Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

A Dupuytren-kontraktúra műtéti megoldása

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


  1. Most kezdte el feltérképezni a kezelési lehetőségeket Dupuytren-kontraktúrájával kapcsolatban? Esetleg háziorvosa irányította ide? Jó helyen jár! Segítségünkkel teljes körű felvilágosítást kap Dupuytren-kontraktúrájának műtéti megoldásáról.


Dupuytren konktraktúra

A Dupuytren-kontraktúra egy olyan betegség, melynek során a kézujj(ak) befelé görbül(nek). A behajlást a tenyér bőre alatt fekvő, erős kötőszövetes hártyához rögzítő rostok megvastagodása és megrövidülése okozza, ami az ujjak helyzetére is hatással van. Ez az kontraktúra / ízületi mozgásbeszűkülés megnehezíti a mindennapi tevékenységek elvégzését, mint amilyen a vezetés, kézfogás, sportolás, tárgyak megtartása.

A betegséget Bonaparte Napoleon orvosa, Guillaume Dupuytren írta le először 1831-ben.

Dupuytren kontraktúra

A tenyér anatómiája

A tenyérben a bőr alatt egy kötőszövetes hártya feszül ki, ami megvédi az alatta futó idegeket, ereket és inakat. Ennek a kötőszövetes hártyának a betegsége, zsugurodása a Dupuytren-kontraktúra, ami általában a gyűrűs- és kisujj sugarát érinti, de előfordulhat másik sugárban is.

Kezdetben a betegség heges és kemény csomók formájában jelentkezik a tenyérben, később kemény, húrszerű köteg alakul ki az ujjak irányában. Ennek következtében az ujj elkezd behajolni a tenyérbe és a páciens nem tudja már teljesen kinyújtani.

Ezek a csomócskák kezdetben nem okoznak panaszokat, csak fogáskor válthatnak ki nyomásérzékenységet. Később az érintett ujjak kinyújtása korlátozódik. A végső stádiumban az ujjak egy begörbült kényszertartásban rögzülnek.

A Dupuytren-kontraktúra okai

A Dupuytren-kontraktúrát alapvetően a genetikai betegségek közé soroljuk, gyakori a családi felhalmozódás. Továbbá:

  • Sokszor együtt jár a cukorbetegséggel, és ez az elváltozás sokkal több férfit érint, mint nőt.
  • Az észak-európai országokban nagyobb számban fordul elő, mint a dél-európaiakban, ezért egyesek viking betegségnek is nevezik.
  • A betegség fájdalmatlan, ezért sokan előrehaladott állapotban keresik fel az orvost. Ilyen esetben a tenyéri zsugorodás nem csak esztétikai zavart okoz, hanem a behajlott ujjak zavarhatják a pácienst:
    • A munkában
    • A vezetésben
    • A kézfogásban
    • A kesztyű viselésben
    • A tisztálkodásban
  • Gyakran jelenik meg mindkét kézen.

A Dupuytren-kontraktúra műtéti ellátása akkor indokolt, ha megjelenik a húrképződés, illetve a páciens nem tudja teljesen kinyújtani az ujját vagy ujjait. Minél kisebb a mozgás elmaradása, annál jobb eredmény várható az operációt követően. Ha az ujjak már a tenyérbe simulnak, a műtéti ellátás sokkal nehezebb, nőhet az esetleges szövődmények kialakulásának esélye, illetve a páciens hosszadalmas utókezelésre számíthat.

A Dupuytren-kontraktúra műtét menete

A műtétet végző szakorvos a tenyérből az ujjra vezetett ún. cikk-cakk metszésből tárja fel és távolítja el a zsugorodott tenyéri hártyaköteget. Ezzel az eltávolítással és az ízületek mobilizálásával lehetővé teszi az ujj vagy ujjak nyújtását.

Vértelenítést alkalmazunk, ennek köszönhetően a seb vérzése nem zavarja az orvos tevékenységét. A vértelenítésnél először rugalmas pólyát tekerünk az érintett oldali alkarra, ezáltal a visszerekből kiürül a vér. Ezután egy – a vérnyomásmérőéhez hasonló – mandzsettát helyezünk a felkarra, amit nyomás alá helyezünk, és ezzel átmenetileg leállítjuk a végtag keringését. A műtét végén a műtéti területből műanyag csövön keresztül vezetjük ki a sebben meggyűlő vért.

A műtét altatásban vagy hónalji vezetéses érzéstelenítésben zajlik, így a páciensnek nem lesz kellemetlen a felkarján lévő vértelenítő mandzsetta sem, ami lehetővé teszi a könnyebb kivitelezést és a rövidebb műtéti időt.

A betegség kiterjedésének mértékétől függően többféle bőrmetszést alkalmazhatunk, és a zsugorodott inas lemezt lehetőleg teljesen eltávolítjuk.

A műtét során figyelembe vesszük az esetleg előző – hasonló okokból végzett – műtétet és az ebből adódó hegeket is.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

A műtétre való alkalmasság

Az ön műtétjét végző szakorvos áttekinti az Ön kórtörténetét, alapos fizikai vizsgálatot végez.

A Dupuytren-kontraktúra diagnosztizálása döntően fizikális vizsgálat (a kéz szemrevételezése, megtapintása és az ízületek mozgástartományának megmérése) alapján lehetséges.

Az operációt javasoljuk, ha olyan mértékű az ujjak behajlása, hogy már olyan jelentős életminőség-romlást tapasztal, hogy a tünetek megakadályozzák:

  • A napi tevékenységben
  • A munkában
  • A vezetésben
  • A sportolásban
  • A sportolásban
  • A hobbiban
  • A kézfogásban
  • A kesztyű viselésében
  • A főzésben és akár
  • A tisztálkodásban

Bereczki Attila gyógyulástörténete

Kézspecialista szakorvosaink

Dr. Szalontay Tibor

Dr. Szalontay Tibor

Kézsebész, plasztikai sebész, traumatológus főorvos

Dr. Szalontay Tibor

Dr. Szalontay Tibor kézsebész főorvos, akinek nagy tapasztalata van a Dupuytren-kontratúra kezelésében. Számtalan lehetséges műtéti megoldás közül mindig a lehető legbiztonságosabb, legnagyobb eredményt és legkisebb sebet ígérő megoldást választja.

“Tudom, hogy a kéz- és láb betegségei mindennapi életünk minőségét nagyban befolyásolják, és ezek a panaszok a komfortérzet romlásán túl a munkavégzésre is jelentősen kihathatnak. Célom, hogy a pácienseimnek – minél hamarabb a gyógyulás útjára lépve – visszaadjam azt az egészséget, amellyel újra teljes életet élhetnek.

A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben elsősorban friss- vagy krónikus kézbetegek, valamint friss- vagy régebbi balesetben sérült páciensek ellátását végzem.

Szakmai hátterem:

  • “Cum laude” orvosi diploma (SOTE, 1986.)
  • 30 éves szakmai múlt
  • Kézsebész-, plasztikai sebész-, traumatológus szakorvos vagyok
  • Jelenleg a Honvéd Kórház Baleseti Sebészeti Szakrendelő vezető főorvosa vagyok, alezredesi rangban
  • Kézsebészeti tudásomat Izraelben (1995), Finnországban (1999) és Németországban (2001) is fejlesztettem
  • 2005 óta 7 alkalommal – átlagosan 6 hónapig – segítettem katonaorvosként és hadi-végtagsebészként nemzetközi katonai kórházak munkáját – NATO kereteken belül – az afganisztáni háborúban.”

Dr. Lénárt Anett

Dr. Lénárt Anett

Kézsebész szakorvos

Dr. Lénárt Anett

A Semmelweis Egyetemen, a negyedik évben egy kézsebész doktornőhöz került, mellette lett a szakterület szerelmese. Hivatását nagyon látványos, néha sorsfordító eredményekkel járó, nagy türelmet igénylő finom, szép munkának tartja.

„Egy fiatal hivatásos rendőr otthoni barkácsolás közben fűrésszel levágott hüvelykujját csak egy bőrdarab tartotta. Később megtudtam, a rendőröm ujja visszanyerte baleset előtti állapotát, gazdája pedig teljes munkaalkalmassági és a fegyverviselési engedélyét. Azóta is a szétroncsolt kezek helyreállítása áll szívemhez a legközelebb.”

Szakmai hátterem:

  • 2014-2021 - MH-EK Honvédkórház
  • 2001-2014 - Fővárosi Szent István Kórház és Intézményei – Merényi Gusztáv Kh. Traumatológia Osztály
  • 1999-2001 - Semmelweis Egyetem – Központi Gyakornoki Képzés
  • 1994-1999 - SOTE Általános Orvostudományi Kar
  • 1989-1993 - Karinthy Frigyes Gimnázium

A Dupuytren kontraktúra műtét előtti felkészülés és a rehabilitáció menete

Mindannyian azt szeretnénk, hogy a műtét a lehető legeredményesebb legyen. A következő ismeretek célja a műtét eredményének javítása, a szövődmények kockázatának csökkentése és a műtét lehető legbiztonságosabbá és hatékonyabbá tétele.

1. Lépés
Legyen egészséges a műtét előtt!

Vércukorszint
A műtétet tervező szakaszban szükséges részt vennie egy vércukorvizsgálaton. Amennyiben már diagnosztizált cukorbeteg, kérjük, mérje rendszeresen a vércukrát a műtétet megelőző hetekben. A jól beállított vércukor jelentősen csökkenti a sebfertőzés kialakulásának kockázatát. A műtét előtt mi is mérjük a vércukorszintjét, és ha ez a szint 6,7 mmol/l-nál magasabb, a műtétet valószínűleg halasztani kényszerülünk.

Dohányzás
Amennyiben dohányzik, kérjük, hogy a műtétet megelőző hónapban ne gyújtson rá. A dohányzás rontja a mikrocirkulációt, ami sebgyógyulási zavarhoz vezethet, ezért saját érdekében fontos, hogy ilyenkor ne dohányozzon. A műtétet követően minimum 24 órán keresztül nem tud majd rágyújtani.

Táplálkozás
Nagyon fontos, hogy helyesen táplálkozzon: egyen sok friss, színes zöldséget, gyümölcsöt, fogyasszon megfelelő mennyiségű fehérjét (húst, tojást, halat). A kiegyensúlyozott étrend hozzájárul a sebgyógyuláshoz és a regenerációhoz is. Kérjük, figyeljen a folyadék-fogyasztásra is, és ilyenkor ne kezdjen fogyókúrába: az elégtelen táplálékbevitel a sebgyógyulást akadályozza!

Bőrápolás
Ápolja, krémezze a kezét, puhítsa a bőrét, rendezze a körmök állapotát, óvakodjon az apró sérülésektől (gondolok itt akár a házi kedvenc állatkák karmolásaira is)

Tervezze meg műtétjét: teendők előtte és utána

A kézműtét után pár napig operált kezét pihentetni szükséges, ezért fontos, hogy felkészüljön a műtét utáni időszakra.

  • Az alagút szindróma műtét előtti 1-2 napban végezzen mindent az egészséges kezével.
  • Mivel az operáció után a sebet és kötést nem érheti víz, ameddig a varratok bent vannak, próbálja ki, milyen érzés gumikesztyűben mosakodni!
  • Végezze el a takarítást, bevásárlást, főzést előre, hogy ne frissen operált kézzel kelljen ezeket csinálnia.
  • Operált kézzel nem vezethet (további információt erről a Gyakori kérdések között talál), és a tömegközlekedést sem javasljuk az esetleges sérülésveszély miatt. Kérjük, szervezze meg előre hazajutását.
  • Ha van jól bevált fájdalomcsillapítója, érdemes róla előre gondoskodni, hogy legyen belőle otthon.

2. Lépés
Kezdeti lépések -
Az utolsó vizit a rendelőben

Az Önt operáló szakorvossal megbeszélik:

  • A műtét előtti leleteket
  • Gyógyszer szedést: különös gondot fordítva a gyógyszer érzékenységre és a véralvadásgátlók szedésére
  • Szükség van-e kiegészítő idegultrahang-vizsgálatra
  • Amennyiben szükséges volt a kiegészítő vizsgálat, vagy konzultáció már kezelőorvossal (pl. kardiológussal), ezt újra átbeszélik a műtétet végző orvossal, és megbeszélik, az esetleges véralvadásgátló meddig lehet szedni, illetve szükséges-e átállni más készítményre
  • A részletes ismertetés után megtörténik a műtéti beleegyezés, ami elengedhetetlen feltétele a műtétnek

3. Lépés
A műtét napja

A műtét napján az intézménybe érkezést követően a nővérek elhelyezik Önt a műtétig egy kórteremben, ahol akár kísérőjével kényelmesen várakozhat. Kérjük, mindenképp vegye le magával hozott ékszereit.

Ellenőrzik a vérnyomását.

Műtét előtt, kérjük, alaposan mosson kezet és alkart szappannal.

A műtős beszállítja Önt a műtőbe, felfekteti a műtőasztalra és az operált karjára a vérnyomásmérőhöz hasonló mandzsettát helyez, mely műtét alatt szorítja a karját és a sebből a vérzést minimalizálja.

Az aneszteziológus orvos és asszisztense végzik az altatást, vagy hónaljtájon az ún. vezetéses érzéstelenítést.

4. Lépés
Hazamenetel

A tenyéri hegesedés eltávolítása után a páciensek a műtét napján hazamehetnek.

Természetesen a hazamenetel előtt meggyőződünk a vitális paraméterek stabilitásáról (vérnyomás, pulzus, légzés, testhőmérséklet).

Az első kontrollvizsgálatig javasoljuk, hogy operált keze legyen felkötve.

Fájdalomcsillapító recepttel ellátjuk a pácienst, de tanácsosabb nem az operáció napján, hanem korábban beszerezni, ha van jól kiismert és hatásos fájdalomcsillapítója.

Megkapja zárójelentését, amiben feltüntetjük, hogy mire figyeljen az operáció utáni időszakban, és hogy mikor lesz a kontrollvizsgálata.

5. Lépés
Pár tipp, gondolat otthonra

Az operáció után a kezet pihentetni kell, az ujjak csak minimálisan mozgathatóak, tárgyakat megfogni még nem szabad. Az operált kezet nem szabad lógatni, tartsa felkötve.

A műtét után pár nappal kötéscsere alkalmával a műtétet végző orvos eltávolítja a műtét során behelyezett vérkivezető szilikon drain csövecskéket.

8-10 nappal utána, varratszedést követően a sebet érheti víz, a mosakodáshoz használt gumikesztyű elhagyható.

Későbbiekben körömvirág krémes bőrápolást és hegpuhító ultrahang- vagy laser kezelést javaslunk (a csuklótól a tenyér közepéig).

Kemény fizikai munkát (pl. fametszést) a műtéttől 2-3 hónap múlva szoktak a páciensek panasz nélkül végezni.

Dupuytren kontraktúra – Gyakori kérdések

Nem. Az Önt kezelő szakorvos dönti el a klinikai vizsgálat, a betegség kialakulásának ideje és a páciens társbetegségei alapján, hogy kit lehet konzervatív úton kezelni és kit szükséges operálni.

Nem nagyon. Az első 5-7 nap lehet közepes mértékű fájdalom, de ezt jól lehet uralni fájdalomcsillapítóval. Az emberek általában tudják, mekkora a fájdalom tűrő képességük: ennek alapján kérjenek kezelőorvosuktól gyenge, közepes, vagy erős fájdalomcsillapítót. Pár nap múlva minimális vagy már meg is szűnik a fájdalom. Ez megtévesztő lehet, és nagy aktivitásra késztetheti, de fontos betartani a pihenési időt.

A műtét napján. Akkor szoktuk javasolni az altatásos pácienseknek, hogy 1 éjszakát töltsenek a kórházban, ha nagy távolságra laknak.

Az első kontroll általában 2-3 nap múlva időszerű, mert ki kell venni a műtéti területről a bent lévő vérkivezető csövecskét (draint). Későbbiekben az operáció után 7-14 nappal a varratszedésre (a páciens korától, társbetegségeitől függően).

Attól függ mire. A varratok eltávolításáig azt javasoljuk, ne lógassa kezét, legyen felkötve, ujjait csak minimálisan mozgassa! Varratszedés után könnyebb tárgyakat már megfoghat, számítógép billenyűzetét használhatja.

Ha a bal kezét operáltam, vagy ha az autó automata váltós: 2-3 nappal az operáció után. Ha a jobb kezét operáltam és hagyományos kézi váltós az autó, akkor biztonsági szempontok alapján azt javaslom, hogy a varratszedés után 2-3 napig ne vezessen (hirtelen sebességváltó használata fájdalmas lehet, és ezért balesetveszélyes).

A munkájától függ:

  • Amennyiben szóbeli irányításra gondol: természetesen másnaptól.
  • Attól is függ, melyik kezét operáltam.
  • Ha a domináns kezet (amivel írunk) akkor az írás mennyiség igényétől függően (aláírni pl. 10-20 aláírást) varratszedést követően tud az ember.
  • Számítógép használata kb. varratszedéstől panaszmentes.
  • Könnyű fizikai munkát 4-8 hét múlva végezhet.
  • Nehéz fizikai munka kb. 12 hét múlva lehetséges.

Mindkettőnek vannak előnyei, hátrányai. Ezeket érdemes átbeszélni kezelőorvosával. Javaslatom, hogy altatásban vagy helyi érzéstelenítésben történjék a műtét, a páciens:

  • Korától
  • Nemétől
  • Izomtömegétől
  • Testsúlyától
  • Fájdalom tűrő képességétől függ

Természetesen a pácienssel egyeztetünk, és maximálisan figyelembe vesszük a kérését.

A kézben erek, idegek, inak és izmok találhatók nagyon szorosan egymás mellett, így sérülésük nem kizárt. Ez akkor fordul elő leggyakrabban, ha a betegség régóta fennáll, és a zsugorodás miatt a fent említett képletek helye megváltozik. Még a legnagyobb gondossággal tervezett műtétnél is léphetnek fel szövődmények, amelyek további kezeléseket és újabb műtéteket vonhatnak maguk után.

Az esetleges sérülés helyétől és mértékétől függően felléphet:

  • A bőrmetszések környezetében átmeneti vagy tartós érzészavar / érzéskiesés, amit a bőridegek átmetszése okoz, utóvérzés.
  • A kéz duzzanata még a kéz magasra helyezése esetén is.
  • Néha sebgyógyulási zavarok (ezt főként a bőr alápreparálása okozza, ami jól gyógyítható elváltozás, és nem vezet működésbeli zavarhoz).
  • Nagyon ritkán mélyben lévő fertőzések (tályog, ízületi fertőzés).
  • Duzzadt, fájdalmas hegképződés.
  • Kivételes esetben a lágyrészek fájdalmassá válhatnak, a helyi vérkeringés károsodik (helyi hidegérzethez vezet), a csont- és izomszövet sorvadásával, az ízületek mozgásának beszűkülésével. Ez az elváltozás (Sudeck-féle reflexdystrophia) sürgős utókezelést igényel.

Sajnos igen. 5 évvel a különböző kezeléseket követően a betegség 40-60-80%-os valószínűséggel kiújulhat.

Sajnos igen, sőt ez a gyakoribb. Sok betegnek eleve mindkét kezén jelentkezik egyszerre, csak különböző súlyossággal. A 2 kezet pár hónap különbséggel lehetséges műteni.

Igen. Pontosabban a Dupuytren-kontraktúrához hasonló kötőszöveti hegesedés előfordulhat más testrészen is. A felső végtagon, a kézháton a hosszú ujjak középső ízülete felett, ezt Garrod-csomóknak vagy knuckle csomóknak hívjuk. Az alsó végtagon a talpi kötőszövetes hártya hegesedése a Ledderhose-szindróma. A péniszen lévő kötőszövet hegesedéses megvastagodása a Peyronie-betegség.

Ebben az esetben a kezdeti heges csomók húrrá alakulnak, mely húr behajlítja az ujjat/ujjakat, és tartós mozgászavart okozva az ujjakon – az esztétikai zavar mellett – funkcionális nehézségekkel is számolhatunk (vezetési, öltözködési, kézfogási, zsebre dugási nehézség). Hosszan fennálló esetben az ízületek is károsodást szenvednek, amit már akár műtéttel sem lehet teljesen megszüntetni.

Nem. A tenyéri zsugor megoldására a kiterjesztett műtéten kívül rendelkezésünkre áll egy helyi érzéstelenítésben végezhető eljárás, mellyel az injectios kezeléshez hasonló eredmény érhető el. Az eljárás során a tenyér bőrében érzéstelenítőt adunk, majd egy vastag, erős tűvel a feszülő kötegeket elnyírjuk, ezzel javítva az ujjak mozgástartományát.

Sajnos, nem tudunk adni ilyen garanciát. A Dupuytren-kontraktúra a legjobb kezelés ellenére is nagy gyakorisággal kiújul, aminek ideje viszont nem határozható meg előre. A kiújulás első jeleinél érdemes egyeztetni kezelőorvosával, hiszen életminősége a műtétnek köszönhetően jelentősen javulhat.

Amennyiben maradt kérdése a Dupuytren kontrakúrával kapcsolatban, írjon nekünk!

Dupuytren útmutató

Nem tud kényelmesen kezet fogni, tárgyakat használni, dolgozni begörbült ujjai miatt?

TUDJON MEG MINDEN FONTOS INFORMÁCIÓT A DUPUYTREN-KONTRAKTÚRÁRÓL

You have Successfully Subscribed!