Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Teniszkönyök

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Van, hogy a páciensek csodálkoznak, mikor az ortopédiai szakvizsgálat során az orvos megállapítja, hogy kínzó ízületi fájdalmaik hátterében teniszkönyök áll. A közhiedelemmel ellentétben a teniszkönyök ugyanis nem csak a sport hatására alakulhat ki.
A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd szakorvosai nagy tapasztalattal és a legmodernebb terápiás eljárásokkal segítik az ízületi fájdalmaktól szabadulni vágyó betegeket.


Mi az a teniszkönyök?

A teniszkönyök a nagymértékű fizikai igénybevitel hatására kialakuló íngyulladás, illetve egy hozzá kapcsolódó, lassan kialakuló csonthártyagyulladás, mely a könyök külső felszínét érinti. A teniszezők nagyon gyakori túlerőltetéses betegsége, ugyanakkor nem csak sportolóknál fordul elő. A teniszkönyök jellemzően az ujjak és a kéz hátrafeszítésekor okoz éles fájdalmat a könyök külső részén. A fájdalom terhelésre erősödik, és idővel nyugalmi helyzetben jelentkező fájdalom is előfordulhat.

Kivizsgálás: ortopéd szakorvos

Terápia: ortopéd szakorvos, fizioterapeuta-gyógytornász

Teniszkönyök kialakulása

Hogyan alakul ki a teniszkönyök?

Teniszezőknél gyakran kialakul ez az elváltozás, ugyanakkor nem csak náluk fordul elő. Más sportok (például a vívás, a falmászás), a nehezebb házimunkák, a kertészkedés vagy a hegedülés rendszeres végzése is teniszkönyökhöz vezethet. Sőt, a napi sok órás számítógépezés is hajlamosít a kialakulására. A billentyűzet és az egér használata azt igényli, hogy a csukló hátrafeszített helyzetben legyen. Ha ez hosszú időn keresztül történik, az megterheli az izmokat, és idővel akár súlyos, igen fájdalmas panaszok is jelentkezhetnek. A teniszkönyök kialakulásában az alkar izomzatának rugalmatlansága is közrejátszhat.

Mi a különbség a teniszkönyök és a golfkönyök között?

Mindkét betegség az egyes izomcsoportok erőteljes igénybevétele, és az ismétlődő mikrotraumák sokasága nyomán alakul ki. A lényegi különbség, hogy a teniszkönyök a könyök külső felszínén okoz elváltozást. Főként az alkar feszítő izmait érinti, melyek a külső könyökdudor területéről erednek.

A golfkönyök ezzel szemben a könyök belső felszínén okoz elváltozást. A belső könyökdudor területéről eredő hajlítóizmok megerőltetése okozza. Alkar gyengeséget is okozhat. A dobó, hajlító mozdulatok gyakori ismételgetése váltja ki, így gyakran fordul elő golfozók, kézilabdások, tornászok körében, de hasonlóan a teniszkönyökhöz, a golfkönyök sem csak sportolóknál alakulhat ki.

A teniszkönyök tünetei

A teniszkönyök jellegzetes tünete a csukló hátrafeszítésekor a könyök külső részén jelentkező éles, erős fájdalom, mely gyakran jelentkezik például kézfogáskor, szorító mozdulatokkor és ajtónyitáskor. Súlyosabb esetben nyugalomban és éjjel is fellép a fájdalom. Az is előfordulhat, hogy reggel felébredéskor tapasztalnak intenzívebb tüneteket a páciensek. A fájdalom a vállakba is kisugározhat.

A teniszkönyökkel járó fájdalom fokozatosan alakul ki, és idővel egyre erősebbé válik. A fájdalomhoz izomgyengeség is csatlakozhat, a páciens ilyenkor nehezebben fog meg tárgyakat, vagy azok kieshetnek a kezéből. Amennyiben csonthártyagyulladás is kialakult, akkor a könyökcsont nyomásra nagyon fájdalmassá válik. A kéz és a kar zsibbadása is csatlakozhat a tünetek sorába.

Fontos tudni, hogy a könyökfájdalom hátterében több különböző ok is meghúzódhat, így, ha nem múlik el pár napon belül, fontos, hogy mielőbb ortopéd szakorvoshoz forduljunk.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Hogyan diagnosztizálható a teniszkönyök?

Ha felismeri magán a teniszkönyök tüneteit, forduljon ortopéd szakorvoshoz, aki diagnosztizálja a betegséget. A diagnózis könnyen felállítható a páciens panaszai és fizikális vizsgálat alapján. A szakorvos először részletesen kikérdezi a pácienst a tüneteiről, majd kérdéseket tesz fel az életmódjával, munkájával, egyéb betegségeivel és az esetlegesen szedett gyógyszereivel kapcsolatban. Rendelőnkben a kórelőzmény felvételére mindig elegendő időt szánunk, mert a pontos diagnosztikát ez nagyban segíti.

A fizikai vizsgálat során a szakorvos áttapintja a könyökízületet, és ellenőrzi az ízület mozgástartományát. Amennyiben szükséges, az orvos esetenként képalkotó felvétel készítését rendelheti el, hogy kizárja más könyökbetegségek meglétét.

A vizsgálat befejezése után az orvos tájékoztatja a pácienst a betegség részleteiről és személyre szabott kezelési tervet javasol. Ez lehet konzervatív terápia vagy ritkább esetben műtét. Ez utóbbi esetben az operáció típusáról, a beavatkozáshoz szükséges vizsgálatokról, az érzéstelenítés lehetőségeiről és a gyógyulás folyamatáról is szót ejt az orvos.

A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben a szakma legjobb és legelhivatottabb ortopéd szakorvosait igyekeztünk összegyűjteni, hogy hatékony és személyre szabott megoldást kínálhassunk a hozzánk forduló pácienseknek.

Teniszkönyök kezelése

A teniszkönyök kezelése

A teniszkönyök súlyosabb eseteinél műtéti megoldás is szóba jöhet, de szerencsére ez viszonylag ritkán fordul elő. Ha olyan előrehaladott állapotú vagy súlyos a betegség, hogy a konzervatív terápia már nem hoz jelentős enyhülést, akkor kerül sor műtétre, melyet általában altatásban végzünk. A beavatkozás során eltávolításra kerülnek az inak heges, összezsugorodott részei a csontról, ezzel a fájdalmas, feszítő érzés megszüntethető. A teniszkönyök műtét után gyógytorna javasolt, a gyógyulás várható időtartama 3-4 hét.

A műtét gondolata sokakat aggodalommal tölthet el, ami azzal csökkenthető, ha részletesen elmagyarázzuk pácienseinknek, mi történik velük majd az operáció során, milyen rehabilitáció vár rájuk, és milyen műtéti eredményre számíthatnak. Pácienseink minden felmerülő kérdésére igyekszünk részletesen válaszolni.

A teniszkönyök szerencsére sok esetben jól reagál a konzervatív kezelésre. Ez többek között pihentetésből, a fájó rész jegeléséből, fájdalomcsillapító tabletták és gyulladáscsökkentő kenőcsök alkalmazásából áll. Súlyosabb fájdalmaknál szteroidos injekciók adása is szóba jöhet. Fontos, hogy a fájdalmat kiváltó mozdulatokat a páciensek elkerüljék.

A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben a nagyon hatékony lökéshullám terápiával is segítjük a teniszkönyökkel küzdő pácienseink gyógyulását. A 15 perces lökéshullám kezelés ismétlése már 2-4 hét alatt tartós javulást eredményez az esetek 80%-ában! A szép eredmény eléréséhez heti 1 kezelés is elegendő lehet.

A lökéshullám terápia egy elektroterápiás kezelési módszer, amely során az energia hullámok formájában jut be a szervezetbe. Ennek hatására a keringés lokálisan hatékonyabbá válik, és ez beindítja a gyógyulási folyamatokat, a teniszkönyökkel járó fájdalmak pedig látványosan és tartósan csökkennek. Régóta fennálló, intenzív fájdalmak kezelésére is ideális a lökéshullám terápia.

Komplex fizioterápiás kezeléssel a teniszkönyök kiújulásának esélye nagymértékben csökkenthető, és a meglévő tünetek is enyhíthetők. A gyógytorna segít a könyök környéki izmok nyújtásában és az izommerevségek oldásában, és a fájdalom csillapításában. A terápia része a felkar és a váll izomzatának megerősítése is, melyek segíthetnek a könyökízület tehermentesítésében.

Jelentkeztek Önnél a teniszkönyök tünetei? Egyéb ízületi panaszai vannak? Nehezebben mozog, mint régebben?
Kérjen időpontot most a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőbe egy szakorvosi vizsgálatra a +36 (1) 44-33-433 telefonszámon!

Kézsebész szakorvosaink

Dr. Lénárt Anett

Dr. Lénárt Anett

Kézsebész specialista szakorvos, osztályvezető főorvos

Dr. Szalontay Tibor

Dr. Szalontay Tibor

Kézsebész, plasztikai sebész, traumatológus főorvos