Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Befagyott váll szindróma

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


  1. Fáj a válla? Esélytelennek tűnik, hogy karkörzést végezzen, sőt, már karja felemelésekor is nehézségekbe ütközik? Nehezen megy emiatt a munkavégzés, a hajmosás és az öltözködés? Befagyott váll szindróma (adheasiv capsulitis) is állhat a háttérben, mely a váll és a környező lágyrészek krónikus gyulladásos megbetegedése. Az elváltozás a váll környéki kötőszövetek megvastagodásával jár együtt, amelyek merevvé és akár 2 cm vastagságúvá is válhatnak a normál 3-4 mm-es vastagság helyett. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő tapasztalt ortopéd szakorvosai Budapest három helyszínén, a legmodernebb terápiákkal várják a mozgásszervi panaszokkal küzdő pácienseket.


Nem érdemes halogatni az orvosi vizsgálatot. A befagyott váll szindróma általában lassan gyógyul. A minél előbb megkezdett, személyre szabott terápiával még a legsúlyosabb fájdalmak is gyorsan és hatékonyan enyhíthetők, illetve megszüntethetők.

Befagyott váll szindróma

Milyen fajtái vannak a befagyott vállnak?

A befagyott váll szindróma jellemzően lassan alakul ki, és az elváltozás alábbi három fázisát különböztethetjük meg:

  1. Fagyás:
    Mintegy 4-6 hónapon át tartó folyamat, amely igen erős vállfájdalmakkal jár, melyek akár még a munkavégzést is megnehezíthetik. Az ízület idővel bemerevedik, mozgathatósága korlátozottá válik.
  2. Befagyott fázis:
    Ebben a stádiumban a vállfájdalom mértéke csökken, ugyanakkor az ízület mozgástartománya továbbra is beszűkült marad. Ez a fázis jellemzően a befagyott váll szindróma első tüneteitől számított mintegy 1 évig tart.
  3. Kiolvadási fázis:
    Hosszú, mintegy 1 éven át tartó stádium, amely során az ízület mozgathatósága lassan helyreáll (esetenként a korábbiakhoz képest kissé csökkent szintre), a fájdalom pedig megszűnik.

Mitől alakul ki a befagyott váll szindróma?

Sokszor semmilyen ismert kiváltó okhoz nem köthető a befagyott váll szindróma megjelenése. Mindemellett az alábbi tényezők hozzájárulhatnak az elváltozás kialakulásához:

  • A váll korábbi sérülései, műtétei és betegségei
  • Túlerőltetés
  • Mozgásszegény életmód
  • A vállízület hosszantartó rögzítése, ami lecsökkenti a mozgástartományt
  • A cukorbetegség hajlamosít a befagyott váll szindróma kialakulására, mely a diabéteszesek körében többszörös gyakorisággal fordul elő
  • 40 és 50 év közötti nőknél és pajzsmirigy gondokkal küzdőknél is gyakoribb az elváltozás

Milyen tünetekkel jár a befagyott váll?

A betegség kezdeti, fagyás szakaszában vezető tünet a vállfájdalom, amely tipikusan a váll első, külső területén jelentkezik. Emellett gyakori panasz a mozgástartomány beszűkülése is. Az ízület egyre kötöttebbé és merevebbé válik, innen jön a betegség elnevezése. A fájdalomhoz idővel mozgáskorlátozottság is csatlakozik. A páciens nehezen tudja még megemelni is a karját, így az öltözködés, fogmosás, hajmosás is problémát okoz. A fájdalom idővel már nemcsak mozgatás közben, hanem nyugalmi helyzetben is jelentkezik. A befagyott váll szindrómával járó erős fájdalom az éjszakai pihenést is megnehezíti, főleg, ha valaki az oldalán fekve szeret aludni. A betegség későbbi szakaszában a fájdalom enyhül, a mozgás nehezítettsége viszont még sokáig megmarad.

Dr. Major Bálint

Dr. Major Bálint

Ortopéd-traumatológus főorvos

Hogyan diagnosztizálják a befagyott vállat?

Ha vállfájdalmat tapasztal, kérjen tőlünk időpontot telefonon, a +36 (1) 44-33-433-as telefonszámon ortopéd szakrendelésre. A lehető legkorábbra adunk időpontot. Sürgős esetben pedig, ha erős fájdalma van, gondoskodunk róla, hogy ízületi panaszát egy mozgásszervi szakorvos 19 órán belül megvizsgálja.

A vizsgálattól nem kell félni, magánrendelőnk nagy tapasztalattal rendelkező, empatikus ortopéd orvosai gyorsan és pontosan diagnosztizálják, mi áll a tünetek hátterében, így hamar megkezdődhet a személyre szabott terápia.

A vizsgálaton az ortopéd szakorvos először kikérdezi Önt jelenleg fennálló tüneteiről, egyéb jelenlegi és múltbeli panaszairól. Majd fizikális vizsgálattal ellenőrzi a vállízület funkcióit és eltéréseit. A befagyott váll szindróma diagnózisa legtöbbször ez alapján felállítható, de bizonyos esetekben röntgenfelvétel vagy MR vizsgálat végzését is elrendelheti az orvos, hogy kizárjon egyes sérüléseket és felmérje a gyulladás mértékét. A diagnózis felállítása után a doktor személyre szabott kezelési tervet javasol, amivel Ön a gyógyulás útjára léphet.

Hogyan kezelhető a befagyott váll szindróma?

A befagyott váll szindróma legtöbbször konzervatív kezelést igényel, melynek fókuszában a fájdalmak csillapítása és a mozgástartomány növelése szerepel. A fájdalomcsillapító tabletták és injekciók segítenek a fájdalom gyors és hatékony csökkentésében.

A gyógytorna szintén nagyon jó fájdalomcsillapító hatást gyakorol, emellett növeli az ízület mozgathatóságát, és erősíti az izomzatot. A gyógytorna mindig a páciens aktuális állapotához igazodik, gyógytornász iránymutatása és felügyelete mellett zajlik. Vállfájdalom esetén kézenfekvőnek tűnik a kar pihentetése, de nem mindig ez a jó megoldás. Könnyű ugyanis belekerülni egy ördögi körbe: a sok pihentetés hatására a kar mozgathatósága lecsökken, az izmok letapadhatnak, ami további fájdalmakat okozhat. A még több fájdalom miatt pedig a páciens még inkább kíméli a karját. A gyógytornász pontosan meg tudja mondani, hogy mennyi és milyen mozgás az, ami előnyös a gyógyulás érdekében.

Magánrendelőnkben a nagyon hatékony lökéshullám terápia is rendelkezésre áll, amely vállpanaszok esetén is gyors enyhülést nyújt. A lökéshullám kezelés egy elektroterápiás módszer, ami általában már 3-4 hét alatt nagymértékű és tartós javulást eredményez az esetek 80%-ában! Ehhez hetente egyetlen rövid kezelés is elegendő lehet. Hatásmechanizmusa azon alapul, hogy az energia hullámok formájában behatol a szervezetbe. Ettől a vérkeringés helyileg javul, és ez beindítja a gyógyulási folyamatokat.

Ritkán a befagyott váll szindróma műtéti beavatkozást is igényel, mellyel a mozgás képessége gyorsabban visszanyerhető. A műtét lényege a vállízület környékén található kötött, megszaporodott kötőszövet felszabadítása, ami után a fájdalom mértéke csökken, és javul az ízület mozgathatósága.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Befagyott vállon segít a váll rendszeres mozgatása

Hogyan előzhető meg a befagyott váll?

100%-os módszer nincs a befagyott váll szindróma megelőzésére, de érdemes az alábbiakat szem előtt tartani:

  • Vállsérülés esetén enyhébb tünetekkel is javasolt orvoshoz fordulni, ugyanis a kezeletlen ízületi problémák talaján könnyebben kialakul a befagyott váll szindróma.
  • A vállműtéteket mindig kövesse rehabilitáció, ennek elmaradása is hozhatja magával a betegség megjelenését.
  • Fontos a váll optimális mozgatása. Kerülendő a túlterhelés, de a mozgásszegény életmód sem tesz jót. A váll nagy megterhelésnek van kitéve a mindennapok során, a megfeszített fizikai munka és a túlzásba vitt sport különösen ártalmas lehet. A nehéz tárgyak hirtelen felemelése sem előnyös. A rendszeresen végzett, könnyedebb sportok (például jóga vagy úszás) viszont kifejezetten ajánlottak.
  • Ülőmunka esetén javasolt óránként felállni és karkörzéseket végezni.

Segít a gyógytorna a befagyott váll szindróma kezelésében?

Egyértelműen igen. A befagyott váll szindróma gyógyulási ideje 1,5-2 év is lehet. Ha a páciens ennyi időn át elkerül egyes mozgásformákat, annak hatására az izmok letapadhatnak, és az ízület mozgástartománya jelentősen csökken. Így a befagyott váll kiolvadási fázisa után is csökkent maradhat a váll mozgathatósága. Gyógytornával mindez elkerülhető, sőt, ha már a fájdalmas tünetek jelentkezésekor megkezdődik a gyógytorna, el is kerülhető a mozgástartomány nagymértékű csökkenése. A gyógytornász életmód tanácsokkal is segíti a gyógyulást, megmutatja például, hogy milyen testhelyzetekben enyhül a fájdalom.

Az esetek kis százalékában a befagyott váll szindróma nem orvosolható konzervatív terápiával. A gyógytornának a műtét utáni rehabilitációban is fontos szerepe van, mivel segíti a vállízület eredeti funkcióinak teljes visszanyerését, és segít megelőzni, hogy a későbbiekben kialakuljon egy újabb befagyott váll a páciensnél.

Befagyott váll kimozgatásan segíthet a gyógymasszázs is

Milyen lehetőségek vannak a befagyott váll kimozgatására?

Sok olyan tornagyakorlat létezik, melyekkel a befagyott váll átmozgatható. A vállízület gyengéd kimozgatására megoldás például, ha az egészséges kezünkkel megkapaszkodunk valamiben, majd nagyon lassan előrehajolunk, fejünket a térd felé közelítve, karunkat lógni hagyva. Majd lassan felemelkedünk.

Fontos kihangsúlyoznunk, hogy a gyógytornász irányítása mellett végzett tornagyakorlatok az igazán hatékonyak és biztonságosak, mivel a szakember egy állapotfelmérés alapján választja ki a páciens számára jótékony hatású tornagyakorlatokat.

Gyógymasszázzsal gyógyítható a befagyott váll?

A befagyott váll szindróma kezelésében hatékony segítség a gyógymasszázs, mert oldja az izmok merevségét, csökkenti a fájdalmat, és fokozza a vérkeringést. Mindezzel hatékonyan segíti a gyógyító folyamatokat.