Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Térdfájdalom

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Térdfájdalom a felkelésnél is gondokat okozhat

A térdfájdalom okai

Sok esetben lehet gyanakodni térdízületi betegségre, a térdet érintő ízületi gyulladásra. A panaszokat érdemes minél előbb szakorvossal kivizsgáltatni. A fizikális és esetleges képalkotó diagnosztika elvégzése után, az ortopéd szakrovos felállítja a megfelelő kezelési tervet.

A térdfájdalmat érdemes komolyan venni és a házi praktikák helyett szakavatott segítséget kérni.

Érdemes szakemberhez fordulni, ha:

  • Valaki duzzanatot, merevséget, szúró fájdalmat tapasztal a térdében
  • Nehezére esik a térdhajlítás, és nyújtás
  • Reggel, felkelés után erősebben fáj a térde
  • Csikorgó hanggal jár a térd mozgatása
  • Nehézséget okoz a futás, a guggolás, a lépcsőn fel-le járás, sőt akár a gyaloglás is
  • A térdfájdalom nehezíti az éjszakai pihenést

Súlyos esetben akár a térd mozgásképtelensége is előfordulhat.

A térdfájdalom hátterében álló okok

A térdfájdalom hátterében számos ok állhat, ezért a pontos diagnózishoz, valamint a hatékony kezeléshez mindenképp ortopéd szakorvosi vizsgálat szükséges. A fájdalmat kiváltó leggyakoribb probléma a térdízületi gyulladás. Az ízületi gyulladás, más néven osteoarthritis, legtöbbször valamilyen megterhelés következtében alakul ki, ugyanakkor más mozgásszervi betegség is állhat a hátterében. Előfordulhat, hogy autoimmun eredetű rheumatoid arthritis okozza a fájdalmas panaszokat, de akár köszvény, bursitis (nyáktömlő gyulladás), vagy egy korábbi sérülés is állhat a háttérben. Esetenként akár íngyulladás is lehet a térdpanaszt kiváltó alapprobléma, ilyenkor a comb hátsó izmai – amelyek a térdízület csontjain tapadnak – gyulladnak be, duzzanatot és fájdalmat okozva a térd területén.

Sikerösvény derékfájdalom

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

A térdfájdalom hátterében álló életmódbeli okok

A térdízületi gyulladás meglehetősen gyakori betegség, ugyanakkor sokat tehetünk a megelőzéséért. Egyes kockázatnövelő tényezőkre magunk is hatással lehetünk az életmódunkon keresztül.

A leggyakoribb életmódbeli tényezők, amelyek hatással vannak a térdfájdalom kialakulására:

Térd duzzanat vizsgálata

Elhízás

A magas testtömeg komoly terhet ró az ízületekre, így a térdre is. Egyes kutatások szerint már 10 százalék súlycsökkenés is enyhítheti az ízületi gyulladás tüneteit.

Fokozott terhelés

A fizikai aktivitás bizonyos formái kifejezetten túlterhelhetik a térdízületeket. Egyes fizikai munkakörökre is igaz ez az állítás (amelyek például térdeléssel járnak), valamint bizonyos sportágak nem szakszerűen végzett edzéseire is. Utóbbiak közé tartozik minden sport, amely ugrálással, futással vagy nagy súlyok emelésével jár.

Izomgyengeség

Ahogy a túlzásba vitt aktivitás, úgy a mozgáshiány is fokozhatja a panaszokat. Az ízületek körüli izomgyengeség súlyosbíthatja az osteoarthritis fájdalmát, ezért az alacsony intenzitású, izomfejlesztő mozgásformák végzése különösen fontos az érintettek számára (pl. kerékpározás, gyógytorna).

Elégtelen folyadékfogyasztás

Az ízületi porc nagy részét víz alkotja, így az ízületek és izmok megfelelő működéséhez fontos, a megfelelő hidratálás, ezért komolyan oda kell figyelni a folyadékbevitelre.

Dohányzás

Egyes kutatások szerint a térdfájdalmakat okozó ízületi gyulladás nagyobb mértékű porcveszteséggel és komolyabb fájdalommal jár azoknál, akik dohányoznak. Egyes elképzelések szerint a dohányzás gátolja a porcszövetet alkotó sejtek osztódását. A másik lehetséges magyarázat, hogy a dohányzás hatására növekszik az artériákban áramló vér szén-monoxid-koncentrációja, ami rontja a porcszövet oxigénellátását, ezáltal pedig akadályozza a sérült porcszövet helyreállítását.

Idősödés

Ahogyan idősödünk, ízületeinket fokozatosan elhasználjuk. Ezt a folyamatot lassíthatja a rendszeres, megfelelő testmozgás.

Nem

A nőket általában nagyobb arányban érinti az ízületi gyulladás, mint a férfiakat.

Családi hajlam

Ha egy szülő osteoarthritisben szenved, nagyobb az esélye, hogy gyermekét is érinteni fogja a betegség.

Korábbi sérülések

Akinek korábban volt térdsérülése, annál magasabb a rizikó az ízületi gyulladás későbbi kialakulására is. Már csak ezért is fontos a megfelelő, szakszerű edzésmunka, a bemelegítés és a nyújtás.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Rheumatoid arthritis

Az osteoarthritisen kívül a térdfájdalom egyéb oka lehet a rheumatoid arthritis, amelyet az immunrendszer nem megfelelő működése miatti gyulladás okoz. Ez a térdfájdalom második leggyakoribb okozója. A betegség folyamán az immunrendszer olyan enzimeket termel, amelyek az ízületi tokot, a porcokat, a lágyrészeket és a csontokat is lebontják. A betegség általában felnőttkorban jelentkezik és a többségben nőknél alakul ki.

Protézis revízió térdfájdalom

Térdízület nyáktömlőjének gyulladása

A térdízület nyáktömlőjének gyulladása, orvosi nevén a bursitis, szintén lehet a térdfájdalom felelőse. A bursák – azaz nyáktömlők – a csontos kiemelkedéseket fedik, párnázva védik azokat. A bursa gyulladása esetén a tömlő többlet folyadékkal telik meg. A gyulladás kialakulhat kisebb traumák összegződéseként, vagy akár egyetlen sérülés miatt is. Jellemző tünete az ízületben hirtelen jelentkező, mozgatásra hevesen fellépő térdfájdalom.

Sportsérülések

Gyakori ok a különböző sportsérülések hatására jelentkező térdfájdalom, mint a meniszkuszok sérülése vagy a futótérd. Meniszkusz sérülés általában akkor alakul ki, amikor a térd hirtelen elfordul, csavarodik és kificamodik. Helyileg a térd egyik vagy mindkét oldalán jelez panaszt, erőteljes fájdalmat. A meniszkusz sérülés jellegzetes, kattogó hanggal, és gyakran a kereszt- és oldalszalagok szakadásával járó akut sérülés.

Futótérd esetén az ízület helytelen és hosszas terhelése miatt alakul ki íngyulladás, valamint térdízületi porckopás. Ez a degeneratív elváltozás gyulladásos állapottal, ezért duzzanattal is jár. A fájdalom elsősorban terhelés alkalmával jelentkezik, majd később akár állandósulhat is.

Térdfájdalom lelki okai

A térdfájdalomnak nem csak testi, hanem lelki okai is lehetnek. Amennyiben a térdfájás szakorvosi vizsgálat vagy képalkotói eljárás után sem diagnosztizálható, akkor érdemes elgondolkodni rajta, hogy lelki ok áll a fájdalom hátterében. Ilyenkor ajánlott feltenni magunknak néhány önismereti kérdést: Nem vagyok túlságosan önfejű? Nem ragaszkodom túlságosan az álláspontomhoz? Esetleg gőgös vagyok? Merev, rugalmatlan életszemléletű vagyok?

A térd állapota jelezhet olyan negatív tulajdonságokról, amiken változtatva komoly életminőségi javulás, valamint akár a fájdalom megszűnése is elérhető. Ilyen például a rugalmatlanság, amit jellemzően térdhajlítási nehézség jelez. Önmaga alulértékelése szintén okozhat térdfájdalmat, térd betegséget. Érdemes elgondolkodni azon, hogy miért alakulhatott ki ez a helyzet? Vannak gyakori konfliktusaim? Félek valamit megtenni vagy felvállalni? Alulértékelem magamat?

A lelki problémák által okozott testi jeleket érdemes nagyon komolyan venni. Amennyiben a fizikális vizsgálatok nem mutatnak okot a panaszokra, érdemes elgondolkodni, milyen változtatásokra lenne szükség az életmódunkat vagy az élethez való hozzáállásunkat illetően. Esetenként érdemes lehet a változáshoz szakszerű segítséget is igénybe venni (pszichológus, életmód-tanácsadó).

Térdfájdalom okai
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

A térdfájdalom lokalizációja utal a probléma okára

Ha oldalt fáj a térd – ITB szindróma

A comb külső oldalán fut egy erős, kötőszövetes szalag (tractusiliotibialis), melybe a nagy farizom is belefut. A szalag végighúzódik a combon, majd a térdízületet áthidalva a sípcsont térd közeli részén tapad, a külső oldalon. Ebből következik, hogy az iliotibiális szalag minden egyes térdhajlításkor hozzádörzsölődik a combcsont külső részén lévő, kissé kiemelkedő csontrészhez (epicondyluslateralis), ami a szalag irritációját és károsodását váltja ki. A problémára a térd külső részén jelentkező, sokszor mozgásra élessé váló fájdalom hívja fel a figyelmet, amit időnként a térd duzzanata is kísérhet. A hajlamosító tényezők között kiemelt helyen áll a szalag zsugorodása, a combizmok közötti izomegyensúly felborulása, az izmok merevsége, vagy a rossz futótechnika.

Térdfájdalom

Ha elöl fáj a térd – Patellofemorális szindróma

Az elnevezés a térdkalács (patella) és a combcsont (femur) közötti ízület problémájára utal. A térdben ugyanis nem csupán a sípcsont és a combcsont kapcsolódik össze, de a térdkalács és a combcsonton található bemélyedés között is egy valódi ízület található. Amennyiben a térdkalács nincs a megfelelő helyen, sokkal nagyobb terhelésnek van kitéve, ami a porcszövet károsodását idézheti elő. A térdkalács elmozdulását több tényező is kiválthatja, de a legtipikusabb ok a térd körüli izomegyensúly felborulása. A térd anatómiai felépítése révén több tényező is hat, ami a térdkalácsot a külső oldal felé húzza, és az egyetlen ezt ellensúlyozandó erőt a négyfejű combizom alsó, ferde rostjai fejtik ki, melyek azonban gyengülésre hajlamosak. Ennek megfelelően igen jellemző a térdkalács kifelé történő enyhe elmozdulása (patellalateralizáció), ami jelentősen megnöveli a térdkalács károsodásának esélyét.

A probléma vezető tünete a térd elülső, a térdkalács mögötti részének fájdalma, mely főként akkor jelentkezik, amikor a térdet erőteljesen behajlítjuk: lépcsőn lefelé járáskor, guggoláskor, egyenetlen talajon való járáskor és futáskor.

Jellegzetes tünet, amikor a hosszantartó ülés okoz térdfájdalmat („autó-mozi jel”), a térdkalács ugyanis térhajlításkor erőteljesen belenyomódik az ízületi árokba, ami provokálhatja a fájdalmat.

A hajlamosító tényezők között szerepel tehát a térdkalács normálistól eltérő helyzete (túlságosan oldalt, vagy a normálisnál magasabban, stb.), a térdet érintő tengelydeformitások (X-láb), a láb ortopédiai eltérései (pl. lúdtalp) és a túlzásba vitt edzés.

Ha alul fáj a térd – Patella ín gyulladása

A négyfejű combizom (musculusquadricepsfemoris) a térdkalácson (patella) áthúzódva a patella ínnal tapad a sípcsonton. Amikor ez a rendkívül erős izom összehúzódik, a feszülés áttevődik a patella ínra is, és a megerőltető izommunka az ín károsodását okozhatja.

A fájdalom ebben az esetben a térd elülső részén, a térdkalács alatt érezhető, és a futás mellett az ugrás, guggolás és a lépcsőzés is kiválthatja. Jellemző az ín nyomásérzékenysége, illetve, hogy mozgás közben a combizomzatot időnként gyengének érezzük.

A kórképre hajlamosítanak a túl feszes vagy túl gyenge combfeszítő- és combhajlító izmok, az elégtelen bemelegítés, a láb deformitásai (pl. lúdtalp), a törzsstabilitás hiánya, és a túlzásba vitt edzés.

A fenti tünetek észlelésekor érdemes ortopéd szakorvoshoz fordulni, aki, ha szükséges képalkotó eljárást kérhet (CT, röntgen, MRI, ultrahang), és a tünetek diagnosztikáját követően konzervatív kezelést, pl. gyógytornát, fájdalomcsillapító kezeléseket, pl. ultrahang terápiát, lágylézer terápiát stb. ajánlhat, avagy műtéti beavatkozást javasolhat. A szakorvosi vizsgálatig érdemes a fájdalmat nem szteroid gyulladáscsökkentő krémekkel enyhíteni, esetenként fájdalomcsillapító tablettát bevenni.

Ortopéd szakorvosaink

Prof. Dr. Lacza Zsombor PhD

Prof. Dr. Lacza Zsombor PhD

Ortopéd-traumatológus szakorvos

Dr. Gáspár Szabolcs

Dr. Gáspár Szabolcs

Ortopéd-traumatológus

Dr. Tóth Attila

Dr. Tóth Attila

Ortopéd szakorvos

Dr. Kincses Dániel

Dr. Kincses Dániel

Ortopédsebész-traumatológus

Térdegészség Titkai

Online Konferencia

Regisztráljon
az ingyenes eseményre.

A konferencián lerántjuk a leplet a térdpanaszokról és kezelési lehetőségekről.

 

You have Successfully Subscribed!