Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Leggyakoribb neurológiai panaszok

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Mi az a neurológia?

A neurológia egy orvosi szakterület, amely a központi és perifériás idegrendszer gyulladásos, fertőző, immunológiai és degeneratív eredetű betegségeinek, továbbá az idegsérülésből fakadó elváltozásoknak a diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik. Amennyiben az adott betegség műtéti ellátást igényel, akkor a neurológus mellett egy idegsebészt is bevonnak a terápiába.


Leggyakoribb neurológiai betegségek

  • Mozgászavarok: Ha a mozgató és az érző idegpályarendszer jól működik, azonban a mozgások kivitelezése, koordinálása zavart szenved, akkor ügyetlenséget vagy akaratlan, kóros mozgásformák jelentkezését tapasztalják a páciensek. Ennél a neurológiai betegségnél egyaránt jelentkezhet remegés, koordinációs zavar, csökkent izomtónus és remegés.
  • Fejfájás: A fejfájás az egyik leggyakrabban előforduló neurológiai panasz. Sokféle oka lehet, akár egészen banális is, de súlyos betegséget is jelezhet, így kivizsgálását nem érdemes halogatni. Gyakori betegség a migrén, ami görcsrohamokban jelentkezik, és általában egyoldalú fájdalmat okoz. Szintén gyakran keresik fel a neurológia szakrendeléseket a tenziós fejfájással, ami mérsékeltebb, abroncsszerűen szorító fájdalommal jár.
  • Gerincvelőt érintő elváltozások: Gyakori neurológiai betegség a porckorongsérv, melynek kialakulásában az ülő életmód, a kényszertartásban végzett munkakör, a hátizmok edzetlensége is közrejátszik. A gerincvelő tartós fájdalmat okozó keringési zavarai sem ritkák.
  • Neuropathiás fájdalmak: A perifériás idegrendszer károsodása miatt romlik az információcsere az agy, az izmok, a bőr és az erek között. Ennek hatására a páciensek indokolatlan fájdalmakat tapasztalnak Jelentkezhet például bizsergő, szúró, áramütésszerű érzés, vagy túlérzékenység a hideg és meleg hatásokra.
  • Alzheimer-kór: Nagyon gyakori neurológiai betegség. A demenciák egyik fajtája, az agysejtek károsodásával járó neurológiai betegség, mely általában idővel válik egyre súlyosabbá. Eleinte enyhe memóriazavarok jelentkeznek, majd válnak egyre súlyosabbá. Később már az olyan napi tevékenységek is nehézséget okoznak, mint a tisztálkodás vagy az evés. Gyógyszeres kezeléssel a szellemi hanyatlás lassítható, így a páciens tovább lesz képes önálló életvitelre.
  • Sclerosis multiplex: A központi idegrendszert érintő autoimmun betegség, melynek lényege, hogy a szervezet antitesteket termel az agyban és a gerincvelőben lévő mielinhüvely (az idegsejteket szigetelő anyag) ellen. Ez idegkárosodáshoz vezet. A sclerosis multiplex tünetei nagyon változatos formát mutathatnak, zsibbadás, érzéketlenség, látásvesztés, kettős látás, szédülés egyaránt jelentkezhet. A betegségre jellemző a tünetek fellángolásának és enyhülésének váltakozása. Van, akiknél enyhe tünetek jelentkeznek, míg másoknál tartós funkcióvesztésekhez vezet a betegség. Megfelelő kezeléssel enyhíthetők a tünetek, a betegség rendszeres neurológiai kontrollt igényel.
  • Agyi keringészavarok: Az agy véráramlásának korlátozottsága, melyet többek között agyvérzés, alacsony vérnyomás, alacsony vércukorszint, láz, alacsony oxigénszint okozhat. Máj- és vesebetegségek is állhatnak a háttérben.
  • Epilepszia: Agyi működési zavar, amelynél egyes agysejtek felszabadulnak gátlásuk alól, és ez elektromos túlműködéssel jár. Ez tudatzavart, görcsös rohamokat, akár eszméletvesztést is okozhat. A kisebb epilepsziás rohamok néhány másodpercesek, a végzett mozgás megszakításából, és pillanatnyi “elbambulásból” állnak. Gyógyszerek szedésével az epilepszia általában jól kezelhető, ritkán van szükség műtéti beavatkozásra.
  • Parkinson-kór: Progresszív neurodegeneratív betegség, amely az izomműködést befolyásoló idegsejtek ingerátadó képességének károsodásával jár. Fő tünetek a végtagok remegése, a lelassult mozgás és az izommerevség, idővel egyensúlyproblémák is csatlakozhatnak a kórképhez. A Parkinson-kór kialakulásában genetikai és környezeti tényezők is közrejátszhatnak. Rendszeres neurológiai kontrollt igényelnek a Parkinson-kórral küzdő páciensek. Gyógyszeres kezeléssel lassítható a betegség előrehaladása.
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Milyen tüneteket kezel a neurológus szakorvos?

Az idegrendszer károsodása önmagában és más betegségek szövődményeként is bekövetkezhet. Ennek megfelelően a neurológiai betegségek tünetei nagy változatosságot mutatnak. Az alábbi tünetek bármelyikének jelentkezésekor érdemes felkeresnie egy neurológiai szakrendelést:

  • szédülés
  • nagyon erős vagy gyakran jelentkező fejfájás
  • egyensúlyvesztés, mozgáskoordinációs zavarok
  • látászavar, látásvesztés, kettős látás
  • halláscsökkenés
  • memóriaproblémák
  • gondolkodási nehézségek
  • tudatzavar
  • szívdobogásérzet
  • zsibbadás a végtagokban
  • izomgörcsök, izmok gyengesége
  • lelassult beszéd, artikuláció zavarai
  • beszéd elakadása
  • bénulások
  • remegés
Neurológiai panaszo vizsgálata

Hogyan zajlik a neurológiai vizsgálat?

A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben nagy tapasztalattal rendelkező neurológus szakorvosaink várják a gyógyulni vágyó pácienseket. A gyógyulás első lépése a pontos diagnózis felállítása, ehhez alapos és átfogó neurológiai vizsgálatra van szükség.

A neurológus először felveszi a kórelőzményt. Kikérdezi a pácienst a tüneteiről, egyéb fennálló és korábbi betegségeiről, a betegségek esetleges családi halmozódásairól, és megtekinti a korábbi orvosi leleteket. A tünetek keletkezésének ideje és sorrendje is fontos információ. Ezután a szakorvos különféle tesztekkel ellenőrzi a páciens mozgáskoordinációját, egyensúlyérzékét, beszédkészségét, izomerejét és a reflexek működését. Ezután eldönti, hogy idegrendszeri probléma okozza-e a tüneteket, és van-e szükség egyéb vizsgálatokra a diagnózis felállításához.

A képalkotó vizsgálatok fontos információkat nyújtanak a testen belül zajló folyamatokról. A neurológiai betegségek diagnosztikájához ezek közül leggyakrabban MR és CT vizsgálatot rendel el a szakorvos. Emellett a perifériás idegek működését elektroneurográfiával, az izmok elektromos működését pedig elektromiográfiával vizsgálják. A szakorvos laborvizsgálatokat is elrendelhet.

A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben a neurológus által javasolt vizsgálatokat megszervezzük pácienseinknek, és azok elvégzését 24-72 órán belül vállaljuk partnerintézményeinknél.

A diagnózis felállítása után személyre szabott kezelési tervet állít fel az orvos. A gyógykezelés állhat gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök felírásából, életmód tanácsadásból, fizioterápiás kezelésekből. Egyes esetekben műtét hozhatja el a várt javulást a páciens számára.

Neurológus szakorvosaink

Dr. Csiba László PhD

Dr. Csiba László PhD

Neurológus szakorvos D.Sc. akadémikus, egyetemi tanár

Dr. Simó Magdolna

Dr. Simó Magdolna

Neurológus, klinikai neurofiziológus, egyetemi adjunktus

Dr. Vághy Beatrix

Dr. Vághy Beatrix

Neurológus és neurofiziológus főorvos