelés meghatározásához ortopéd-traumatológus szakorvosi vizsgálat szükséges.

A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben speciális betegút-protokollt alakítottunk ki, amely alapján az ortopédiai vizsgálat alaplépései, bokaficam esetén a következők:

  1. A kórelőzmény felállítása: a részletes kikérdezés a trauma körülményeiről és az esetleges előzményekről, korábbi sérülésekről.
  2. Alapos fizikális szakorvosi vizsgálat, mozgásos és mozgatásos tesztek elvégzése. A fizikális vizsgálat alapján szakorvos határozza meg a szükséges képalkotó diagnosztikai vizsgálatok szükségességét. Bokaficam esetén általában röntgen felvétel javasolt, egyes esetekben ultrahangos diagnosztika is szóba kerülhet. A képalkotó diagnosztikai vizsgálatok segítségével az anatómiai strukturális elváltozások láthatóvá és mérhetővé válnak, így fény derül a panasz valódi okára.
  3. A kórelőzmény, a fizikális vizsgálat és a képalkotó diagnosztika alapján a szakorvos pontos diagnózist állít fel.
  4. Személyre szabott kezelési terv készül. Pácienseinket végig kísérjük a gyógyulás útján!

A siker kulcsa az orvos – páciens együttműködés és a bizalom!

Pácienseink véleménye

Made by fffuel.com