Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Ultrahang terápia

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Az ultrahang terápia, más néven terápiás ultrahang vagy fókuszált ultrahang egy nem invazív kezelési módszer, amelyet fájdalomcsillapításra, keringés javításra és a szövetek gyógyulásának elősegítésére használnak.

Az ultrahang felmelegíti, ellazítja, rugalmasabbá teszi az izmokat, inakat. Érdemes gyógytorna kezelés előtt alkalmazni, jelentősen mérsékli a lágyrészek feszülését, ezzel a gyakorlás közben jelentkező fájdalmat.


Ultrahang terápia

Az ultrahang működési mechanizmusa

Az ultrahang készülékeknek belsejében egy kis kristály található. Amikor elektromos töltés éri ezt a kristályt, az gyorsan rezeg, piezoelektromos hullámokat keltve (elektromos töltés, amely egyes szilárd anyagokban felhalmozódik). Ezek a hullámok az ultrahangos hangfejből ultrahang hullámokként távoznak. A kezelés során az ultrahang hullám behatol a sérült szövetekbe, ahol fokozza a véráramlást és a kavitációt. Azt a folyamatot mikor az energia hatására a szövetek körül mikroszkopikus gázbuborékok gyorsan kitágulnak és összehúzódnak, kavitációnak nevezik. Szakirodalmak szerint a buborékok tágulása és összehúzódása segít felgyorsítani a sejtfolyamatokat és gyorsabban gyógyulnak általa a sérült szövetek.

Az ultrahang használata

Az ultrahang terápiához egy mikrofonra hasonlító jelátalakító fejet (transzducert) használnak, ez képes a hanghullámok generálására. A kezelendő testrészre kis mennyiségű gélt visz fel a terapeuta, majd az ultrahang készülékhez csatlakoztatott transzducert a gélre helyezik, és a szakember kis körökben mozgatja. A terapeuta úgy állítja be a készüléket, hogy a szükséges mélységű és intenzitású hanghullámot adja le. Az ultrahangos kezelés nem okoz kellemetlen érzést vagy fájdalmat. Az ultrahanghullám fellazítja a sejtmembránokat, így különböző gyógyszereket, hatóanyagokat tudunk a szövetekbe juttatni, felszívódásuk hatékonyabb lesz.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Ultrahang terápia

Mikor ajánlott az ultrahang terápia?

Általánosságban elmondható, hogy a test bármely lágyrész sérülése esetén alkalmas lehet az ultrahang terápia: fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatású. Szakemberek ultrahanggal kezelhetik az olyan mozgásszervi elváltozásokat, mint a bursitis (az ízületek mentén lévő folyadékkal teli zsákok gyulladása), ínhüvelygyulladás, izomhúzódások és szakadások, befagyott váll, izomrándulások és szalagsérülések, vagy az ízületi mozgásbeszűkülés, kontraktúra. Gyakori kiegészítő terápiás módszer derékfájás, nyaki fájdalom, rotátorköpeny szakadás, térd meniszkusz szakadás vagy bokaficam esetén is. Kiválóan kombinálható lökéshullám terápiával, masszázspisztoly kezeléssel, fascia release manuálterápiát követően jelentősen mérsékli a kezelés utóhatásait.

Mikor nem ajánlott az ultrahang terápia?

Számos olyan helyzet van, amelyeknél nem ajánlott vagy megfontolandó az ultrahang terápiás kezelés. Az ultrahang alkalmazása nem ajánlatos terhesség alatt a méh környékén, valamint rosszindulatú daganatok és rákos elváltozások környékén. Tilos a használata sérült vagy fertőzött bőr esetén, bőrkiütés, vagy ekcéma területén. Ha a páciens pacemakert használ, nem ajánlott a test mellkasi részén alkalmazni ezt a fajta kezelést, mivel ezekben az esetekben a pacemaker működésére hatással lehet. A terapeutáknak óvatosnak kell lenniük, olyan érrendszeri betegségek esetén, mint a mélyvénás trombózis, embólia, súlyos, ateroszklerózis és bizonyos iszkémiás megbetegedések. Ebben az esetben a sejtek elpusztulhatnak, mivel a vérellátás nem képes lépést tartani a kezelés által érintett szövetek megnövekedett anyagcsere igényével. Tilos a használata olyan gerincműtétek után, mint a laminectomia, valamint olyan speciális helyzetekben, ahol érzéstelenítőt használtak a kezelendő területen. Használata megfontolandó olyan páciens esetében, aki rendszeresen vérhígítót szed.