Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Plasztikai műtétek utáni komplex rehabilitáció

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Manapság egyre gyakoribbá váltak a plasztikai műtétek. A beavatkozásokat követően rövidebb, hosszabb gyógyulás, komplex rehabilitáció vár az operáción átesett személyre. A különböző weboldalakon számos összefoglaló olvasható a műtétet követő időszakról, ezek között olvashatunk nagyon szűkszavú változatokat is, melyek nem szolgálják a hiteles tájékoztatást. Mint minden műtét, így a plasztikai műtétek esetén is alakulhatnak ki szövődmények. Nem árt tisztában lennünk ezekkel, mielőtt végleges döntést hozunk az operáció mellett, hiszen bármilyen nem várt elváltozást tapasztalunk a műtéti területen, könnyebb lesz annak felismerése, kezelése.


Nagy Gabriella

Nagy Gabriella

Gyógytornász - fizioterapeuta, okleveles manuálterapeuta

Milyen panaszokkal fordulhatnak mozgásszervi magánrendelőnkhöz?

Hegesedési defektusok

A plasztikai beavatkozást követően előfordulhat a sebgyógyulás zavara, a friss heget így újra fel kell tárni egyszer, de akár több alkalommal is, melynek következtében a hegesedési defektusok kialakulásának valószínűsége nő. Sebfertőzés nélkül is kialakulhatnak ilyen defektusok, ezek gyakran az operált személy hegesedési hajlamától függenek

Milyen hegesedési defektusokkal találkozhatunk?

Hypertroph heg, keloidos heg, contracturás heg, atroph heg: ezekről részletesebben a hegkezelés menüpontban olvashatnak. A hegesedési defektus nem csupán esztétikai probléma, funkcionális zavarokat is okozhat, ezzel megkeserítve a páciens mindennapjait.

Ezekre a problémákra modern fizioterápiás kezelési módok állnak rendelkezésünkre a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben. A jól ismert hegmasszázs, hegkezelő krémeken kívül számos más terápiát vetünk be pácienseink mielőbbi felépülése érdekében: FDM, hegkezelő eszközök használata: Penczel-pálca, dermaroller, fascia release eszközök, köpölyözés, TAPE, rezgő fasciarelease eszközök, maderoterápia, gua sha kezelés, fasciakés kezelés, kefemasszázs, flossing, soft lézer terápia.

Célunk pácienseink mielőbbi felépülése, panaszmentessé válása, önterápia elsajátítása, amellyel otthonukban képesek önálló hegkezeléseket végezni.

Nyiroködéma

A beavatkozások során nem csak a bőrünk sérül, hanem a benne elhelyezkedő nyirokerek is, melyek feladata a szövetek között megtalálható nyirokfolyadék elszállítása. Amennyiben veleszületetten kevesebb nyirokerünk található az adott régióban, majd műtéti metszéssel tovább csökkentjük azok számát, kialakulhat nyiroködéma. Amikor a plasztikai műtétet követő korai időszak lezajlása után sem szűnik meg a duzzanat, ezt nyirokmasszázzsal (kompressziós pólyázással , nyiroktornával) kezelnünk szükséges, ezek az ún. postsurgical másodlagos nyiroködémák. Ennek mielőbbi felismerése rendkívül fontos, hisz krónikus nyiroködéma esetén számos szövődmény alakulhat ki, melyet komplex ödémamentesítő terápiával hatékonyan tudunk kezelni, erről a nyiroködéma kezelése menüpontban részletesebben olvashat.

Minél több műtéti metszést ejtenek bőrünkön, annál több nyirokér kerül átvágásra, ezzel is csökkentve a nyirok elfolyását. Komplex upper / lower body lift testkorrekciós műtét esetén súlyos nyiroködémás állapot is kialakulhat az esetek kis százalékában, azonban tisztában kell lennünk ennek kockázatával.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Plasztikai műtétek utáni komplex rehabilitáció - Trigger pont

Lágyrészfeszülések

A beavatkozás után a páciens a műtéti területtől távolabb eső helyeken is érezhet feszülést, a közeli ízületekben mozgáskorlátozottságot. Ezek hátterében az izmokat körülvevő kötőszövetes pólyák az ún. fasciák letapadása áll. Kiemelten fontos tehát nem csak a műtéti hegek, hanem a környező fasciák lazítása is manuális terápiákkal, különböző fascia release eszközökkel, teljes test SMR hengerezésének megtanulása.

Izomátvágás után / izomérintettség esetén az izmokban kialakulhatnak triggerpontok, melyeket manuális triggerpont terápiával oldunk.

Tartási rendellenességek

A tartási rendellenességek korrekciója speciális, egyénre szabott gyógytorna programmal zajlik, célunk a kialakult izom-dysbalance-ok megszüntetése.

Mellplasztikát követően, a behelyezett implantátumok nagyobb terhet rónak a háti gerincünkre, a tartó izmokra, ezért gyakran alakul ki hátfájdalom.

Kötényhas nagyon gyakran társul szétnyílt hasizom (rectus diastasis) kórképével. Ezért a plasztikai műtétek utáni komplex rehabilitáció egyik legfontosabb célja a meggyengült haránt hasizom erősítése. A gyógytorna minden esetben képes hatékonyan csökkenteni a plasztikai műtétek után kialakult mozgásszervi panaszokat.

Leggyakoribb plasztikai műtétek

  • Kötényhas rekonstrukció
  • Mellplasztika
  • Upper body lift
  • Lower body lift
  • Nyakplasztika
Plasztikai műtétek utáni komplex rehabilitáció

Kötényhas rekonstrukció - panniculectomia

Kötényhas esetén a hasi régióban lógó bőr, zsírszövet felhalmozódás alakul ki jelentős fogyást vagy terhességet követően. Az esetek többségében a jelenség szétnyílt hasizom (rectus diastasis) kórképével társul.
Sajnos nem csupán esztétikai problémával állunk szemben, a lógó lágyrésztömeg jelentős terhet ró a lumbális gerincre, ezzel állandó derékfájdalmat okozva. Ezen kívül akadályozhat hétköznapi tevékenységek, sporttevékenységek végzésében.
Hasplasztikánál a “kötény” kerül eltávolításra, a köldököt áthelyezik, szükség esetén az egyenes hasizmokat varratokkal egyesítik.
A heg a bikinivonalban, a csípőtövisek között húzódik, ezáltal nagy területen kerülnek átmetszésre a nyirokerek. Sok esetben császármetszés is ismert a kórelőzményben, mely szintén nyirokerek átmetszésével is jár. Ezen plasztikai műtétek évekkel később is okozhatnak panaszt! Nem minden esetben alakul ki nyiroködéma, de amennyiben az alsó végtagok, hasfal tartós duzzanatát tapasztaljuk, ne várjunk, keressünk fel a terápiában jártas szakembert, nyirokterapeutát.

Mivel nagy heggel állunk szemben, ezért jelentős letapadások, lágyrész feszülések alakulhatnak ki, a hegkezelést minél hamarabb meg kell kezdenünk.
A szétnyílt hasizom komplex rehabilitációja, speciális feladatokból álló gyakorlatsor. Fókuszban a haránt hasizom, gátizmok erősítése, helyes légzéstechnika elsajátítása, korrekciók begyakorlása. Részletesebben a szülést követő rehabilitáció menüpontban olvashat.

Mellplasztika

A plasztikai sebészeti beavatkozások között a leggyakoribb plasztikai műtéti eljárás Magyarországon. Műtéti leírásokban minimális szövődménylehetőségek olvashatók, azonban a többi műtéthez hasonlóan itt is kialakulhatnak hegesedési defektusok, mozgásszervi panaszok, lágyrészfeszülések, de akár nyiroködéma is.

Műtéteket követő fél éven belül az esetek 50 %-ban alakul ki az ún. mellműtét utáni fájdalom szindróma, PBSPS (post breast surgery pain syndrome).

A beavatkozás során nem csak a bőr és a benne futó nyirokerek, hanem idegszálak is sérülhetnek, attól függően hogy izom fölé vagy alá helyezik be az implantátumot izomérintettség is fennállhat, továbbá az izmot körülvevő kötőszövetes burok (fascia) is érintett. A műtéti metszés által létrejött heg letapadást hoz létre a kötőszövetben, ilyen esetben a heg környezetében is érezhetünk feszülő érzést, de fontos tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy a fascialis feszülések az érintett régiótól távolabb eső területek is okozhatnak panaszokat: fonákérzések (mintha hangya mászkálna az érintett területen, tűvel szurkálnák, zsibbadás), lágyrészfeszülések. A behelyezett implantátum megváltoztatja az izmok lefutását, a műtét során a mellizmot elhúzzák az implantátum könnyebb behelyezése miatt. Ebből kiindulva az izomhasban triggerpontok alakulhatnak ki, melyek adhatnak a mellkas, a kar területére kisugárzó fájdalmat. Fájdalom jelentkezhet még: a hónalj, a szegycsont, nyak területen, de a páciens tapasztalhat még fejfájást, derékfájdalmat, mellek érzéketlenségét. Sokan nem is gondolnak arra, hogy ezeket a panaszokat a korábban behelyezett implantátum és a miatta kialakult hegesedés okozza.

Gyógytorna és hegkezelés fontossága a komplex rehabilitációban

Az emlők megnövekedett tömege miatt gyakoriak a hátfájdalmak, melyek speciális tartásjavító gyógytornával orvosolhatók.

Mozgásszervi panaszokon kívül esztétikai problémát is okozhatnak a letapadt fasciák miatt aszimmetrikusan elhelyezkedő mellek. Ilyen esetekben nagyon fontos a hegkezelés, lágyrész lazítások elsajátítása, önterápiák otthon történő rendszeres gyakorlása.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Plasztikai műtét utáni komplex rehabilitáció

Body lift műtétek- testkontúr korrekciós műtétek

Testünk formája, alkata az idő múlásával, nagyobb fogyást, terhességet követően megváltozik. Bizonyos területeken szövet felesleget találunk, melyet el kell távolítani, bizonyos területeken szöveti defektusokkal állunk szemben melyeket feltöltéssel lehet korrigálni. A test formázását, kontúr javítását célzó kombinált beavatkozásokat összefoglalóan body lift műtéteknek nevezzük.

Különböző body lift műtétek ismertek:

  • Felső body lift: felkar, hónalj, mell, hát korrekciója
  • Középső body lift: has, derék korrekciója
  • Alsó body lift: has, derék, fenék, comb korrekciója
  • Total body lift: felső, alsó body lift kombinációja

A kombinált műtétek magukban rejtik az összes beavatkozás műtéti kockázatát! Alapos kivizsgálást, nagy körültekintést igényelnek!

Arc, nyakplasztikák

Ezen területeken kialakuló hegek esztétikai problémákon kívül, funkcióbeli panaszokat is okozhatnak. Akadályozott lehet a szájnyitás, a fejmozgások, esetleges izomérintettség esetén fejfájás is visszatérően kialakulhat. Hegkezeléssel, fascia release technikákkal hatékony megoldást kapnak pácienseink.