Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Elülső keresztszalag pótlás

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


  1. Most kezdte el feltérképezni a kezelési lehetőségeket keresztszalag szakadását illetően? Esetleg háziorvosa irányította ide? Jó helyen jár! Segítségünkkel teljes körű felvilágosítást kap az anatómiai elülső keresztszalag pótlásáról.


Az elülső keresztszalag pótlás története

Az elülső keresztszalag a térd négy fő szalagja közül az egyik. Szerepe a lábszár kóros előre történő elmozdulásának megakadályozása a combcsonthoz képest.

Szakadása esetén a szalag spontán gyógyulásra képtelen, viszont funkciójának visszaállítása a szalag pótlásával lehetséges. A non-invazív vizsgálati módszerek fejlődésével sokat fejlődött a műtét tervezhetősége is, és vitathatatlan jelentőséggel bír a nagy felbontású, részletgazdag MR vizsgálat:

  • A társsérülések felismerésében
  • Esetleges konvencionális röntgenfelvételeken nem látható – elmozdulás nélküli – törések diagnosztikájában
  • Az ízfelszín porcborításának pontos azonosításában

A műtéti technika fejlődése, a pontos posztoperatív funkcionális vizsgálatok bebizonyították, hogy a graft (hajlítóínból képzett új elülső keresztszalag) választásán túl nagyon fontos annak anatómiai eredési és tapadási pontra való helyezése. A kilencvenes évektől kezdve világszerte növekvő számban végeznek elülső keresztszalag pótlást. Kezdetben a patellaín-csontblokk – BTB (bone tendon bone) – oltvány, majd manapság az ún. Hamstring-inakkal való pótlás vált vezető műtéti beavatkozássá.

A graft választásán túl a műtétek között a jelentős különbséget a rögzítési technikák adják. A transzfixációs femorális – azaz combcsonton keresztüli – rögzítési technika nagy előnye a femorális furat szájadékához közeli rögzítés, mely csökkenti az új keresztszalag furatban történő mozgását, ezáltal csökkenti a furatszélesedés következtében létrejövő műtét utáni graft-elégtelenség kialakulását. Az elülső-belső (anteromediális) portálon keresztül végzett célzás segítségével az anatómiai eredési pontra helyezhető a combcsonti furat. Alapkutatások igazolják, hogy az anatómiai eredési pontra helyezett graftokra ható erő hasonló az eredeti keresztszalagéhoz.

Az elülső keresztszalag anatómiája

Az elülső keresztszalag – aminek hossza átlagosan 38 mm – a sípcsont térdízületi felszínének középső területről ered, hátrafelé és oldalirányban halad, és a combcsont külső-oldalsó (laterális), a csont ízületközeli végének (kondílusának) belső felszínén rögzül. Két egymás körül csavarodó elülső-belső (anteromediális) és hátul és oldalt elhelyezkedő (poszterolaterális) kötegből áll. Az elülső-belső köteg biztosítja 60 fok feletti hajlítás esetén a stabilitást, a hátsó-oldalsó köteg pedig a nyújtó- és forgató stabilitásért felelős. Vérellátását a térdközeli verőér (arteria genicularis), beidegzését a sípcsontmenti ideg (nervus tibialis) adja. Szakadásakor – a jó vérellátás miatt – jelentős ízületi vérömleny alakul ki.

Elülső keresztszalag pótlás lesz szükségés egyes sportsérülések után

A sérülések leggyakoribb okai

Elülső keresztszalag szakadást okozhat:

  • A térd erőteljes kifelé fordulása, hajlítása és kifelé való oldal irányú elmozdulása
  • A térd erőteljes befelé fordulása, nyújtása és befelé való oldalirányú elmozdulása
  • A térd túlnyújtása vagy túlhajlítása

Az elülső keresztszalag szakadások kb. 70%-a sporttevékenység során jönnek létre:

  • A legtöbbször általában síelés, kosárlabda, kézilabda és labdarúgás közben szenvednek el a páciensek elülső keresztszalag szakadást.
  • Leggyakrabban a 15-45 éves kor közötti korosztály érintett. Ebben a korosztályban az éves előfordulási ráta 1:1750, ami igen gyakori sérülésnek nevezhető.
  • Az elülső keresztszalag szakadások 70%-a kontakt nélküli mozgás útján jön létre, a fennmaradó 30% következik be direkt kontakt sportok közben.
  • A nők gyakrabban szenvednek elülső keresztszalag szakadást, mint a férfiak.
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Az elülső keresztszalag műtét menete

A műtét során az érintett térdízület sípcsont feletti részén – a belső oldalon – kis hosszanti vagy ferde bőrmetszést ejtünk, és eltávolítunk két 20-25 cm-es hajlítóín darabot.

Ezt követően a térdízület felett kis metszéseket ejtünk, melyen keresztül csőkamerát juttatunk a térdízületbe, valamint olyan eszközöket, melyekkel a térden belül tudunk dolgozni.

Részletesen átvizsgáljuk a térdízületet, ellátjuk az esetlegesen előforduló társsérüléseket.

Majd az anatómiai eredési és tapadási helyeken furatokat ejtünk a sípcsonton és a combcsonton, melyekbe a hajlítóínból képzett új elülső keresztszalagot a helyére húzzuk, amit felszívódó tüskékkel és csavarral rögzítünk.

A térdízületet átmosva egy csövet hagyunk hátra, melyen keresztül a műtét utáni időszakban a térdben felgyülemlett vér ki tud ürülni. Ezt az első műtét utáni napon eltávolítjuk.

A műtétre való alkalmasság

A vizsgálat során az Önt kezelő orvos:

  • Kikérdezi és rögzíti a betegséggel kapcsolatos előzményeket.
  • Megvizsgálja mindkét térdízületének a mozgását.
  • Megnézi az Ön által hozott RTG, CT vagy MR felvételeket. Szükség esetén kiegészítő képalkotó vizsgálatokat is kérhet.
  • Felhívja a figyelmét a gyógytorna jelentőségére, ami a műtétet követően nélkülözhetetlen a teljes gyógyulás érdekében.

Az orvos feladata az Ön teljeskörű tájékoztatása, és a műtétről a döntést Ön hozza meg a kapott információk alapján. A műtéti döntést jelentősen befolyásolhatja:

  • A korábban alkalmazott, de hatástalan konzervatív kezelés
  • Az állandó, krónikus fájdalom, valamint
  • Az instabilitás érzet.

A BMM elülső keresztszalag pótlást végző orvosai

Dr. Gáspár Szabolcs

Dr. Gáspár Szabolcs

Ortopéd-traumatológus, a BMM osztályvezető főorvosa

Dr. Gáspár Szabolcs

Ortopéd-traumatológus, a BMM osztályvezető főorvosa

Döntően csípő- és térdízületi problémákkal foglalkozik, protézis műtétekkel, illetve mozgásszervi balesetet szenvedett betegeket lát el. Ezen kívül hivatásos katona és egyetemi oktató, tudás és tapasztalatcserére pedig rendszeresen jár hazai és nemzetközi konferenciákra. Az orvos szakma szeretete gyermekkorára nyúlik vissza.

"Már óvodás koromban is baleseti sebész akartam lenni, ezt még a nagymamám mesélte. Egy időre letettem róla az orvosi tanulmányok közben, mert akkor úgy tűnt, ez a legnehezebb része, és inkább ortopéd sebész leszek. Végül úgy hozta a sors, hogy mind a kettő lettem, és nem bántam meg. Nagyon jól összeillik ez a két ága az orvos szakmának. Szeretek műteni, és ha valaki azt csinálhatja, amit szeret, annál nincs jobb."

Számára az orvosi pályának fontos része az oktatás is. "Nagyon szeretek oktatni, a jövőt abban látom, hogy ha kiképezzük a következő generációt, akkor mindig lesz, aki gyógyítson. Meg kell mutatni az orvostanhallgatóknak, hogyan lehet jó, szakszerű és érdekes ellátást végezni." Ezt a gyakorlatban pedig Dr. Gáspár Szabolcs a következő elvek alapján valósítja meg:

"A betegnek mindig igaza van, ki kell kérdezni, hogy elmondja, pontosan mi fáj, mik a panaszai. Ezzel nekünk segít a diagnózis felállításában.” Véleménye szerint az is nagyon fontos, hogy a páciensnek elmagyarázza, pontosan mi a betegsége, miért alakulhatott ki, hogyan fogják kezelni. „Sokszor tapasztalom, hogy a betegek kész kórképpel jönnek ide a rendelőbe, végeztek már rajtuk több eredményes vizsgálatot, mégsem értik mi a bajuk. Itt azonban van idő minderre. Az a páciens, aki érti, hogy mi a problémája, gyorsabban és könnyebben gyógyul."


Dr. Bejek Zoltán PhD

Dr. Bejek Zoltán PhD

Ortopéd egyetemi docens

Dr. Bejek Zoltán PhD

Igazán összetartó, családban nevelkedtem fel, ahol a legfontosabb dolog, amit megtanultam, az a szeretet ereje és az egymás tisztelete volt. Míg édesanyámtól az önfeláldozó szeretet értékét tanultam, gépészmérnök édesapámnak köszönhetően megszerettem a mechanikát. Már kora gyermekkorom óta az érdekelt, hogy mi hogyan működik. Általános iskolás koromban döntöttem úgy, hogy orvos szeretnék lenni, ezért egész korán tudatosan készültem is rá.

Családom 3 évet egy egészen más világrészen, Kubában töltött. Itt megismerhettem azt, hogy az emberek mennyire különbözőek lehetnek, illetve, hogy van hely a világon, ahol a mindennapi életben maradás fontos eszköze az összetartás. Az itteni egyetemen kezdtem orvosi tanulmányaimat, melyet Budapesten fejeztem be.

A mechanika szeretete olyan szak felé irányított, ahol a mechanika/biomechanika fontos szerepet tölt be. Ez volt számomra az ortopédia. Már negyedéves koromtól tudományos munkát végeztem az Egyetem Ortopédiai Klinikáján, ahol aztán 1997 óta dolgozok.

A kezdetektől fogva olyan osztályokon dolgoztam, ahol a fő profil az endoprotetika volt, így fokozatosan megtanulhattam ennek fortélyait, illetve jelenleg intézetünk endoprotetikai részlegét vezetem. Mellette dolgoztam gerincsebészeti illetve lábsebészeti osztályon is.

Profiljaim a nagyízületi protetika, revíziós műtétek, illetve artroszkópos műtétek, szalagplasztika és lábműtétek.


Dr. Molnár Péter

Dr. Molnár Péter

Ortopéd-traumatológus főorvos

Dr. Molnár Péter

Otthonosan mozog mind az azonnali segítségnyújtást igénylő baleseti sebészeten, mind a hosszabb lefolyású, tervezhető ortopédiai területen is.

Az ortopédiához korai kapcsolat fűzi, az egyetemi évei alatt még páciensként ismerkedett meg a szakterülettel. Később pedig még szorosabb szálak fűzték hozzá. „Az emberi vázrendszer, az ortopédia a fizikán és a statikán alapszik, amiket én nagyon szerettem.” – magyarázza Dr. Molnár Péter – „Fiatal koromban még azon is gondolkodtam, hogy mérnök leszek, aztán valószínűleg édesapám példáját is követve az orvosi pálya mellett döntöttem. Amikor gyakorlatban is megtapasztaltam a kórházi légkört, még inkább megtetszett. Gimnazista koromban nyáron műtős fiúként dolgoztam a kórházban, ahol édesapám praktizált. Akkor lett bizonyos, hogy valamilyen gyakorlati területen, a sebészeten szeretnék elhelyezkedni.”

Pályája elején gyermekekkel is foglalkozott a Miskolci Kórházban. A gyermekorvoslás iránti vonzalma később is megmaradt. „A picik mindig nagyon hálásak, kedvesek. Sokuk még nem is beszél, de mosolyognak, amikor megvizsgálom őket. Igazi feltöltődést adnak.”

Hitvallása szerint, ha az orvos emberségesen, tisztességesen és lelkiismeretesen végzi a munkáját, akkor a beteg is érzi majd rajta, hogy jót akar, és megbízik benne és tudásában. „Az a fontos, hogy a betegnek elmagyarázzuk, hogy mi a baja. A tudásunk betegségéhez kapcsolódó részét át kell adnunk neki, úgy, hogy ő is megértse. A gyógyuláshoz vezető út első állomása, hogy megtaláljuk a közös hangot.”

Amikor a sűrű rendelési és ügyeleti beosztás engedi, szívesen úszik és kerékpározik, így biztosítva egy kis kikapcsolódást a hétköznapokból. Azonban, ahogy Dr. Molnár Péter fogalmazott, „sok orvosnak a hobbija is az, hogy orvos. Ezt a szakmát csak szerelemből lehet csinálni. Ez a rendelő egy jó, kellemes hely, jól érzem magam itt, ezért járok ide rendelni. Remélem a betegek is legalább ugyanilyen jól érzik itt magukat.”


Dr. Holnapy Gergely PhD

Dr. Holnapy Gergely PhD

Ortopéd-traumatológus szakorvos, egyetemi adjunktus

Dr. Holnapy Gergely PhD

„Maximális tudással és maximális udvariassággal igyekszem a betegekhez fordulni.”

Bár felnőtt ortopédiával is foglalkozik, itt a rendelőben főleg gyermek páciensei vannak. Elmondása alapján, sok olyan gyermeket hoznak a vizsgálatra, ahol a szülők bizonytalanok valamilyen fejlődési változás megítélésében. Szeretnék, hogy ortopédiai szakmai szemszögből is megerősítsék, hogy ez normális vagy kóros növekedés, változás. Szerencsére, ezek a változások többször tartanak rendes irányukba, mint a rendellenesség felé.

Dr. Holnapy Gergely már az egyetem alatt a manuális szakmák irányába orientálódott, negyedéves hallgatóként pedig rektori pályázatot írt, ami egy, a gyerekortopédiában használatos kezelési módszerről szólt. Innen egyenes út vezetett a mai napig, mely tele volt itthoni, európai, valamint Európán kívüli konferenciákkal, szakmai ösztöndíjakkal. „A Semmelweis Egyetemre jártam, amikor kinyíltak azok a kapuk, amikkel könnyebben lehetett utazni, nem csak a turizmus kedvéért, hanem szakmai szempontokból is. Ha az ember valamilyen irányban szeretne jobban körülnézni, tájékozódni, szükséges más kezelési irányzatokat, más gyógymódokat megtapasztalni, hogy ki tudja alakítani a saját metódusát. Ezért voltak rendkívüli fontosságúak a külföldön és itthon szerzett tapasztalatok.”

A munkán kívül sportolásképpen nagyon szeret kerékpározni, télen pedig síelni. „A testmozgás része az életemnek, bár ebben a rohanó világban nem könnyű időt szakítani a kikapcsolódásra. A hétköznapi nagy sietségben azonban még inkább felértékelődik a beteggel való törődés.” – mondja Dr. Holnapy Gergely.

A műtét teljes leírása a felkészüléssel és rehabilitációval

Számunkra az Ön egészsége a legfontosabb, és mi is azt szeretnénk, hogy a műtétje jól sikerüljön. Néhány odafigyelést igénylő fontos pont, mely hozzájárul a sikeres műtéthez, a lehetséges szövődmények csökkentéséhez:

1. Lépés
Legyen egészséges a műtét előtt!

Vércukorszint
A műtétet tervező szakaszban szükséges részt vennie egy vércukor vizsgálaton. Amennyiben már diagnosztizált cukorbeteg, kérjük, mérje rendszeresen a vércukrát a műtétet megelőző hetekben. A jól beállított vércukor jelentősen csökkenti a sebfertőzés kialakulásának kockázatát. A műtét előtt mi is mérjük a vércukorszintjét, és ha ez a szint 6,7 mmol/l-nál magasabb, a műtétet valószínűleg halasztani kényszerülünk.

Dohányzás
Amennyiben Ön dohányzik, azt kérjük, hogy a műtétet megelőző hónapban ne gyújtson rá. A dohányzás rontja a mikrocirkulációt, ami sebgyógyulási zavarhoz vezethet, ezért saját érdekében fontos, hogy ilyenkor ne dohányozzon. A műtétet követően minimum 24 órán keresztül nem tud majd rágyújtani.

Túlsúly
A túlsúly rontja az Ön egészségét. Csípőprotézis műtétet csak 35-ös BMI (testtömeg index) alatt végzünk el. Ha az Ön testtömegindexe ennél magasabb, tudunk ajánlani segítséget a fogyáshoz.

Étkezés
Nagyon fontos, hogy helyesen táplálkozzon: egyen sok friss, színes zöldséget, gyümölcsöt, fogyasszon megfelelő mennyiségű fehérjét (húst, tojást, halat). Csökkentse a szükségtelen cukor- és szénhidrátbevitelt (pl. fehérlisztes ételek, tészták, cukros nassolnivalók, üdítők). A kiegyensúlyozott étrend hozzájárul a sebgyógyuláshoz és a regenerációhoz is. Kérjük, figyeljen a folyadék-fogyasztásra is (igyon lehetőleg sok vizet).

A bőr
Nagyon fontos, hogy műtét előtt a bőre ép legyen. A sebek, karcolások, elvakart részek növelik a sebfertőzés kialakulását. A műtéti területen lévő seb a műtét halasztásával jár.

Száj és fog higiénia
Fontos, hogy műtét előtt nézesse meg fogait fogorvossal. Egy rossz fog gócként szövődményekhez vezethet, ezért ennek műtét előtti ellátása elengedhetetlen.

Tervezze meg műtétjét: teendők előtte és utána

Készüljön fel, tervezze meg a műtéti időszakot!
Gondolja át, ki lesz ebben az időszakban az Ön “Segítője”, aki lehet egy közeli barát vagy egy családtag. A Segítő lesz az a személy, aki:

  • Elkíséri a műtét előtti vizsgálatokra
  • A műtét napján beszállítja a kórházba
  • A kibocsátás napján hazaviszi
  • Segít az otthoni teendőkben
  • Kiváltja a szükséges gyógyszereket
  • Támogatja, biztatja Önt, támasza a gyógyulás heteiben

A Segítő jelenléte nagyban segíti sikeres felkészülését a műtét előtt, majd a műtét utáni rehabilitációját. Segítségével Ön is a gyógyult, fájdalommentes emberek táborát erősítheti.

2. Lépés
Kezdeti lépések –
Az utolsó vizit a rendelőben

Miután orvosával közösen a műtét mellett döntöttek, kezdődhet a műtéti felkészülés.

  • A képalkotó vizsgálatok/röntgenfelvételek beszerzése, amelyek a műtét eőtti tervezéshez szükségesek. Ezek alapján tervezi meg az operáló orvos a műtétet.
  • Labor vizsgálatok, góckutatások: ezt a műtétet végző kórházban végzik el a kivizsgálás részeként.
  • Szakorvosi leletek: a műtét előtti kivizsgálás során az altatóorvos meghatározza, milyen korábbi vagy jelenlegi szakorvosi vizsgálatok eredményei szükségesek.
  • A Segítő lehetőség szerint már kísérje el Önt az utolsó rendelői vizitre is.

3. Lépés
A műtét előtti kórházi vizsgálatok

A műtét előtt Ön egy kötelező kivizsgáláson vesz részt az operáló kórházban, ami általában egy teljes délelőttöt vesz igénybe.

  • A műtét előtti teendőkről részletes tájékoztatót kap.
  • Laboratóriumi vizsgálatok
  • Bakteriológiai szűrés (orr-, torokváladék)
  • Altatóorvosi vizsgálat
  • Fogászati vizsgálat is történik
  • Felírják az Ön számára a szükséges véralvadásgátló és fájdalomcsillapító gyógyszereket, amelyek alkalmazásáról részletes tájékoztatást kap.

Kérjük, ekkor gondoskodjon a műtéti költségek részarányos befizetéséről is.

4. Lépés
A műtét napja

Ön a műtét napjának reggelén érkezik a kórházba. Aznap már ne egyen semmit! Inni az altatóorvos utasításának megfelelően lehet.

A megérkezést követően elfoglalja a kórtermi ágyát. A nővérek segítenek az elhelyezkedésben és kipakolásban. Kérjük, hogy a műtét előtt zuhanyozzon le!

A műtét előtt az Önt operáló orvos a kórteremben meglátogatja. Még egyszer elmagyarázza a műtét menetét, berajzolja a bőrén látható jellel az oldaliságot, megbeszéli Önnel a műtét utáni teendőket.

A nővérek vérnyomást mérnek, a cukorbetegeknek ellenőrzik a vércukorszintjüket.

A műtét előtt branült helyeznek egy alkari vénájába, melyen keresztül folyadékot és antibiotikumot kap.

A műtét alatt lehetősége van aludni. Ezirányú kívánságát jelezze altatóorvosának!

Az operációt végző csapat elvégzi a csípőprotézis-műtétet.

A műtétet követően a kórterembe kerül vissza, ahol monitorozzák a vérnyomását, pulzusát, oxigén szaturációját.

Amennyiben jól van, műtét után folyadékot fogyaszthat, majd a nővérek utasításának megfelelően szilárd táplálékot is kaphat.

A műtétet végző orvos meglátogatja Önt a kórteremben és beszámol a műtét menetéről.

Napközben több alkalommal a nővérek ellenőrzik Önt. Segítenek az étkezésben.

Amennyiben nagyon jól van, segítséggel felkelhet, segédeszközzel pár lépést tehet.

5. Lépés
Bentfekvés, hazamenetel

A műtétet követően 1 éjszakát fog a kórházban tölteni.

A műtét másnapján reggel orvosi vizitre kerül sor, ahol megvizsgálják a sebét. A sebet vízhatlan kötszerrel fedjük, ezért tud majd zuhanyozni, nem fog elázni a kötése.

Gyógytornász segítségével felkeltik, 2 könyökmankó védelmében már sétálhat, megtanítják a könyökmankóval való biztonságos közlekedésre, az ágyról le- és felszállást.

Passzív térdmozgató gépre (CPM) rakják operált végtagját, mely automatikusan tornáztatja az érintett térdet.

Esetleges műtétet követő fájdalom esetén a nővérek adnak fájdalomcsillapító infúziót vagy tablettát. Ez az esetek többségében nem szükséges, mert a műtét zárásaként a sebet és a műtéti területet fájdalomcsillapító és vérzésgátló injekcióval kezeljük, infiltráljuk.

A hazamenetel napjára önállóan képes mozogni, enni, inni, tisztálkodni. A hazamenetelt előre egyeztetik Önnel.

Egy normál személygépkocsiban a jobb első ülésre ülve utazhat haza. A ki- és beszállásnál a Segítője támogassa a leülésben és felállásban, valamint lábainak egyszerre történő be- és kiforgatásában.

6. Lépés
Otthon

Pár tipp otthonra

  • Otthonában tornázzon, mozogjon minél többet. Az operált oldalát terhelheti segédeszköz használata mellett.
  • Feltétlenül tartsa be a kezelőorvosa és gyógytornásza által adott utasításokat a mozgás, a torna és a térd hajlítása kapcsán.

NE FELEDJE! A megtanult gyógytorna rendszeres végzése a biztos gyógyulás egyik kulcsa. A mozgás segíti a vérkeringést, mely jót tesz a csípőjének és a sebgyógyulásnak is.

Gyakori kérdések

Amennyiben Ön rendszeresen sportol, fiatal és instabilitás érzése van, feltétlenül javasolt az elülső keresztszalag pótlása. Ennek hiányában felgyorsul a térdízületi porc kopása és korai artrózis alakulhat ki.

Amennyiben nem sportol, nem végez nehéz fizikai munkát és nincs instabilitás érzése, stabil a járása, megfontolandó és az operáló orvossal közösen mérlegelendő, hogy szükséges-e elülső keresztszalag pótlást végezni.

Az Ön testtömeg indexétől (BMI=testsúly kg/testmagasság négyzetméterben) függően a sebész fogyást javasolhat a műtét előtt.

35 BMI feletti páciensek hosszabb gyógyulási időre számíthatnak, és esetükben jelentősen megnő a szövődmények kockázata (fertőzés, sebgyógyulási zavar, nehézlégzés, járásnehezítettség, trombózis, vérvesztés, pulmonális embólia).

Mint minden műtétnél, az elülső keresztszalag pótlása esetén is lehetnek nem kívánt szövődmények. Ezek a világon mindenhol, így nálunk is kb. 0,5-1,5% között mozognak. Ilyenek a vérvesztés, trombózis, embólia, sebgyógyulási zavar, fertőzések, átmeneti vagy végleges izombénulás, átmeneti vagy végleges érzéskiesések.

Ezek elkerülése érdekében az operáló orvos és az egész műtéti csapat legjobb tudása szerint mindent megtesz.

Kérjük, hogy a szövődmények előfordulási esélyének minimalizálása érdekében legyen partnerünk abban, hogy maradéktalanul betartja az összes Ön felé irányuló kérésünket és utasításunkat.

Az elülső keresztszalag pótlást követően a páciensek általában 1 éjszakát töltenek a kórházban. Ezalatt biztonságosan megtanulnak segédeszköz segítségével közlekedni, ágyról le- és felszállni, tisztálkodni és a posztoperatív gyógytorna alapjait.

Az anatómiai elülső keresztszalag pótlás során teljes elülső stabilitás érhető el. A gondos gyógytorna és a betartott utasításoknak köszönhetően a műtétet követően 6-8 hónappal minden olyan sportot tud majd űzni, amit korábban is csinált.

A műtétet követően sebfájdalom jelentkezhet. Ennek csökkentése érdekében a sebész a műtét zárásaként a sebet, a környező izomzatot, az izom bőnyét és a bőr alatti szövetet fájdalomcsillapító és vérzéscsillapító injekcióval infiltrálja.

A sebfájdalom minden páciensnél másként jelentkezik. Van, aki egyáltalán nem éli meg, van, akinél ez a fájdalom intenzívebb. Ebben az esetben fájdalomcsillapító gyógyszert, infúziót kap a nővérektől.

Az érintett térdízületet naponta szükséges jegelni. A gyógytorna kezdetben fájdalommal járhat, ezért érdemes a torna előtt fájdalomcsillapítót szedni.

Az anatómiai elülső keresztszalag pótlás során a combcsontba helyezett furatot az eredeti tapadási pontra helyezzük. Azt úgy érjük el, hogy a célzás során a térd belső oldalán ejtett apró lyukat használjuk a célzáshoz, és ennek megfelelő speciális célzó segítségével határozzuk meg a furat helyét. Biomechanikailag az anatómiai pontra helyezett pótolt elülső keresztszalag hasonlít leginkább az eredti szalagra.

A lábszár belső oldalán lévő seb kb. 5 cm-es. Ezen kívül 2 x 3 db 0,5-1 cm közötti sebet ejtünk a térd körül. A hegek a végleges állapotukat a beavatkozás után 1 évvel érik el.

Az elülső keresztszalag pótló műtétet általában gerincközeli (spinális) érzéstelenítésben vagy végezzük.

Gerincközeli érzéstelenítés esetén – amennyiben igénye van rá – “aludhat” műtét közben, hogy ne hallja a műtét hangjait – ez azonban nem mélyaltatást jelent.

Bizonyos esetekben, vagy ha az altatóorvos nem tudja elvégezni a gerincközeli érzéstelenítést, a pácienst elaltatják, ezért szükséges a műtétre éhgyomorral érkezni.

A műtétet követő első 3-4 napban a páciens két könyökmankó segítségével közlekedhet. Nagyon fontos az intenzív korai gyógytorna rendszeres végzése. 3-4 nap elteltével a segédeszközöket fokozatosan elhagyhatjuk a pácienssel.

Az első 4 hétben a 0-90 fok közötti térdhajlítást engedünk a pácienseknek.

6 hét elteltével kontroll vizsgálatot javaslunk.

A rendszeres gyógytorna mellett nagyon hamar (heteken belül) engedjük a kerékpározást, valamint 10 hét elteltével az egyenes vonalú futást.

12 hét elteltével ismételt kontroll vizsgálatra hívjuk a pácienst. Idáig javasoljuk az intenzív, heti 2-3 alkalommal végzett vezetett gyógytornát, és ekkorra visszatér a teljes izomerő és mozgástartomány is.

6 - 8 hónapig nem javasoljuk a hirtelen irányváltoztató mozgással járó sportokat, mozgásformákat.

Igen, abszolút javasolt műtét előtti gyógytornázni. Ez nagyban hozzájárul a műtét sikerességéhez, valamint megkönnyíti a műtét utáni tornát. A jó izomzat és a térd teljes mozgásfunkciója nélkülözhetetlen a sikeres műtét elvégzéséhez.

A műtétet követő 1. napon vízhatlan kötés kerül felhelyezésre. Másnap a gyógytornász segítségével Ön felkel és megtanul önállóan mozogni. A fürdőben a megtanult módon zuhanyozhat. A kötés vízhatlan, így érheti víz, és biztosítja a gondtalan sebgyógyulást.

A műtét napját általában ágyban tölti a páciens, majd másnap reggel gyógytornász segítségével felkel és segédeszközzel megtanul önállóan mozogni. Ezt követően bármikor felkelhet és sétálhat.

Kivételes esetekben, ha a vitális paraméterei jók és Ön fizikálisan is jól érzi magát, még aznap felkelhet gyógytornász segítségével.

A műtétet követő 4. hét után, amikor már kényelmesen tudja az operált térdét 0-90 fok között mozgatni, a vezetés is megengedett.

Bal oldali térdműtét esetén, ha a páciensnek automata sebességváltós autója van a varratszedést követően (8-10. nap) vezethet.

A munkába való visszatérés ideje nagymértékben függ a munkahelyétől és a munkakörülményeitől. Egy irodában ülő munkát végző ember – ha a munkába jutása megoldott – a 3. hét után dolgozhat.

Amennyiben munkájához a tartós állás, nagy fizikai aktivitás szükséges, azt csak a műtétet után 3 hónappal javasoljuk.

Nem, nem szükséges az antibiotikum szedése.

A fél éves kontrollt követően, amennyiben az operáló orvosa mindent rendben talált és engedélyezte Önnek a teljeskörű sportolást, nem szükséges több alkalommal kontroll vizsgálaton megjelennie.

Amennyiben maradt kérdése az elülső keresztszalag pótló műtéttel kapcsolatban, nyugodtan írjon nekünk!

Keresztszalag útmutató

Keresztszalag szakadás?
Van megoldás!
Töltse le Ingyenes Útmutatónkat!

Minden amit tudnia kell KERESZTSZALAG műtét előtt

You have Successfully Subscribed!