Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Vállsebész válaszol

Vállsebész válaszol – gyakori kérdések vállpanaszok

szerző Dr. Major Bálint | 2018.10.20.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Online időpontfoglalás

Online időpontfoglalás


Dr. Major Bálint ortopéd-traumatológus és vállspecialista szakorvosunk válaszol a leggyakrabban felvetődő kérdésekre a vállpanaszokkal kapcsolatban.


Vállpanaszaim vannak:

Próbáljam otthon kúrálni magam, vagy inkább mutassam meg a vállamat egy vállsebésznek?

A vállbetegségek egy részénél kis túlzással versenyfutás történik az idővel, hiszen az idő múlásával olyan elváltozások alakulhatnak ki, melyek akár a teljes gyógyulást is megakadályozhatják. Mindezek miatt is tanácsos konzultálni egy vállsebésszel.

Hová érdemes fordulni a vállpanaszaim miatt, rögtön vállsebészhez, vagy kezdjem a kivizsgálást általános mozgásszervi rendelésen (ortopédia, reumatológia, esetleg sebészet)?

Természetesen nem csak a vállsebészek értenek a váll betegségeihez, de tekintettel arra, hogy sokuk szinte kizárólag ezzel a területtel foglalkozik, talán a legnagyobb tapasztalatuk nekik van a vállbetegségek diagnosztizálásában, és az optimális kezelési terv felállításában, kivitelezésében.

Amennyiben vállsebészhez fordulok, biztosan műtétet fog javasolni?

Természetesen nem. Egyik kollégám javasolta, hogy a vállsebészet helyett valóban jobb lenne vállgyógyászatként hívni a tevékenységünket, hiszen a vállbetegségek jó része műtét nélkül gyógyítható. Egy vállbetegségekben jártas szakember meg tudja ítélni, hogy van-e esélye a konzervatív kezelésnek, és amennyiben igen, általában ezzel indul a kezelés. Vannak azonban olyan állapotok, melyeknél a konzervatív kezeléseknek a tapasztalatok és irodalmi adatok alapján sincs nagy esélye, ilyenkor felajánljuk és mérlegeljük a műtéti kezelés lehetőségét.

Milyen képalkotó vizsgálatokra lehet szükség a kivizsgáláshoz?

A szükséges képalkotó vizsgálatokat a vizsgáló orvos határozza meg. Ő tudja eldönteni, hogy az Ön betegsége szempontjából melyik képalkotó vizsgálatnak van értelme (röntgen, CT, artro-CT, MRI, artro-MRI, ultrahang, izotóp vizsgálat stb.) A képalkotó diagnosztika általában nem MRI vizsgálattal indul. A röntgen alap vizsgálatnak számít, és szinte mindenkinél kérjük.

Ha mégis magam szeretném elvégezni a képalkotó vizsgálatok valamelyikét, hová forduljak?

Egy képalkotó vizsgálat értékelhetősége, minősége nagyban függ a vizsgálatot végző személytől, adott esetben az általa használt beállításoktól vagy pl. a képalkotó berendezés minőségétől. Nem mindegy tehát, hogy egy bizonyos vizsgálat hol történik meg. Időt és néha pénzt is spórolhat a beteg, ha a képalkotó vizsgálatokkal kapcsolatban előzetes kikéri a vállsebész tanácsát (mit? hol?).

A vállsebész szteroid injekciót javasolt. Kell-e félnem?

A szteroidoknak szinte mindenki ismeri a számos potenciális mellékhatását. Ugyanakkor megfelelő esetekben, megfelelő módon alkalmazva az egyik, ha nem a leghatékonyabb konzervatív kezelési módszer a váll betegségei esetében. A helyileg alkalmazott injekciós formával a potenciális mellékhatások esélye jóval kisebb, mint a tablettás, vagy infúziós alkalmazások esetén, hiszen az injekció leginkább a beadás helyén fejti ki a hatását, csak relatíve kis mennyisége kerül be a vérkeringésbe, és jut el a szervezet más pontjára. Ráadásul nem injekció sorozatról van szó, általában összesen egy, vagy két alkalommal végzünk infiltrációt.

Mégis milyen mellékhatások fordulnak elő leggyakrabban a szteroid injekció után?

Ritkán fordul elő nem kívánatos hatás, ezek közül az arc kipirulása (főként nők esetében), feszültség érzés, vérnyomás emelkedése (hipertóniás betegek esetében), vércukor értékek emelkedése (diabéteszes betegek esetében) fordul elő gyakrabban. Az említett nem kívánatos hatások döntő többsége átmeneti, néhány nap alatt megszűnik.

Akkor ha cukorbeteg vagyok, nem kaphatok szteroid injekciót?

Cukorbetegség mellett a szteroid óvatosan alkalmazható. Amennyiben a beteg rendelkezik vércukormérővel, ill. háziorvosa elérhető a beteg számára, amennyiben az észlelt magasabb vércukorértékek miatt a cukorgyógyszerek átmeneti módosítására lenne szükség, az injekció általában beadható.

Vérhigító gyógyszer mellett lehet injekciót adni?

Ez függ a gyógyszer erősségétől, fajtájától. Mindenképp említse a kezelőorvosnak, ha vérhigító gyógyszert szed, az injekció beadásának lehetőségét a kezelőorvos fogja mérlegelni. Syncumar, Marfarin, Warfarin szedése mellett nem tanácsos válltáji injekciót adni, ebben az esetben a válltáji injekció előtt “hasba adott vérhigító injekcióra” történő átállást fog javasolni a kezelőorvos, melyhez kérni fogja a beteg Háziorvosának segítségét is.

Amennyiben műtétre kerül sor, az altatásban történik?

A vállműtétek vagy altatásban, vagy “nyaki érzéstelenítésben” (regionális anesztéziában), vagy ennek kombinációjával történik. Az érzéstelenítés módjáról az aneszteziológus dönt saját gyakorlata, tapasztalata alapján.

A műtét után milyen hosszú a rehabilitáció?

Ez alapvetően a beavatkozás típusától függ, és kezelőorvosa tájékoztatja róla. Tudni kell azonban, hogy egyéb ízületekkel összehasonlításban is a vállízület esetében kiemelkedő szerepe van a rehabilitációnak. Kis túlzással mit sem ér egy korrekten elvégzett műtét, ha az azt követő gyógytorna nem szakszerűen történik, pl. túl gyors, vagy éppen el van hanyagolva. Mindezek miatt kezelőorvosával a rehabilitáció lehetőségeit is részletesen át fogják beszélni a megfelelő műtéti siker érdekében.

Azt hallottam, hogy a vállprotézisek eredményei nem olyan jók. Igaz ez?

Nem. A vállprotézisek és beültetésük technikája az utóbbi években, évtizedekben jelentős fejlődésen mentek keresztül. Számos protézis típus közül választhatjuk ki a beteg és betegsége számára megfelelő fajtát. Amennyiben az adott helyzetnek megfelelő protézis korrekt módon kerül beültetésre, a vállprotézisek kiváló eredményeket tudnak biztosítani a beteg számára.