Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Izomátvágás nélküli csípőprotézis műtét elülső feltárásból

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Miként gyorsítható fel a csípőprotézis beültetés után a gyógyulás? Hogyan lehet gyorsan lábra állni a műtét után? A minőségi, a páciens számára legmegfelelőbb protézis mellett a műtéti technika is rengeteget számít. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő szakorvosai a jelenleg legmodernebb és legeredményesebb minimál invazív műtéti technikát, az úgynevezett izomátvágás nélküli csípőprotézis beültetést alkalmazzák. Ez egy speciális technika, mely megkíméli a lágyrészeket, emiatt lényegesen gyorsabb és kevesebb fájdalommal jár a műtét utáni rehabilitáció. Mit érdemes tudni a különféle csípőízületi feltárásokról, és melyik a legjobb módszer? Mindenkinél elvégezhető-e a modern, izomátvágás nélküli csípőprotézis műtét? Írásunkból megtudhatja!


A csípőízületi feltárások fajtái

Csípőprotézis beültetéskor lényeges, hogy olyan műtéti technikával kerüljön sor a beavatkozásra, amely az Ön esetében a legbiztonságosabb és a legjobb eredményt hozza. Csípőprotézis műtéteknél két fő feltárás alkalmazható. Ezeket aszerint csoportosíthatjuk, hogy mely izmokon keresztül, illetve mely izmok mellett jutunk el a műtét közben a csípőízülethez. A feltárás fajtája nemcsak a beavatkozás során meghatározó, hanem a műtétet követő rehabilitációt is befolyásolja. Függ tőle a műtét után tapasztalható fájdalom erőssége, az ízület stabilitása, és az is, hogy a páciens mikor kezdheti meg a rehabilitációt, és az milyen gyors és milyen sikeres lesz.

Csípőprotézis beültetés utáni szabad mozgás

Csípőprotézis műtét oldalsó és hátsó feltárásból

Az oldalsó és hátsó feltárással végzett csípőprotézis műtét lényege, hogy a csípőízületet körülölelő izmot vagy annak egy részét leválasztja az orvos a combizomról, és oldalról vagy hátulról jut el az ízületig a műtét közben. Első protézis beültetésnél és a csípőprotézisek cseréjénél is biztonsággal használható ez a módszer.

A hátsó feltárás lényege, hogy a sebész leválasztja az ízület rövid, kifelé forgató izmait, és a hátsó tokot behasítva tárja fel az ízületet, és itt ülteti be a csípőprotézist. Ezután helyreállítja a leválasztott izmokat és a hátsó tokot. E feltárás során könnyen elérhető az ízület.

Minimalizált oldalsó feltárás esetén az izmok leválasztása kisebb, így az izomsérülés és a műtét után tapasztalható fájdalom is kisebb.

Ugyanakkor fontos tudni, hogy ezeknél a műtéti technikáknál át kell vágni izmokat, emiatt nagyobb az esély a műtét során szövődményekre, és lassabb a gyógyulás.

Csípőprotézis műtét elülső feltárásból

A csípőprotézis műtét elülső feltárásból történő elvégzése modern műtéti megoldás. Nagy tapasztalatot és precizitást igényel a kivitelezése. Lényege, hogy a sebész a feltárás során a csípőízület elülső részén, az izomhasak között közelíti meg a csípőízületet. Ennél a csípőprotézis műtét technikánál nem szükséges leválasztani az izmokat, így a páciensek minimális fájdalmat tapasztalnak a műtét után, rehabilitációjuk pedig gyors.

Csípőprotézis revízióra akkor kerül sor, ha az elsődlegesen beültetett protézis kilazul, vagy esetleg valamely alkatrésze megkopik és ez panaszt okoz. Ennek kockázata miatt szükséges rendszeresen, 1-2 évente röntgen vizsgálattal ellenőrizni a beültetett protéziseket. A mai modern protézis rendszerek több elemből összerakva kerülnek beültetésre, ezért esetenként elegendő csak egy-egy alkatrész cseréje, amivel a teljes kilazulás megelőzhető.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Online időpontfoglalás

Hogyan zajlik az elülső feltárásból végzett csípőprotézis műtét?

Az izomátvágás nélküli csípőprotézis műtét történhet gerincbe adott érzéstelenítő és nyugtató adása mellett vagy pedig altatásban. A műtéti terület alapos fertőtlenítése, és a műtét körüli terület lefedése után a sebész egy mintegy 5-8 cm hosszú bemetszést ejt a bőrön. A beavatkozás során nem kell átvágni az izmokat, mivel azokat speciális eszközökkel, kíméletesen elhúzza a sebész az útból, így hozzáférve az ízülethez.

A csípőprotézis beültetés műtét során a combcsontról a sebész eltávolítja a beteg combfejet, majd a medencecsont vápáját porctalanítja és gömbmaró sorozattal felmarja. Ezután beültet egy félgömb alakú fémvápát, amibe egy felkeményített műanyag betétet vagy csontcementtel (csontragasztóval) műanyag vápát ragaszt be. Ezután a combcsont velőüregébe beülteti a protézis fém szárát. Ez történhet csontcementtel beragasztva vagy ragasztás nélküli módszerrel. A szárra fém vagy kerámia gömbfejet illeszt a sebész, ami a vápa műanyag részében mozog, így pótolva a csípőízület eredeti funkcióit. Az újonnan kialakított ízület a rehabilitációs időszak után visszaadja a mozgás örömét és szabadságát.

Csökkenti a műtéti komplikációk esélyét az izomátvágás nélkül végzett csípőprotézis műtét?

Igen, abszolút. Ha a csípőprotézis műtét elülső feltárásból, izomátvágás nélküli műtéti technikával valósul meg, akkor elég kisebb bemetszést ejteni a bőrön, és az izmokat sem kell átvágni. Emiatt lényegesen kisebb a fertőzések kockázata.

Az ilyen típusú csípőprotézis műtétnél nem szükséges csöveket (draineket) alkalmazni, amik elvezetnék a műtéti sebből a váladékot vagy vért, mert nincs szükség rájuk. Ehelyett elég a műtét végén egy speciális, vérzéscsillapító és fájdalomcsillapító hatású gyógyszeres koktélt alkalmazni a protézis körüli szövetekbe. Ezzel a műtét utáni vérzés minimalizálható, a fertőzések kockázata pedig lényegesen kisebb. Az izomátvágás nélküli csípőprotézis műtét után stabilabb az ízület, és kisebb a protézis ficam esélye, mint a hagyományos műtéti megoldásoknál. A műtét után átlagosan 3 napot szükséges a kórházban tölteni.

Csípőprotézis utáni rehabilitáció

Csípőprotézis beültetés utáni rehabilitáció

Az izomátvágás nélküli csípőprotézis műtétet követően a páciens már a műtét napján felülhet, esetleg a kórházi ágy mellett fel is állhat. Pácienseink meglepődve tapasztalják, hogy a műtét után közvetlenül nincs jelentősebb fájdalom, köszönhetően a modern műtéti technikának és a műtét vége előtt a sebbe adott érzéstelenítő injekciónak.

A rehabilitáció a műtét másnapján megkezdődik, amikor is a pácienst felkeresi egy gyógytornász, aki segít neki felállni, és megtanítja, hogyan mozogjon a járókeret vagy a könyökmankó segítségével. A rehabilitáció a páciens otthonában folytatódik, ennek fókuszában a gyógytorna áll, amely felgyorsítja a gyógyulás folyamatát, segít helyreállítani az optimális mozgástartományt és megerősíteni az izomzatot. Napi szinten szükséges végezni a gyógytornász által előírt tornagyakorlatokat. Fontos a rendszeres találkozás a gyógytornásszal, aki a javulás mértékének megfelelően mindig új gyakorlatokat tanít a páciensnek. Általában 3-6 hónapig tart a rehabilitációs időszak.

Mikor lehet vezetni és sportolni csípőprotézis műtét után?

Érthető, ha valaki a műtét után szeretne mihamarabb visszaülni a volán mögé. Az izomátvágás nélküli csípőprotézis műtét után ennek nincs is sok akadálya. Ha automata váltós az autó, és a bal csípőízületet műtötték, akkor akár már 3-4 nappal a beavatkozás után lehet vezetni. Ha mechanikus váltós a jármű, illetve a jobb lábat műtötték, akkor 1-2 hetet mindenképp javasolt várni a műtét után, és a gyógytornásszal érdemes megbeszélni, hogyan lehet biztonságos a járműhasználat.

A csípőprotézis műtét után a szakorvossal kell egyeztetni, hogy mikor és milyen sport végezhető. Általában 1,5 hónappal a csípőprotézis műtét után a láb már elég jól terhelhető, és a gyaloglás könnyedén megy. A terhelés fokozatosan növelhető, és olyan sportok kiemelten javasoltak, mint a jóga, az úszás és a szobabiciklizés. Néhány hónappal a műtét után már újra táncolhat és kocoghat az, aki korábban aktív életet élt.

Csípőfájdalma megnehezíti a mindennapokat? Szeretne újra könnyedén mozogni? Forduljon ön is a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőhöz, ahol nagy tudású, tapasztalt orvosaink személyre szabott megoldásokkal segítik a páciensek gyógyulását.
Kérjen időpontot most az alábbi telefonszámon: +36 1 44 33 433

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Csípőprotézis műtétet elülső feltárásból végző specialista szakorvosaink:

Dr. Egyed Kálmán

Dr. Egyed Kálmán Ferenc

Ortopéd-traumatológus főorvos

Dr. Molnár Péter

Dr. Molnár Péter

Ortopéd-traumatológus főorvos

MIÉRT A BMM A LEGBIZTONSÁGOSABB MEGOLDÁS?

Csípőprotézis sebészeti csapat

Összeszokott sebészcsapat

Csípőprotézis műtétet végző ortopéd sebészeink évtizedek óta dolgoznak együtt, ismerik egymás minden mozdulatát.

Többezer műtét tapasztalat

Ortopéd sebészeink többezer sikeres csípőprotézis beültetést végeztek el, nincs olyan eset, amivel ne találkoztak volna.

Modern technológia

Sebészeink izomátvágás nélküli csípőízületi endoprotézis beültetést alkalmaznak, amellyel nagyban csökkentik a műtét utáni fájdalom mértékét és gyorsítják a rehabilitációt.

Legnagyobb szakorvosi csapat

Magyarország legnagyobb mozgásszervi magánrendelője

Kettős specialista

Kettős specialista műtétek a legjobb eredményért

Teljes Páciens Út

Teljes páciens út a bejelentkezéstől a gyógyulásig

VIP elsőbbségi kiszolgálás

Elsőbbségi kiszolgálás a műtétre váróknak

Izomátvágás nélküli csípőprotézis beültetés Hagyományos csípőprotézis beültetés
Kórházban töltött idő 1-3 nap 3-10 nap
Rehabilitációs idő 3-4 hét 6-12 hét
Irodai munkát kezdhet 14 nap 21-28 nap
Fizikai munkát kezdhet 8 hét 12 hét
Autóvezetés 6 hét 12 hét
Korlátozások a műtét után alsó végtag kiforgatása és keresztezése, mélyre való leülés, guggolás az első 6 hétben tilos! alsó végtag kiforgatása és keresztezése, mélyre való leülés, guggolás az első 10-12 hétben tilos!
Műtéti idő 50-70 perc 50-70 perc
Vérvesztés kisebb átlagos
Fájdalom nagysága kisebb átlagos
Ízületi korai (első 6 hetes) stabilitása jobb átlagos
Protézis ficam gyakorisága 0.1-1 % 2-4 %
Műtéti heg nagysága a páciens alkatától és izomzatától függ a páciens alkatától és izomzatától függően nagyobb, mint az izomátvágás nélküli technikával
Lehetőség esztétikus (bikini) műtéti metszés végzésére van nincs

Csípőízületi fájdalom miatt vagy csípőprotézis műtéttel kapcsolatos kérdések esetén forduljon specialista szakorvosainkhoz bizalommal!
Kérjen időpontot konzultációra vagy vizsgálatra a +36 (1) 44-33-433-as telefonszámon!

Külső finanszírozást szeretne igénybevenni műtéteinkhez?

Forduljon hitelszakértőnkhöz!

Csípőprotézis útmutató

Csípőfájdalom? Van megoldás!
Töltse le ingyenes Útmutatónkat!

Minden amit tudnia kell csípőprotézis műtét előtt

You have Successfully Subscribed!