Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Csontsűrűség mérés Budapesten

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Óbudai Mozgásszervi Magánrendelőben helyszínen elérhető a csontsűrűség mérés


A csontsűrűség mérés alapvető szerepet tölt be a csontritkulás diagnosztikájában és kezelésében. A vizsgálattal kapcsolatos összes fontos információt összefoglaltuk ezen az oldalon. Óbudai rendelőnkben a korszerű DEXA csontsűrűség mérést végezzük el.


A csontsűrűségről

A csontsűrűség alatt az úgynevezett ásványi csontsűrűséget (angolul bone mineral density, azaz BMD) értjük, mely a csont ásványi anyag tartalmát és összetételét jelenti, és fontos információt ad arról, mennyire ellenállók csontjaink a törésekkel szemben.

Testünk csontjai állandó változásban vannak. A csontot lebontó és építő sejtek folyamatosan alakítják a csontszerkezetet. Gyermekeknél és fiataloknál a csontépítő folyamatok a hangsúlyosabbak, míg idősebb korban egyre inkább a csontot lebontó hatások dominálnak. Ha a csontlebontás túlzott mértékű, akkor a csontsűrűség jelentősen csökken, és védtelenebbé válunk a csonttörésekkel szemben. Mivel ennek sokszor nincsenek látható vagy érezhető jelei, a csontritkulásból fakadó csonttörések megelőzésére idősebb korban rendszeres csontsűrűség mérés javasolt.

A csontsűrűség mérésével a csont állapotát, erejét és a csonttömeget lehet megállapítani. A csontsűrűségnek nincs egy általános, mindenkire érvényes optimális értéke. A csontsűrűség mérésen azt vizsgálják, hogy a csontok a páciens nemének és korának megfelelő állapotban vannak-e. Ehhez meghatározzák az úgynevezett T-score értéket, ami azt mutatja meg, hogy mekkora az eltérés az optimális csonttömeg átlag értékétől. -1 felett optimális a csonttömeg, -1 és -2,5 között osteopeniaról, azaz csökkent csontsűrűségről beszélünk, -2,5 alatt pedig csontritkulásról. Minél alacsonyabb a T-score érték, annál magasabb a csonttörés kockázata.

Csontsűrűség mérés
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Hogyan történik a csontsűrűség mérés?

Óbudai rendelőnkben a megbízható DEXA (kettős energiájú röntgen-abszorpciometria) csontsűrűség mérést végezzük. A vizsgálat teljesen fájdalommentes, és nem tart tovább 15-20 percnél. A vizsgálat előtt a páciens kitölt egy kérdőívet arról, hogy előfordult-e nála vagy a családtagjai körében csonttörés, hogy korábban megállapítottak-e csontritkulást nála, és az életmódjával kapcsolatos kérdésekre is válaszol.

A csontsűrűség mérés előtt le kell venni az ékszereket, a karórát, és ha van, el kell távolítani a piercinget is. A hölgyeknek a melltartót is le kell venniük, viszont egy vékony felsőruházatot (rövid- vagy hosszú ujjú póló) viselhetnek a vizsgálat alatt. Ezután megmérik a páciens magasságát és súlyát, majd fel kell feküdni a készülékre, és egy rövid ideig mozdulatlanul maradni,, egyenletesen lélegezve. A gép által kibocsátott röntgensugarakat a csontok elnyelik és ez alapján lehet következtetni azok összetételére. A csontsűrűség vizsgálat nagyon csekély sugárterheléssel jár, jóval kisebbel, mint egy hagyományos röntgen vizsgálat. A mérés befejezése után az orvos kiértékeli az eredményt.

Várandósság esetén a Dexa csontsűrűség mérés nem végezhető el, és akkor sem, ha a páciensen a vizsgálatot megelőző két hétben szájon át történő (nyeléses) kontrasztanyagos vizsgálatot végeztek.

Csontsűrűség mérés a csontritkulás diagnosztikájában

A csontsűrűség mérés alapvető fontosságú vizsgálat a csontritkulás diagnosztikájában, a már felismert betegség esetén pedig a kezelés hatásosságának nyomon követését segíti. Mivel az életkor előrehaladtával a csontbontó folyamatok fokozódnak, 50 éves kor felett ajánlott néhány évenként szűrővizsgálat jelleggel elvégezni a csontsűrűség mérést. Ha a családban előfordult csontritkulás, akkor már 40 éves kor környékén érdemes bejelentkezni a vizsgálatra.

Csontsűrűség mérés

Mi is az a csontritkulás?

A csontritkulás egy gyakori anyagcsere betegség, melynek lényege, hogy a csontépítő folyamatok lelassulnak, a csontok leépülése viszont túlzott mértékben fokozódik. Ennek hatására a csonttömeg lecsökken. A csontritkulás eleinte nem okoz panaszokat, így gyakran rejtve marad, viszont jelentősen megnöveli a csonttörések rizikóját. Gyakran épp a kis erőhatásra bekövetkező csonttörések vetik fel a betegség gyanúját. A csontsűrűség mérés nagy előnye, hogy a csontritkulás diagnosztikájának alapelemeként segít időben felismerni a csonttömeg vesztést.

A csontritkulás a nőknél gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál, és az életkor előrehaladtával mindkét nemnél egyre gyakoribb. A mozgásszegény életmód, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás, a kalciumban szegény táplálkozás is növeli kialakulásának esélyét.

A csontritkulás kezelése komplex. A gyógyszeres terápia mellett fontos szerep jut a vitaminok és ásványi anyagok szedésének és a rendszeres testmozgásnak is. A személyre szabott mozgásprogram kialakításában érdemes gyógytornász segítségét kérni.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Csontsűrűség mérés

Mit lehet tenni csontritkulás ellen?

A csontritkulás kialakulásában életmódbeli tényezők is szerepet játszanak, így mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük. A rendszeres sport és a megfelelő diéta csontritkulás ellen igen sokat segíthet. Ha fiatalabb korban is egészséges életmódot folytat valaki, azzal lecsökkenti annak esélyét, hogy idősebb korban csontritkulás alakuljon ki nála. Ugyanakkor a rendszeres testmozgás és a diéta minden életkorban és a betegség minden stádiumában jó hatással van a csontállomány minőségére, tehát sosem késő elkezdeni!

A csontritkulás elleni diéta alapja a kalciumban dús étkezés. A napi szükséglet belőle felnőttkorban 1000-1200 mg, idősebb korban pedig 1300-1500 mg. A kalcium felszívódását segíti a D-vitamin, a K-vitamin, a C-vitamin és az A-vitamin, így ezek beviteléről is gondoskodni kell. Az ásványi anyagok közül a magnéziumnak, cinknek, mangánnak, fluornak, réznek és vasnak van kiemelt szerepe a csontritkulás elleni diétában.

Javasolt zsírszegény diétát folytatni, és sok tejterméket (a magas foszfáttartalmú ömlesztett sajt viszont kerülendő), nyers zöldséget és gyümölcsöt, olajos magvakat, magas kalciumtartalmú ásványvizeket és kalciummal dúsított ételféléket fogyasztani.

Csontsűrűség mérés szerepe menopauza után

A csontritkulás háromszor olyan gyakran fordul elő nőknél, mint férfiaknál. Ez nemcsak azért van, mert a hölgyek csontjai vékonyabbak, hanem azért is, mert a menopauza beköszöntével a csontok egészségét addig támogató ösztrogén hormon szintje lecsökken. A nők csontsűrűségük akár 20%-át is elveszíthetik a változókor utáni 5-6 évben. Minél kisebb a csontsűrűség a klimax idején, annál nagyobb az esély a csontritkulásra. A betegség kialakulásának kockázatát növeli a korai menopauza és a rendszertelen menstruáció. A nőknek a betegség fokozott kockázata miatt a változókor után néhány évente javasolt elmenniük csontsűrűség mérésre.

Csontsűrűség mérés

Hogyan lehet csontsűrűség mérésre jelentkezni?


A DEXA csontsűrűség mérést óbudai rendelőnkben (Óbudai Mozgásszervi Magánrendelő, 1037 Budapest, Bokor u. 17-21.) végezzük el.
40 éves kor felett nem szükséges beutaló!
Előzetes bejelentkezés után fogadjuk pácienseinket.
Időpontért hívja máris ügyfélszolgálatunkat a +36 (1) 44-33-433 telefonszámon!


Csontsűrűség mérés árak

Elnevezés Ár
Csontsűrűség mérés 20.000 Ft