Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Gyermek gyógytorna összefoglaló

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


A gyermek gyógytorna a gyógytorna azon speciális területe, mely során a gyermekek életkorának, adottságainak és értelmi képességeinek megfelelően alakítjuk ki a terápiát. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőbe várjuk kedves pácienseinket 0-18 éves korig, tehát az újszülött kortól egészen tinédzserekig foglalkozunk gyerekekkel.


Gyermek gyógytorna része a félgömbön való egyensúlyozás

Hogyan zajlik a gyermek gyógytorna?

A terápia először egy állapotfelméréssel kezdődik, mint a felnőtt kezelések esetében. Ennek kezdetén a gyermek anamnesztikus adatainak felvétele: azaz gyermektervezés, várandósság, születés körülményeinek áttekintése, csecsemő- és kisdedkori mozgásformák elemzése, illetve mozgásfejlődésének kikérdezése történik. A lehető legpontosabb anamnézisfelvétel érdekében kérjük, hozza magával gyermeke eddigi orvosi dokumentációit. A felmérés játékos formában történik, különböző mozgássorok vizsgálatával, valamint reflexvizsgálattal, elemi mozgásminták vizsgálatával. Újszülöttek esetében a vizsgálatra és a későbbi kezelésekre lehetőleg hozzanak magukkal textil pelenkát, nagyobb gyermekek esetében váltóruha (zokni, póló, nadrág) szükséges.

Miért kell / érdemes már gyermekkorban elkezdeni a gyógytornát?

A születéstől kezdődően egészen 10-12 éves korig a mozgás a külvilággal történő kapcsolattartásnak legfőbb eszköze, mozgás útján tapasztalnak, ingereket szereznek, általa fejlődnek a szervek, szervrendszerek. A mozgás a legfőbb ingere a csontnövekedésnek és az izomzat fejlődésének, hiányában ez a folyamat gátolt, a fejlődés lelassulhat, akár teljesen megállhat ezek a későbbi életkorban deformitásokat, tartáshibákat alakíthatnak ki. A csont- és az izomzat kapcsolatán túl az idegrendszer fejlődésével is szorosan összefügg. A fejlődő idegrendszer képes egyre bonyolultabb mozdulatok szabályozására, ezek gyakorlása pedig visszahat az idegrendszer tökéletesedésére, mely alapján újabb mozgások sajátíthatók el. Ezáltal az idegrendszer funkcionális fejlődésében mással nem pótolható szerepe van.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Elmer Zsófia

Elmer Zsófia

Gyógytornász

Mozgásfejlődés gyermekkorban

Minden gyermek mozgásfejlődése egyedi, az idegrendszer érettségi állapotát tükrözi és szoros összefüggésben van az egyéb képességek fejlődésével. A legfontosabb, hogy a mozgásfejlődés állomásai, a fordulás, kúszás, mászás, felállás megfelelő sorrendben történjenek, ne maradjon ki egy-egy mozgásforma, valamint a mozgások kivitelezése szabályosan és megfelelő ideig történjen.

A leggyakrabban előforduló problémák közé tartozik a három hónapos kor körül hason fekvő helyzetben a fejemelés elmaradása, valamint ha a kisgyermek nehezen tűri a hason fekvést, alkarjaira nem támaszt, mellkasát nem emeli. Fél éves kor körül gyakran előforduló másik probléma a fordulás elmaradása, a baba hátáról a hasára, illetve hasáról a hátára még nem fordul.

Továbbá minden életkorban jelentkezhet a testtartási aszimmetria, melynek hátterében leggyakrabban a fej egyoldali tartása áll. Gyakran már a magzati életben kialakulhat, ebben az esetben az újszülött testtartásán, koponyájának formáján is látszik az asszimmetria.

Milyen tünetekkel érdemes gyermek gyógytornászt felkeresni?

  • Puha és erőtlen vagy feszes, merev izomzat
  • Asszimmetrikus fej- és nyaktartás, végtagok helyzete
  • Nem szeret hason feküdni, fejét nem emeli
  • Eltérő végtaghasználat
  • Gyakori fejhátrafeszítés és törzshomorítás
  • Lassú mozgásfejlődés
Gyermek gyógytorna

Milyen panaszokkal fordulhatnak hozzánk?

  • Mozgásfejlődésben megkésett csecsemők, kisgyermekek
  • Ferde nyak vagy törzstartás, aszimmetrikus tartások
  • Izomtónus eloszlási zavarok
  • Mozgáskoordináció- vagy egyensúlyi zavarok
  • Központi idegrendszeri sérülések: genetikai rendellenességek, cerebral paresis, korai idegrendszeri éretlenség miatti lassabb fejlődés
  • Ortopédiai kórképek: hanyagtartás, gerincferdülés (scoliosis), lúdtalp vagy a láb egyéb statikai eltérései, csípőproblémák, X-láb, O-láb
  • Traumatológiai esetek: baleset vagy műtét utáni rehabilitáció
  • Egyéb gyermekkori mozgásszervi problémák
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Hanyagtartás

Nagyobb gyermekek, kisiskolások és serdülők egyre gyakrabban fellépő problémája a hanyagtartás. A hanyagtartás aktívan korrigálható, általában nem okoz fájdalmat, azonban kezelés nélkül a későbbi életkorokban jelentkezhetnek különböző mozgásszervi problémák, fájdalom. Önmagában nem betegség, de a legtöbb gerincbetegség ennek talaján alakul ki. A helytelen testtartás kialakulhat a hirtelen gyors növekedés következtében, melyet a gyermek izomzata nem tud követni vagy helytelen ülés, pszichés tényezők, akaraterő hiányától, illetve a törzs izomegyensúlyának megbomlása miatt. Négy hanyagtartás típust különbözetünk meg:

  • Lapos hát, amikor a fiziológiás görbületek kiegyenesednek, azaz a háti gerinc domborulata és az ágyéki (derék) gerinc homorulata csökkent. A törzs oldalnézetből kiegyenesedett, a hát lapos.
  • Kypholordotikus hát, amikor a fiziológiás görbületek fokozódnak, azaz a háti domborulat és az ágyéki homorulat kifejezettebb.
  • Nyerges hátról akkor beszélünk, ha a háti domborulat foka normális, de az ágyéki homorulat fokozott
  • Domború hát esetében a háti domborulat a normálistól nagyobb, mely ráterjed az ágyéki gerinc egy részére is, a törzs oldalnézetből domború, a hát púpos.

Lúdtalp

Másik leggyakoribb, népbetegségnek számító probléma gyermekkorban a lúdtalp, valamint a láb egyéb statikai deformitásai. A lábboltozat 3 éves kor körül kezd kialakulni és ez a folyamat eltarthat akár 10-12 éves korig. A felnőttkorra jellemző talpboltozat legkorábban 5-6 éves korra kezd megjelenni. A lúdtalp során a láb hosszanti boltozata lesüllyed. Ennek oka ezt a boltozatot fenntartó izmok, szalagok gyengülése és megnyúlása.

Ezzel gyakran társul a harántboltozat süllyedése, amikor a lábujjak alatti első és ötödik lábközépcsont fejecsei között húzódó harántirányú boltozatnak a süllyed. A talpboltozat kialakításának elősegítése és a már kialakult lúdtalp korrekciója miatt érdemes talptornát végezni. Gyermekek esetében a talptorna eszközökkel színessé, változatossá tehető, ezáltal nagyobb örömmel és kitartással végzik a feladatokat.

Gyermek gyógytorna - egyensúly fejlesztése

Gyermek gyógytorna kezeléseink

  • Aktív gyógytorna: játékos, változatos gyakorlatokkal az izmok erősítése, új funkciók aktivizálása, begyakorlása és elsajátítása. Izomegyensúly helyreállítása, feszes, zsugorodásra hajlamos izmok nyújtása és a gyengébb, megnyúlásra hajlamos izmok erősítése.
  • Korai fejlesztés: kornak megfelelő mozgásfunkciók korrekciója, beindítása, az eltérő izomtónus normalizálása, az ízületeket mobilizálása, a kóros reflexeket leépítése, az izmokat erősítése, a mozgásfejlődést beindítása, facilitálása, koordinációt-egyensúly fejlesztése, illetve bizonyos reakciókat előhívás
  • Tartásjavító torna, gerinctorna
  • Gerincferdülés kezelése Schroth-szerinti 3D scoliosis terápiával
  • Manuális technikák
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Közös munka a szülővel

A foglalkozásokat próbáljuk színessé tenni, különböző gyakorlatokkal és változatos eszköz használattal. Nagyon fontos a szülővel való kommunikáció, a közös célok kitűzése, és a közös munka. A szülőknek otthonra is adunk feladatokat. Az időben megkezdett kezeléssel, szakszerű fejlesztéssel behozhatóak, megszüntethetőek a hátrányok.

Rendkívül fontos a megelőzés, de a kialakult állapotok is jól kezelhetők, gyakran konzervatív módon is. Mindenképp ajánlatos egy személyre szabott, jól követhető gyógytorna gyakorlatsort elsajátítani az aktív életet élő gyermekeknek is, mely a fájdalom, deformitás elkerülése, és a sportteljesítmény fokozása szempontjából is lényeges.

Folyamatos fejlődés

A gyógytornász terapeuták folyamatosan speciális továbbképzésekkel fejlesztik magukat, hogy a lehető legmegfelelőbb terápiát, fejlesztést tudják nyújtani a gyermekek számára. Példaként folyamatban van a Gyermekrehabilitációs szakgyógytornász képzettség, valamint a Dévény Speciális Manuális Technika elsajátítása is.

Gyermek Gyógytorna Bérletcsomagok

Ezen gyógytornásznál: Elmer Zsófia

Csomag Terápia
Elnevezés Alkalmnak Érvéneysség 55 perces 25 perces
Elég lehet 1 1 alkalom 20.000 Ft 12.000 Ft
Gyakorló 5 3 hónap alatt 90.000 Ft 55.000 Ft
Gondoskodó 10 6 hónap alatt 170.000 Ft 100.000 Ft