Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Dongaláb

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Érthető, ha egy szülő aggódik gyermeke egészségéért. Szerencsére ma már sok elváltozás ha nem is egyszerűen, de jól gyógyítható. Ebbe a körbe tartozik a dongaláb is, ami egy gyakori, a lábat érintő fejlődési rendellenesség. Egyaránt okozhatja örökletes genetikai eltérés, és az is, ha a méhen belül rendellenesen helyezkedett el az adott végtag.
A dongaláb a születés után egyből könnyen diagnosztizálható. A kezelést a teljes gyógyulás érdekében fontos a csecsemő néhány napos korában megkezdeni. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő gyermekortopédia szakrendelésén kiemelkedő szaktudással és több évtizedes tapasztalattal rendelkező orvosaink a legmodernebb terápiákat alkalmazzák a kicsik gyógyulása érdekében.


Dongaláb

Mi az a dongaláb?

A dongaláb egy olyan, gyakori fejlődési rendellenesség, melynek kialakulásához örökletes tényezők és környezeti hatások (a méhen belüli rendellenes testhelyzet) is hozzájárulhatnak. Dongaláb esetén a lábfejek elhelyezkedése rendellenes. A sarok hossztengelye eltér a test középvonala felé, a talpak pedig szinte teljesen egymás felé fordulva helyeződnek, súlyosabb esetben még ennél is feljebb fordulnak. A lábujjak többnyire hajlított helyzetűek. A látvány kissé a hordó dongáira emlékeztet, innen kapta elnevezését a betegség.

A dongaláb előfordulása

Fiúcsecsemőknél kétszer olyan gyakran fordul elő a dongaláb, mint lányoknál. Irodalmi adatok alapján kontinensünkön a betegség előfordulási gyakorisága mintegy 1-2 ezrelék a populációban. Világszerte évente mintegy 200 ezer újszülött jön világra dongalábbal.

A dongaláb veleszületett formájára jellemző a családi halmozódás. Például, ha valamelyik szülő veleszületett dongalábbal jött világra, akkor a gyermeknél a betegség kialakulásának kockázata 2%. Ha pedig a szülő mellett egy testvérnek is dongalába van, akkor a kockázat 25%-ra emelkedik. Az esetek mintegy felében a dongaláb mindkét végtagot érinti, az esetek másik felében pedig vagy csak a jobb, vagy csak a bal lábat.

A dongaláb kialakulásának okai

A betegség hátterében meghúzódó okokat teljes egészében a mai napig nem ismerjük. A dongaláb kialakulásához genetikai tényezők és a méhen belüli rendellenes tartás is hozzájárulhat. A betegség valószínűleg több gén által meghatározottan öröklődik. A magzatfejlődés során végbemenő sejtosztódási probléma és az izmok beidegzési zavara is meghúzódhat a háttérben.

Az esetek egy részében más, több szervrendszert érintő rendellenesség húzódik meg a háttérben, ezért fontos kivizsgáltatni minden, bármely szervrendszert érintő egyéb elváltozást is.

Dr. Domos Gyula

Dr. Domos Gyula

Gyermekortopéd szakorvos, egyetemi tanársegéd

Hogyan diagnosztizálható a dongaláb?

A dongaláb könnyen diagnosztizálható betegség, születés után rögtön feltűnik, hogy a láb befelé fordul a test középvonala felé, az ízületek mozgástartománya pedig beszűkült. A lábközép csontok csavarodott pozícióban vannak, a lábfej pedig kisebb az átlagosnál, és szintén befelé fordul. Dongaláb esetén a sarok magasan áll, miközben maga a sarokgumó szinte egyáltalán nem is tapintható, helyén jellemzően zsírszövet van. Nagyobb, dongalábbal küzdő gyerekeknél feltűnő, hogy nem tudnak teli talppal menni, hanem a láb külső élét a talajra letéve járnak.

A gyermekortopédia szakrendelésen a dongaláb diagnózisa a tünetek és a fizikális vizsgálat alapján felállítható. A családi anamnézis is árulkodó lehet, hiszen ha a családban előfordult már dongaláb, akkor emelkedett az ismételt előfordulás kockázata. Az ortopéd szakorvos a vizsgálat során meghatározza az izom rövidülések mértékét, az ízületi mozgástartományok beszűkülését, felméri a láb mobilitását és az izomerőt.

A dongaláb diagnózisának felállításához nem szükséges képalkotó felvétel készítése. Viszont a műtéti terv felállításához vagy a konzervatív terápia eredményének meghatározásához röntgenfelvétel készítését elrendelheti az orvos.

A dongalábat egyébként van, hogy már magzatkorban, valamely ultrahang vizsgálat során felismerik az orvosok. A kezelést ebben az esetben is csak a szülés után lehet megkezdeni.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Gyógyítható a dongaláb?

A dongaláb a legtöbb esetben jól gyógyítható. A teljes vagy közel teljes gyógyuláshoz fontos a minél korábbi, a gyermek néhány napos korában megkezdett kezelés. Az újszülött korban megkezdett terápia lényegesen jobb javulást eredményez, mint a gyermek nagyobb korában indított kezeléssorozat, akár 100%-os javulás is elérhető. Minél később veszi kezdetét a terápia, annál kevesebb az esély a jó járásfunkció elérésére – de itt is igaz a jobb későn, mint soha elv. A teljes gyógyuláshoz rendszeres orvosi kontrollra van szükség.

Általában a dongaláb méhen belüli rendellenes tartásból eredő formái jobban és gyorsabban reagálnak a kezelésre, mint a genetikai hátterű típusai. Általában azoknál a gyermekeknél lassúbb és nehezebben elérhető a javulás, akiknél a dongaláb más betegségekkel is társul.

Megfelelő kezeléssel a legtöbb dongalábbal született gyermek képes lesz a normális járásra. Az érintett láb azonban enyhe eltéréseket mutathat – például mérete némileg kisebb lehet, mint az ép lábé.

Elmer Zsófia

Elmer Zsófia

Gyógytornász-fizioterapeuta

A dongaláb kezelése

A dongaláb kezelése már néhány napos korban megkezdhető, és javasolt is minél hamarabb megkezdeni. A tartási rendellenességből fakadó dongaláb orvoslásához elegendő lehet a gyógytorna és a gipszkötések alkalmazása, amelyekkel korrigálható a láb helyzete.

A dongaláb kezelésében világszerte alkalmazzák a Ponseti-módszert. Ennek lényege, hogy hetente váltott gipszkötésekkel fokozatosan közelítik az ideális helyzethez a láb deformitásait és rendellenességeit. Általában 5 gipszváltással az eltérések jelentős része korrigálható. A Ponseti-módszer részeként a gipszelés után általában helyi érzéstelenítésben átmetszik az Achilles-ínt, majd ezután néhány hét gipsz következik, majd a gyermek mintegy 3-4 éves koráig speciális sínezést használnak. A dongalábbal kezelt gyerekek általában néhány hónapos lemaradásban vannak a mozgásfejlődésben, de ezt hamar képesek behozni, és idővel sportolhatnak is. A gyermek 3-4 éves koráig javasolt negyed- félévente gyógytornásszal konzultálni. Amikor járni kezd a gyermek, korrekciós ortopéd cipő viselésére is szükség lehet. Ez segít megelőzni, hogy a külső talpszél a túlterhelés miatt kifekélyesedjen.

Műtéti megoldás

A genetikai eltérésekből fakadó dongaláb sokszor csak műtéttel korrigálható. A beavatkozással felszabadítható az Achilles-ín és az úgynevezett ugróízületek mozgása. Az operáció célja dongaláb esetén mindig az érintett végtag megrövidüléseinek és deformitásainak a kezelése, a láb anatómiai helyzetének közelítése az optimálishoz. Erős deformáció esetén a dongalábat javasolt mintegy fél éves korig megműteni. Ha enyhébb a deformitás, akkor ennél hosszabb ideig is egyensúlyban tartható az állapot a konzervatív terápiával.

Dongaláb esetén a lábizmok fejletlenek és megbomlik az izomegyensúly, így a gyógytorna mindig a kezelés szerves részét képezi. Műtéti beavatkozás után is szükség van rá, csakúgy, mint a gipszkötésekre. Az izmok mozgatása és erősítése mindenképpen javallott fizioterápiával, illetve azon belül gyógytorna kezelésekkel.


Gyermekének mozgásszervi panasza van? Mozgásfejlődési vizsgálatra szeretné vinni? Kérjen időpontot a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő gyermek ortopédia szakrendelésére, ahol elhivatott ortopéd szakorvosaink kiemelt figyelmet fordítanak a betegségek korai felismerésére és a legeredményesebb, személyre szabott gyógymódok alkalmazására.

A bejelentkezéshez hívja most a +36 (1) 44-33-433-at!