Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu
Diéta a csontritkulás ellen

Diéta csontritkulás ellen

szerző Dr. Mihola Dóra | 2020.11.24.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Online időpontfoglalás

Online időpontfoglalás

A csontritkulás kialakulásának kockázatai

A csontritkulás, latinul osteoporosis, a lakosság jelentős részét érintő mozgásszervi megbetegedés. Csak Magyarországon körülbelül egymillió ember szenved az ún. “néma kórban”, melynek kezdetben nincsenek tünetei. A csontritkulásra általában egy kóros törés hívja fel a figyelmet: elég egy kis ütés vagy esés, és a meggyengült csontszerkezet eltörik, majd igazán nehezen gyógyul.

A csontritkulás kialakulásában jelentős szerepe van az életmódnak és a táplálkozásnak. Ezek mellett a genetikai hajlam és a korábbi egyéb betegségek (pl. daganat, anorexia), kezelések (pl. kemoterápia), műtétek (pl. petefészek-eltávolítás), és törések is hatással lehetnek a betegség megjelenésére. Statisztikák szerint a nők körében háromszor olyan gyakran fordul elő a csontritkulás, mint a férfiaknál.

A csontritkulást az idősek betegségeként tartják számon, ugyanakkor manapság egyre több fiatalt is érint. A csontritkulás gyakorlatilag a csontszerkezet minőségének romlását, a csontsűrűség csökkenését és a csontok törékenységének fokozódását jelenti.

Kockázati tényezők:

  • Nem (nők, főleg menopauza után)
  • Kor (40 éves kor felett)
  • Dohányzás
  • Mozgásszegény életmód
  • Alkoholfogyasztás
  • Kávé fogyasztás
  • Nem megfelelő tápanyagbevitel
  • Vitamin-, és ásványianyag hiány

A csontritkulás elleni diéta alapjai

A csontritkulás elleni diéta alapja a kalcium-dús étkezés. A napi kalciumszükséglet életkor szerint:

  • Gyermekkorban: 500-800 mg
  • Fiatal és felnőtt korban: 1000-1200 mg
  • Terhesség és szoptatás alatt: 1500 mg
  • Időskorban: 1300-1500 mg

A kalcium mellett egyéb ásványi anyagok és vitaminok bevitelére, illetve korlátozására is szükség van. A kalcium hasznosulását elősegíti például a D-vitamin, a K-vitamin, a C-vitamin és az A-vitamin is. Továbbá az egészséges csontszerkezet kialakulásában és megőrzésében fontos szerepe van a magnéziumnak, fluornak, cinknek, mangánnak, réznek vasnak és a laktóznak is. Kiemelten fontos a kalcium és a foszfor aránya is. Megfelelő (1:1) arány esetén a foszfor segíti a kalcium beépülését a csontokba, ugyanakkor a túl magas foszforszint elvonja a kalciumot a csontokból. A kalcium-foszfor háztartás egyensúlyban tartásában szintén a D-vitaminnak van vezető szerepe.

A foszforral tehát vigyázni kell, az ajánlott napi mennyisége felnőttek számára csupán 700 mg. Sajnos az átlag fogyasztás nagyban meghaladja ezt a mennyiséget: foszfor kerül a szervezetünkbe a szénsavas, cukrozott üdítőkkel, a készételekkel, konzervekkel, és a túlzott húsfogyasztással. Ezek tehát tiltólistára kerülnek a csontritkulás elleni diétában.

A kalcium hasznosulását akadályozza a túlzott fehérjebevitel, a nagy mennyiségű foszfor, a túlzott zsírfogyasztás, az alacsony D-vitamin szint, a mozgásszegény életmód, a kiegyensúlyozatlan táplálkozás, a nagy mennyiségű koffein és konyhasó fogyasztás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, valamint a fitinsav és az oxálsav. Ez utóbbi két sav a kalcium felszívódását gátolja a szervezetben. Fitinsav a búzakorpában és a szárazhüvelyesekben, oxálsav a spenótban, sóskában, rebarbarában és zellerben található.

A csontritkulás elleni diétában fontos a zsírszegény konyhatechnológia alkalmazása, valamint a tápanyagok egyenlő eloszlása a nap során. Napi ötszöri étkezés ajánlott, a magasabb kalcium-tartalmú ételeket pedig ajánlott a délutáni órákban fogyasztani a jobb hasznosulás érdekében.

A csontritkulás elleni diétában alapvetően ajánlott élelmiszerek: tej, zsírszegény sajtok és tejtermékek (kivéve az ömlesztett sajt – magas foszfortartalom), nyers zöldségek és gyümölcsök, halak, dió, mandula, mogyoró, kalciummal dúsított ásványvizek, olajok, margarinok, tojás, máj, zabpehely.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Online időpontfoglalás

Online időpontfoglalás

A diéta szerepe a csontritkulás kezelésben

A kialakult csontritkulást reumatológus szakorvos diagnosztizálja és ő állítja fel a szükséges kezelési tervet. A kezelés részét képezheti gyógyszeres terápia is, azonban kiemelt szerepe van benne a diétának és a mozgásterápiának. Bár a diéta nem helyettesíti a gyógyszeres kezelést, mindenképpen szükséges része a terápiának.

Bizonyított tény, hogy a táplálkozásnak és az életmódnak kulcsszerepe van a csontritkulás megelőzésében, megállításában és visszafordításában is. A diéta tehát nem kiiktatható a gyógyulási képletből.

A diéta szerepe a megelőzésben

Kutatások bizonyítják, hogy megfelelő életmóddal (étkezés + mozgás) a csontritkulás kialakulása jó eséllyel megelőzhető. A csontszerkezet egészségéért már egészen fiatal korban érdemes tenni: amennyiben 25 éves korig kifejlődik a csúcscsonttömeg, az időskori csontritkulás esélye egészen minimálisra csökken. A megelőző diétát azonban sosem késő elkezdeni – a helyes tápanyagbevitel ugyanis minden korban és stádiumban nagy hatással van a csontállomány minőségére.

Mit tehetünk még a csontritkulás ellen?

A diéta mellett kiemelt fontosságú a megfelelő mozgás. A csontok terhelése és a vázizomrendszer erősítése alapvető fontosságú a törések megelőzésében. A legjobb, ha szakértői segítséget kérünk a megfelelő mozgásterápia gyakorlásához: a gyógytornász által személyre szabottan összeállított gyakorlatok célzottan segítenek. Kialakult csontritkulás és megelőzés esetén is ez a leginkább ajánlott mozgásforma. Csonttörés után pedig a rehabilitáció alapköve a gyógytorna.

Csontritkulás vagy annak gyanúja esetén forduljon bizalommal a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő specialista csapatához!

Dr. Mihola Dóra reumatológus szakorvosunk és szakképzett gyógytornászaink örömmel állnak rendelkezésére!

A BMM-ben biztonságban van: rendelőinkben a legszigorúbb biztonsági óvintézkedések és állandó fertőtlenítés mellett fogadjuk pácienseinket. Munkatársainkat hetente teszteljük a COVID-19 vírusra, minden munkatársunk kizárólag negatív eredménnyel dolgozik.

Hisszük, hogy a szabad, fájdalommentes és örömteli mozgás mindenkinek jár!

A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben a legfelkészültebb ortopéd szakorvosokat és gyógytornászokat, valamint a legmodernebb terápiás kezelési lehetőséget biztosítjuk Önnek. Budapesten – 3 helyszínen is – kellemes környezetben várjuk a hét minden napján.

Bejelentkezni ezen a telefonszámon tud: +36 1 44 33 433

BMM – Kiemelkedő szaktudás, igényes környezet és célzott terápia egy helyen!