Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Bokasérülések baleseti sebészeti ellátása

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


  1. Most kezdte el feltérképezni a kezelési lehetőségeket, esetleg háziorvosa irányította ide? Jó helyen jár! Segítségünkkel teljes körű felvilágosítást kap a bokasérülések műtét nélküli és műtéti megoldásairól.


A boka sérülései

A bokasérülés az egyik leggyakoribb traumatológiai kórkép. Ha egy rossz lépést, ugrást, esést követően megbicsaklik a lába, és kifelé vagy befelé fordul a bokaízület, az szalagsérüléshez vagy akár bokatöréshez vezethet. Szakszerű, baleseti sebészeti ellátásuk nélkülözhetetlen a gyors és teljes gyógyuláshoz, mivel kezelés nélkül maradandó károsodás jöhet létre az ízületben, a környező szalagrendszerben és az ízfelszínekben.

Bokasérülés után röntgen felvétel szükséges

A bokaízület anatómiája

A bokaízületet 3 csont alkotja:

  • A külboka: a szárkapocscsonttest (fibula) test távoli vége
  • A belboka: a sípcsonttest (tibia) test távoli vége
  • A felső ugrócsont (talus)

A csontok szoros, szalagos összeköttetésben állnak egymással, amelyek biztosítják az ízület stabilitását. A kül- és belboka szalagrendszere mellett a sípcsontot és a szárkapocscsontot is szoros szalagrendszer (syndesmosis) fűzi össze.

Az egészséges ízfelszíneket üvegporc fedi, amelyek könnyedén csúsznak egymáson, amihez a kenést az ízületi folyadék biztosítja, ami táplálja egyben az ízületi porcot is.

Ha a bokaízület instabil, az felgyorsíthatja az ízületi kopás folyamatát.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

A bokasérülések leggyakoribb okai és típusai

Bokasérülések okai

  • Rossz lépést követő sérülések
  • A láb letapadását vagy megcsúszását követő sérülések
  • Esést követő sérülések
  • Autóbalesetet követő megcsavarodásos, beszorulásos sérülések

Bokát érintő sérülések típusai

Szalagszakadások

A boka körüli szalagrendszer elszakad és a funkcióját nem tudja ellátni.
A páciens bokája körül jelentős ödéma, duzzanat és vérömleny alakulhat ki, a páciens járása nehezítetté, instabillá válik.

Rándulások

A boka körüli szalagrendszer megnyúlik, húzódik. A szalagrendszer ilyenkor nem szakad el teljesen, de fájdalmasan megduzzadhat.

Törések

A bokaízületet alkotó csontok valamelyikében elmozdulás nélküli (repedés) vagy elmozdulással járó törés alakul ki. Az érintett ízület megduzzad, fájdalmassá válik.

  • Az érintett ízület megduzzad, fájdalmassá válik.
  • A boka körül mérsékelt vagy jelentős deformitás látható.
  • Gyakran a bőrön kisebb-nagyobb hólyagok jelennek meg.
  • A lépés nehezítetté válik, vagy a páciens járásképtelen lesz.

A sérülést követő vizsgálat

A bokasérülést követően az orvos a vizsgálóasztalon fekve, a térdet hajlított helyzetben tartva először az egészséges, ép végtagját, majd a sérültet vizsgálja meg, ami kiterjed a fájó részeken kívül a lábszár és a láb vizsgálatára is.

A fizikális vizsgálatot követően az orvos belátása szerint röntgen és/vagy ultrahang vizsgálatot kér. A röntgen vizsgálat általában egy 3 irányból történő bokafelvétel, amelyet szükség esetén kiegészítünk a lábszár és a láb röntgen vizsgálatával. Ultrahanggal megvizsgáljuk a lágyrészeket és a szalagokat is.

Amennyiben a felső ugrócsont ízületbe hatoló sérülése fordul elő, általában CT vizsgálat is végzünk. Ha felmerül az ízfelszíni porc sérülésének lehetősége, MR vizsgálat segíti a pontosabb diagnózis felállítását.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Bokasérülések utáni lehetséges egyik kezelési forma

A vizsgálatot követő ellátási lehetőségek

A képalkotó vizsgálatot követően az orvos értékeli az eredményeket, és elmagyarázza a páciensnek, milyen eltéréseket, sérüléseket talált.

Rándulás esetén, amennyiben a bokaízület stabil és nem észlelhető nagyobb bevérzés, rugalmas pólyát helyezünk fel. A végtag kímélése, pihentetése mellett jegeléssel és helyileg alkalmazható – a bevérzést csökkentő – krémekkel a bokasérülés gyorsan gyógyul.

Szalagsérülések és az ízületi tok szakadása esetén ortézist azaz rögzítőt helyezünk fel. Ortézis mellett a boka fel-le történő mozgatása lehetséges, azonban az oldal irányú, csavaró mozgásokat a felhelyezett rögzítő gátolja. Ennek 5 hétig való viselése mellett az esetek döntő többségében a bokasérülés meggyógyul. Azon ritka esetek, amikor a boka instabil marad, a későbbiekben szalagpótlással gyógyíthatóak.

Törés esetén általában a műtét a megoldás. A műtéti kezelés során a tört végeket összeillesztjük, és fémanyaggal rögzítjük (általában csavarral és lemezzel). A műtét célja az anatómiai struktúrák helyreállítása és egy mozgásstabil helyzet elérése, így a legtöbb esetben nincs szükség gipszrögzítésre.

Elmozdulás nélküli törések esetén, illetve ha a páciens sok egyéb belgyógyászati kísérő betegséggel rendelkezik, és a törést követően felhelyezett gipszben a törött végek elfogadható helyzetben állnak, megkísérelhető konzervatív kezelés, mely általában gipszrögzítés. Ez kezdetben fekvőgipszet, majd egy idő után járógipszet jelent.

A BMM bokasérülést ellátó orvosai

Dr. Gáspár Szabolcs

Dr. Gáspár Szabolcs

Ortopéd-traumatológus, a BMM osztályvezető főorvosa

Dr. Hanusz Tamás

Dr. Hanusz Tamás

Ortopéd-traumatológus szakorvos

Dr. Tóth Attila

Dr. Tóth Attila

Ortopéd szakorvos

Tervezze meg műtétjét: teendők előtte és utána

Ön egy akut műtét előtt áll, aminek elvégzése szükséges ahhoz, hogy törése megfelelő helyzetben, gyorsan gyógyuljon. A műtét célja az anatómiai struktúrák helyreállítása és a korai ízületi mozgások elérése. Ezzel megakadályozhatjuk a jelentős fokú izomsorvadás kialakulását illetve az ízületi mozgások nagyfokú beszűkülését.

Mindannyian azt szeretnénk, hogy a bokasérülés utáni műtét a lehető legeredményesebb legyen. A következő ismeretek célja a műtét eredményének javítása, a szövődmények kockázatának csökkentése és a műtét lehető legbiztonságosabbá és hatékonyabbá tétele.

1. Lépés
Készüljön fel, tervezze meg a műtéti időszakot!

Gondolja át, ki lesz ebben az időszakban az Ön Segítője, aki lehet egy közeli barát vagy egy családtag. A Segítő lesz az a személy, aki:

  • Elkíséri a bokasérülést követő műtét előtti vizsgálatokra
  • A műtét napján beszállítja a kórházba
  • Rendszeresen látogatja
  • A kibocsátás napján hazaviszi
  • Segít az otthoni teendőkben
  • Kiváltja a szükséges gyógyszereket
  • Támogatja, biztatja Önt, támasza a gyógyulás heteiben

A Segítő jelenléte nagyban segíti sikeres felkészülését a műtét előtt, majd a műtét utáni rehabilitációját. Segítségével Ön is a gyógyult, fájdalommentes emberek táborát erősítheti.

2. Lépés
Az utolsó vizit a rendelőben

Miután orvosával közösen a műtét mellett döntöttek, kezdődhet a műtéti felkészülés.

  • A képalkotó vizsgálatok/röntgen felvételek beszerzése: ezek a felvételek a műtét előtti tervezéshez szükségesek. A műtét előtt a kórházban is készül Önről friss röntgen felvétel, ezek alapján tervezi meg az operáló orvos a műtétet.
  • Labor vizsgálatok, góckutatások: ezt a műtétet végző kórházban végzik el a kivizsgálás részeként.
  • Szakorvosi leletek: a műtét előtti kivizsgálás során az altatóorvos meghatározza, milyen korábbi vagy jelenlegi szakorvosi vizsgálatok eredményei szükségesek.
  • A Segítő lehetőség szerint már kísérje el Önt az utolsó rendelői vizitre is.

3. Lépés
A műtét előtti kórházi vizsgálatok

A műtét előtt laborvizsgálatokat végzünk, illetve ha az altatóorvos szükségesnek véli, mellkas röntgenfelvétel készül.

Amennyiben valamilyen véralvadásgátló gyógyszert szed, feltétlenül jelezze kezelőorvosának, mert ezek a gyógyszerek növelik a vérzéses szövődmények lehetőségét, így a műtét előtt el kell őket hagynia, illetve amennyiben lehetséges és szükséges, felfüggeszteni hatásukat.

4. Lépés
A műtét napja

A műtét során a törés jellegétől függően lemezes, csavaros, vagy tűződrótos és kompressziós hurkos, vagy ezek kombinációban történő alkalmazásával csontegyesítő műtétet hajt végre az operáló baleseti sebész.

A műtét során a külbokája felett és/vagy a belboka felett ejt metszéseket, melyeket a műtét végeztével összevarr.

A műtét zárásaként a sebet és a műtéti területet fájdalomcsillapító és vérzésgátló injekcióval infiltráljuk, ami jelentősen csökkenti a vérzéses szövődmények kialakulását és a műtétet követő fájdalmat.

Az orvos – a későbbi vérzés elvezetéséhez – néha csövet hagy hátra a sebben, amely a műtétet követő első nap eltávolításra kerül. A műtét után a sebet fedőkötés borítja és a lábszárra rugalmas pólya kerül. Amennyiben a műtétet végző orvos indokoltnak látja, pihentető gipszsínt helyez fel.

5. Lépés
Bentfekvés, hazamenetel

A műtétet követően – a törés jellegétől és a beavatkozástól függően – aznap vagy a műtétet követő első nap hazamehet.

A műtét másnapján reggel orvosi vizitre kerül sor, ahol megvizsgálják a sebét. A sebet vízhatlan kötszerrel fedjük, így nyugodtan zuhanyozhat, nem ázik el a kötése.

Gyógytornász segítségével felkeltjük, és két könyökmankóval sétálhat úgy, hogy a sérült végtagot tehermentesíti. Megtanítjuk közlekedni, az ágyról le és felszállni.

Esetleges műtétet követő fájdalom esetén a nővérek adnak fájdalomcsillapító infúziót vagy tablettát.

A hazamenetel napjára önállóan képes mozogni, enni, inni, tisztálkodni. A hazamenetelt előre egyeztetjük Önnel.

Egy normál személygépkocsiban a hátsó ülésre ülve, a sérült végtagot a hátsó ülésre felhelyezve utazhat haza. A ki- és beszállásnál a Segítője támogassa a leülésben és felállásban.

6. Lépés
Pár tipp otthonra

  • Otthonában a sérült végtagot polcolja fel
  • A szabadon lévő ízületeit tornáztassa
  • Kötésen keresztül óránként 10-15 percet jegeljen
  • Az operált oldalát nem terhelheti, de segédeszközzel már járhat

NE FELEDJE! A megtanult gyógytorna rendszeres végzése a biztos gyógyulás egyik kulcsa. A mozgás segíti a vérkeringést, mely jót tesz a csípőjének és a sebgyógyulásnak is.

GYAKORI KÉRDÉSEK

A varratszedés a műtétet követő 8-12. napon esedékes. A varratok eltávolítását követően 24 óra elteltével érheti víz a sebet.
Az első hetekben az operáló orvos a külső ortézis felhelyezését követően részterheléssel, 1 vagy 2 könyökmankó segítségével megengedheti a járást.
A műtétet követő 6. héten kontroll röntgenfelvétel készül sérült bokájáról. A gyógyulást a röntgenfelvételek segítségével tudjuk nyomon követni. Amennyiben megfelelő a folyamata, az alkalmazott rögzítő kezelés elhagyható.
Ezzel egyidőben intenzív gyógytorna megkezdése javasolt a beszűkült ízületi mozgások és az elfogyott izomzat visszanyerése érdekében.
A műtét után 3 hónappal és 6 hónappal kontroll röntgenfelvétel érdemes készíttetni.
A teljes csontos gyógyulás fél évet vesz igénybe.
Ezt követően – amennyiben operáló orvosa szükségesnek véli – a korábban behelyezett fémanyagok eltávolíthatók.

Igen, szükséges. Alsó végtagi műtéteket követően a terhelés megkezdéséig – a vérrögösödés megelőzése érdekében – a bőr alá véralvadásgátlót fecskendezünk.

A műtét célja a mozgásstabil csontegyesítés. Néhány esetben elképzelhető, hogy a műtétet végző orvos jónak látja a lágyrészek kímélete érdekében pár napig pihentető gipsz felhelyezését. Amennyiben a műtét során nem sikerül mozgásstabil helyzetet elérni, szükség lehet a műtétet követően kiegészítő gipszrögzítésre, aminek hosszát és típusát az orvosa határozza meg.

Nem minden bokatörés igényel műtéti ellátást. Az elmozdulás nélküli törések kezelhetők konzervatívan, gipszrögzítéssel vagy ortézis kezeléssel.

Továbbá amennyiben a páciens sok belgyógyászati betegséggel rendelkezik, műtéte több kockázatot hordoz magával mint előnyt, és a helyretételt követően a kontroll röntgenfelvételen elfogadható helyzetet észlelünk, megkísérelhető a gipszrögzítéssel végzett töréskezelés.

A lágyrészek állapota igényelte, mert a pihentetés vagy a műtét során nem sikerült mozgásstabil helyzetet elérni, vagy esetleg a mozgatás a törés elmozdulásának kockázatát hordozza magában.

Fiatal pácienseknél célszerű – legkorábban a műtétet követő fél évvel – a behelyezett fémanyagokat eltávolítani. Idősebb, több alapbetegséggel is rendelkező pácienseknél nem feltétlenül szükséges a behelyezett fémanyag eltávolítása.

Az elmozdulással járó vagy arra hajlamos törések operatív kezelést igényelnek. Ennek elmaradása esetén fennáll a kockázata, hogy a törés rossz helyzetben gyógyul vagy álízület alakul ki, ami a későbbiekben fájdalmas bokaízületet, járásnehezítettséget illetve korai ízületi kopást okozhat.

A boka körüli törések szövetközti duzzanatot, bevérzést eredményeznek. A megnövekedett szöveti nyomás hatására a bőrön kisebb-nagyobb hólyagok jelenhetnek meg. Ezek nehezítik a műtéti ellátást, mert növelik a sebgyógyulás illetve a sebfertőzés kialakulásának veszélyét.

Ilyen esetekben valószínűleg a műtét halasztása mellett dönt a kezelőorvos és addig a végtagot gipsszel rögzíti.

A boka körüli törések ellátásának leggyakoribb érzéstelenítési módszere a gerincközeli – úgynevezett spinalis – érzéstelenítés. A páciens ágyéki gerincének magasságában érzéstelenítőt adnak, melynek következtében deréktól lefelé elzsibbad minkét alsó végtagja, ami 2-3 órán keresztül tart. Ezalatt a páciens nem érez fájdalmat.

A munkába való visszatérés ideje nagymértékben függ a munkahelytől, munkakörülményeitől. Egy irodában ülőmunkát végző ember – ha a munkába jutása megoldott – a 3. hét után dolgozhat. Amennyiben munkájához tartós állás vagy nagy fizikai aktivitás szükséges, azt csak a műtétet követő 2 hónap után javasoljuk.

Igen, mivel a műtét következtében a sérült oldalon a bokamozgás beszűkül. A funkció helyreállítása és az izomzat regenerációja szempontjából szükséges gyógytorna végzése.

A műtétet követően egy hétig célszerű a végtag felpolcolása, jegelése, tehermentesítése. Ezt követően, ha kezelőorvosa is úgy ítéli meg, rögzítő használata mellett segédeszköz segítségével megkezdhető a részterhelés, majd fokozatosan a teljes terhelés elérése.

4 héttel a műtétet követően rögzítővel már teljes testsúllyal használhatja operált végtagját.

Ez függ a sérült oldaltól és az Ön gépkocsijától. Bal oldali törés esetén, amennyiben automata váltós gépkocsival rendelkezik egy héttel a műtétet követően vezethet. Jobb oldali törés esetén, illetve ha gépkocsija manuális váltós a műtétet követő 4. hétnél után javasolt csak a vezetés.

Igen. A fémdetektorok általában bejeleznek, ha fémanyaggal (lemezzel) operált ember megy keresztül rajtuk. Javasoljuk, hogy előre szóljon,a biztonsági szolgálatnak, akik általában fémdetektorral ellenőrzik. Igazolást nem szükséges magával vinnie, hiszen azt a biztonsági szolgálatok sehol nem fogadják el.

Amennyiben maradt kérdése a bokasérülésekkel kapcsolatban, nyugodtan írjon nekünk!