Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Lumbágó

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Mit nevezünk lumbágónak?

A lumbágó a hát alsó részén, a keresztcsont tájékán fellépő, nyilalló fájdalom, ami az ágyéki gerincoszlop mellett futó vastag hátizom erőteljes reflexes feszülésével jár. Maga a lumbágó szó latin eredetű orvosi kifejezés, derékfájdalmat jelent. Az egyik leggyakoribb mozgásszervi panasz, ami minden harmadik embert érint élete során.


Dr. Szeles Flórián

Dr. Szeles Flórián

Reumatológus szakorvos

Milyen okai lehetnek a lumbágónak?

A lumbágó kialakulásának leggyakoribb oka a gerinc fizikai megerőltetése. Ez előfordulhat sportolás, nehéz fizikai munka, vagy akár csak egy rossz mozdulat következtében is. Ugyanakkor gyakran áll a lumbágó hátterében valamilyen degeneratív, kopásos elváltozás is, jellemzően 50 éves kor felett. Idősebb korban a csontok, porcok, ízületek és az izmok állapota meggyengülhet, és könnyebben jelentkezhet a deréktáji fájdalom. Fiatal korban a lumbágó hátterében általában izomhúzódás vagy valamilyen egyéb sérülés áll. Egyes fejlődési rendellenességek, például a gerincferdülés, szintén hajlamosítanak a lumbágóra. Fontos tudni, hogy a derékfájdalom az arra hajlamosaknál visszatérhet, sőt, akár lelki okok miatt is jelentkezhet, például egy stresszes, szorongással teli, túlhajszolt időszakban.

Ritkább esetben előfordul, hogy más, komolyabb mozgásszervi megbetegedés okoz lumbágót, vagy lumbágóhoz hasonló derékfájdalmat. Erre utalhat az elhúzódó, krónikus derékfájdalom, valamint az esetleges kísérő tünetek (például láz, zsibbadás, érzéskiesés, vizelettartási probléma, hasi fájdalom, fogyás) megjelenése is. Ilyenkor mielőbb szakorvoshoz szükséges fordulni a pontos diagnózis felállítása a kezelés megkezdése érdekében.

Dr. Bordán Éva

Dr. Bordán Éva

Reumatológus szakorvos

Mikor forduljunk szakorvoshoz?

Lumbágó esetén nem mindig indokolt azonnal szakorvost felkeresni. Amennyiben a fájdalom erőssége és időtartama nem indokolja a szakorvosi ellátást, akár otthon is kezelhető a panasz. Ráér az orvost felkeresni, ha a deréktáji fájdalom tehermentesítés után, hétköznapi fájdalomcsillapító tabletta és/vagy kenőcs használatával 3 nap alatt megszűnik, és nem társul hozzá egyéb tünet.

Forduljon mielőbb ortopéd-gerincgyógyász vagy reumatológus szakorvoshoz, ha az alábbi tüneteket észleli:

  • a lumbágó 2 hónapon belül visszatér,
  • bizonyos testhelyzetekben a fájdalom mindig fokozódik,
  • a fájdalom nem szűnik, folyamatosan fennáll, testhelyzettől függetlenül,
  • a fájdalom kisugárzik az alsó végtagokba,
  • a végtagon gyengeség, zsibbadás, érzéskiesés jelentkezik,
  • széklet- illetve vizeletürítési problémák jelentkeznek,
  • hasi fájdalmat tapasztal,
  • belázasodik,
  • baleset vagy ütés miatt kialakult erős fájdalom esetén,
  • ismert daganatos betegség esetén,
  • csontritkulás esetén,
  • a fájdalom mellé indokolatlan fogyás is társul,
  • a fájdalom szteroid kezelés mellett fokozódik.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

A lumbágó fajtái

A lumbágónak alapvetően két fajtáját különböztetjük meg: akut lumbágóról beszélünk, amikor a deréktáji fájdalom egy hónapnál nem régebben jelentkezett először, krónikus lumbágóról pedig, amikor már 3 hónapnál régebben kezdődtek a panaszok.

Tévhitek a lumbágóval kapcsolatban

„A lumbágó az idősek betegsége” – Igaz, hogy a lumbágó előfordulási valószínűsége a kor előrehaladtával egyre nő, azonban a fiataloknál is gyakran előforduló problémáról van szó. A lumbágót jelző erős derékfájdalomnak számos oka lehet, többek között az időskori porckopás, vagy a gerincoszlop hirtelen, kifejezett megterhelése is. A veszélyeztetettek csoportjába tartoznak a sportolók, a nehéz fizikai munkát végzők, sőt, az ülőmunkát végzők is.

„A lumbágót ki kell feküdni” – A heves fájdalom, ami a lumbágóval jár, gyakran okoz mozgásbeszűkülést, esetleg mozgásképtelenséget is. Ilyenkor először valóban pihenés javasolt, a gerincoszlop tehermentesítése céljából. A több napon, esetleg héten át tartó folyamatos fekvés azonban nem javasolt, mert az az izmok elgyengülését és további mozgásszervi problémák kialakulását okozhatja. A rövid pihentetés után érdemes inkább mozgásterápiával kezelni a fájdalmas területet. Amennyiben pár nap alatt nem javul a helyzet ajánlott reumatológus vagy ortopéd szakorvos felkeresése.

„A lumbágó nem gyógyítható” – Elsősorban tisztázni kell, hogy a lumbágó nem egy betegség, hanem egy panasz. A kiváltó okot szükséges megtalálni és kezelni, így válik gyógyíthatóvá. A lumbágóra hajlamosaknak jobban oda kell figyelnünk magukra, ha szeretnék elkerülni a fájdalom visszatérését, azonban ez egy kis energiaráfordítással megoldható.

„A lumbágót műteni kell” – A lumbágó önmagában nem indokol műtéti beavatkozást. Amennyiben a panasz mögött valamilyen súlyosabb háttérbetegség áll, – például porckorongsérv vagy gerinccsatorna-szűkület, – felmerülhet a műtéti beavatkozás lehetősége. Ez a lumbágós esetek legfeljebb 5%-ában fordul elő. A műtéti megoldás előtt azonban pácienseink nagy részénél a konzervatív terápia is gyógyulást hoz.

Önnek is fontos a gerince egészsége? Szeretné elkerülni a fájdalommal járó gerincbetegségeket?
A BMM specialista csapata ebben is segít!

Ingyenes videó sorozat

Hasznos tanácsokat, információkat és videókat válogattunk össze, melyeket most INGYEN biztosítunk Önnek! Adja meg nevét és e-mail címét az alábbi űrlapon és a következő héten minden nap küldünk egy levelet a mozgásszervi szakértőink által összeállított GERINCVÉDELMI TUDÁS-CSOMAG részleteiről! Az első levél tartalma: 6 jó tanács a gerincfájdalom ellen.

Dr. Mihola Dóra

Dr. Mihola Dóra

Reumatológus szakorvos

A lumbágó kivizsgálása

Lumbágó kivizsgálásával reumatológus és ortopéd szakorvos is foglalkozik. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben speciális betegút-protokollt alakítottunk ki az alapos kivizsgálás, és a hatékony, célzott terápiák biztosítása érdekében.

Küldetésünknek tekintjük, hogy pácienseink mielőbb visszanyerjék a mozgás szabadságát, és tartósan, hosszú időre megszabaduljanak a fájdalmas panaszoktól.

Egy hétköznapi lumbágó hátterében is meghúzódhat valamilyen komolyabb mozgásszervi betegség – ennek tisztázása érdekében mindenképpen javasolt a fájdalmat okozó tényező felderítése és az oki diagnózis felállítása. Ennek hiányában csak tüneti kezelés lehetséges.

Lumbágó fájdalom

A sikeres kivizsgálás alappillérei a BMM betegút-protokollja alapján:

  • A kórelőzmény már fél diagnózis, részletes kikérdezéssel sok betegség kizárható.
  • Alapos fizikális szakorvosi vizsgálat. A fizikális vizsgálat alapján szakorvos határozza meg a szükséges képalkotó diagnosztikai vizsgálatok szükségességét:
  • Röntgen vizsgálattal a csontos elváltozás igazolhatóak. Röntgen felvétel készül általában a gerincről, a csípőízületekről, a térdről és a lábfejről. Ez sokszor elkülönítő diagnosztikai szempontból szükséges.
    • A lágyrészek, a porckorongok, az ízületi porcok, az izmok és ínak állapotáról a rétegfelvétel ad pontos információt.
    • Esetenként a pontos diagnózis felállításához kiegészítően CT- (computer tomográfia), vagy MRI (mágneses rezonancia) vizsgálat is szükséges.
    • Idegi érintettség esetén a feltételezett idegkárosodás mértékének meghatározására neurofiziológiai vizsgálat, ENG vagy EMG szükséges.

A képalkotó diagnosztikai vizsgálatok segítségével az anatómiai strukturális elváltozások láthatóvá és mérhetővé válnak, így fény derül a panasz valódi okára.

Az idegvezetéses neurofiziológiai vizsgálatok (ENG/EMG) a BMM Pesti és Óbudai rendelőjében elérhetőek. A szükséges röntgen, ultrahang, CT és MRI vizsgálatokat partnerintézményeink külső helyszínen, külön díjazás ellenében biztosítják.

  • A kórelőzmény, a fizikális vizsgálat és a képalkotó diagnosztika alapján a szakorvos pontos diagnózist állít fel.
  • Személyre szabott kezelési terv készül. Pácienseinket végig kísérjük a gyógyulás útján!

A siker kulcsa az orvos – páciens együttműködés és a bizalom!

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Lumbágó kezelése gyógytornával

Az akut lumbágó kezelése

Akut és nem túl erős fájdalommal járó lumbágó esetén – ha a fájdalom nem balesetből származik, – gyakran elegendő az otthoni kezelés. Ilyenkor gerinckímélet, fájdalomcsillapító készítmények, izomlazító kenőcsök alkalmazása, esetleg néhány óvatos nyújtógyakorlat és kíméletes masszázs ajánlott. Amennyiben 3 nap után nem érezhető javulás, esetleg állapotromlás következik be, nem kerülhető el a szakorvosi vizsgálat és kezelés.

Az akut lumbágó kezelésének célja az izomfeszülés megszüntetése és a mozgáskészség helyreállítása. Erős, mozgásbeszűkülést okozó derékfájás esetén a szakorvos javasolhat szteroidos fájdalom- és gyulladáscsökkentő injekciót. A gyógyszeres kezelés mellett a mozgásterápiának van nagy szerepe a gyógyulásban: személyre szabott egyéni gyógytorna, manuálterápia, gyógymasszázs, és fizikoterápiás kezelések (ultrahang, lézerkezelés) segítenek a lumbágó ellen.

A krónikus lumbágó kezelése

A visszatérő, vagy krónikus lumbágó általában kevésbé intenzív, azonban hosszútávon jelentősen rontja az életminőséget. Amennyiben a derékfájás 3 hónap alatt nem múlik, vagy rendszeresen visszatér, mindenképp érdemes felderíteni a probléma hátterében álló okot. A pontos diagnózishoz ortopéd-gerincgyógyász vagy reumatológus szakorvos felkeresése ajánlott. A krónikus lumbágó elleni kezelési tervet a szakorvos a vizsgálat alapján személyre szabottan állítja össze. Leggyakrabban gyulladáscsökkentő gyógyszeres kezelés, orvosi kollagén terápia, lézerterápia, ultrahang kezelés, TENS elektroterápia, manuálterápia, egyéni gyógytorna és gyógymasszázs kezelések kombinációja hozza el a megoldást hosszú távon.

Műtéti beavatkozásra az esetek elhanyagolható részében van csak szükség, amikor kifejezetten súlyos betegség (például gerinctumor, kiszakadt porckorongsérv) igazolódik a fájdalom okozójaként.

Lumbágó által okozott fájdalmak
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Hogyan előzhető meg a lumbágó?

A lumbágó szinte bármikor, bárkinél előfordulhat, ugyanakkor kis odafigyeléssel lecsökkenthető a megjelenésének a kockázata. Elsősorban az idősebb korosztály veszélyeztetett, mellettünk azonban a sportolók, a nehéz fizikai munkát végzők és az irodai munkát végzők is az átlagnál jobban ki vannak téve a lumbágó kockázatának. A megelőzés első lépése a hajlamosító tényezők megszüntetése.

Lumbágóra hajlamosító életmódbeli tényezők:

  • mozgásszegény életmód,
  • dohányzás,
  • túlsúly,
  • egészségtelen táplálkozás,
  • magassarkú cipő viselése,
  • hosszú ideig tartó helytelen testtartás.

A lumbágó az izmok és csontok egészséges állapotának megőrzése esetén kisebb eséllyel jelenik meg. A lumbágóra hajlamosak számára érdemes gyógytornász segítségét kérni a helyes testtartás és a helyes emelési technika begyakorlásához, megtanulásához, és ezt napi szinten alkalmazni. Az étrendbe érdemes beiktatni magas kalcium, magnézium és D-vitamin tartalmú ételeket, ezek ugyanis hozzájárulnak a csontok és az izmok megfelelő egészséges állapotának megőrzéséhez.

Gerincgyógyászati központ szakorvosai segítenek a gerincsérvből való felépülésben

Gerincgyógyászati Központ szakemberei által kezelt leggyakoribb panaszok