Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Soft lézer kezelés

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Sérüléseket, műtéteket követően is lerövidíthető a rehabilitációs időszak a soft laser használatával!

Alkalmazzák még egyes bőrgyógyászati; fül-orr-gégészeti kórképek esetében és fogászati-szájnyálkahártya betegségek kezelésére is.


Mire jó a soft laser?

A lézerek biológiai hatásukat tekintve két csoportba sorolhatók az orvoslásban: A nagy teljesítményű “kemény-lézerek” - avagy sebészeti lézerek és a kis teljesítményű “lágy-lézerek“ - avagy gyógyhatású lézerek. A nagy teljesítményű lézereket az erős hőhatás miatt különböző sebészeti beavatkozások, műtétek elvégzésére használják. A Soft Laser készülék a nagy energiájú lézer „szelídebb” változata, a gyógyhatású “lágy-lézerek” csoportjába tartozik (orvostechnikai eszköz). A lézerfény fotokémiai hatását használják fel a jótékony biológiai folyamatok beindításához.

Biostimuláció által a lézersugár elindítja, serkenti a gyógyulást és regenerációt: a soft lézeres készülékek többnyire vörös, infravörös hullámhosszon sugároznak, fényük eléri a sejt mélyén lévő mitokondriumot, ezáltal befolyásolják a sejt folyamatokat, ennek eredményeképpen a mitokondrium több energiát állít elő. A sejtosztódás aktívabb lesz (“felpörgeti” a sejtek működését), az öngyógyító folyamatok beindulnak, stimulálja a sejtregenerációt, érképződést, aktiválja az immunrendszert. Fokozza az endorfinok termelését (a test által termelt fájdalomcsillapító anyag), tehát csökken a fájdalom. A lézersugár elnyelődése hő felszabadulással jár, felmelegíti a kezelt szöveteket. A vérkeringés gyorsulásával a bomlástermékek, gyulladásos méreganyagok eltávolítása megindul. Egyben hatékonyabbá teszi a nyirokkeringést is, így csökken a lágyrészek duzzanata és feszülése is. Fájdalomcsillapításra, ízületek kezelésére, gyulladáscsökkentésre a 800 – 900 nm hullámhosszú (infra) lézert alkalmazzuk, mely akár 6-8 cm mélyre is képes hatolni. Ilyen a Safe laser 500 is.

Nagy Gabriella

Nagy Gabriella

Gyógytornász - fizioterapeuta, okleveles manuálterapeuta

Milyen területeken és milyen panaszok esetén használják a lágy lézert?

A soft lézer készüléket önállóan és/vagy kiegészítő terápiaként alkalmazzuk:

  • Sérüléseket/traumát követően: csonttörés, izom-ínhúzódás, izom-ín szakadás, vérömleny, zúzódás esetén.
  • Különböző degeneratív, kopásos megbetegedésekben: ízületi- és porckopásnál, reumatikus fájdalmak/gyulladások illetve gerincfájdalmak/gyulladások csökkentésére (lumbago).
  • Túlerőltetéssel járó kórképeknél: Izmok eredésénél vagy tapadásánál túlerőltetés miatt létrejövő csonthártyagyulladás esetén. Például teniszkönyök esetén az alkar feszítőizmainak a könyök külső oldalán található tapadási pontjánál, túlterhelés miatt bekövetkező ín, továbbá a lassan kialakuló csonthártyagyulladás.
  • Ínhüvelygyulladások (tendinitis), nyáktömlőgyulladások (bursitis), izomgyulladások (myositis), izomfájdalmak csökkentésére.
Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Ellenjavallat / kontraindikáció:

  • Tilos állapotos nőknél az alhas „besugárzása” vérbőség (esetleges veszélyes) fokozódása miatt!
  • Tilos a készülék használata súlyos véralvadási betegségekben szenvedő személyek esetében is!
  • Tilos a soft lézert használni: a daganatok területét, a pajzsmirigyet (ha az túlműködik) és a mell környékét, gombás vagy fertőzött bőrfelületeket és a beültetett pacemaker feletti régiót is.
  • Tilos a festékes anyajegyek „besugárzása”, mivel rákmegelőző állapotnak tekintendő.
  • Pontos orvosi diagnózis nélkül ne „önkezeljünk”, mivel a soft laser a fájdalmat csökkentheti, okát nem minden esetben tudja megszüntetni és (átmenetileg) elfedhet tüneteket, komolyabb betegségeket!

Lágy lézer kezelés módja?

A soft laser készüléket –kontaktban a bőrrel- a fájdalmas pontra kell helyezni és a megadott kezelési ideig világítani az adott területet, majd tovább haladni a következő pontra. Többnyire a nyomásérzékeny pontokat kezeljük.

Soft lézer kezelés

Mennyi a soft lézer kezelési ideje?

Soft lézerek azok a lézertípusok, melyek az „alacsony” teljesítményük miatt szemmel látható változásokat nem okoznak a besugárzott szövetekben és a várt pozitív hatás általában csak többszörös kezelés után és hosszabb idő elteltével jelentkezik. Egyes kórképeknél, betegségeknél más-más energia mennyiséggel kezelünk a hatékonyság növeléséhez. Hosszabb kezelési idővel tudjuk biztosítani a magasabb energiabevitelt (Joule) . A lézeres besugárzás időtartama a várt hatástól függően általában 1-5 perc.

A kezelések gyakorisága attól függ, hogy mennyi ideje áll fenn az adott probléma, betegség.

  • Akut betegségek (6 héten belül) ill. postoperatív (műtét utáni időszak) esetekben: A kezelést naponta /1-2 hétig, azt követően a tünetek megszűnéséig 3x/hét kell alkalmazni.
  • Krónikus betegségek esetén (6-8 héten túl): A huzamosabb ideje fennálló betegségeket ritkábban kezeljük. A lézer készüléket 3x / hét, a tünetek megszűnéséig vagy jelentős csökkenéséig használjuk. A régóta fennálló (krónikus) betegségeknél a gyógyulás hosszabb ideig tarthat (napok, hetek, akár hónapok).

Az első kezelések alatt/után enyhe melegség, bizsergés is érezhető. Egyes (főleg krónikus) esetekben, néhány órával a kezelést követően a test kezelésre adott válaszreakciója miatt a fájdalmak fokozódhatnak, de ez csak átmeneti jellegű.