Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Schroth – Terápia a BMM -ben

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Schroth-terápia

A Schroth-módszer jelenleg a leghatékonyabb gyógytorna módszer a gerincferdülés és a Scheuermann – betegség kezelésében. Fontos kiemelni, hogy strukturális gerincferdülés esetén van létjogosultsága.


Schroth terápia

Mi a strukturális gerincferdülés?

A gerincferdüléseket 2 nagy csoportba sorolhatjuk:

Az 1. csoport az ún. funkcionális gerincferdülések csoportja:
a gerinc oldalirányú eltérését nem kíséri a csontos képletek-, borda-, csigolya deformitása. Általában hanyag tartás vagy pl. végtaghossz különbség miatt alakul ki. Ebben az esetben szimmetrikus törzsizom erősítő gyakorlatokat végzünk.

A 2. csoport a strukturális gerincferdülések csoportja:
a gerinc oldalirányú eltérését a csontos képletek deformitása is kíséri, kialakulnak a bordapúpok, ágyéki púpok, borda völgyek, ágyéki völgyek. Ebben az esetben van létjogosultsága a Schroth – terápiának.

A módszer lehetőséget teremt a gerinc 3D-ben történő korrekciójának.

A Schroth terápia lényege

A gerinc maximális aktív nyújtása, a törzsaszimmetriák max. korrekciója, ill . a korrigált helyzetben történő izomerősítés és nyújtás. A Schroth-terápia nem csupán gyógytorna gyakorlatok összessége, hanem szemléletmód, mely gyakorlati tanácsokkal is ellátja a pácienst, testtartást illetően.

A korrekcióban segítenek bennünket kül. eszközök: párnák, labdák, hengerek, tükör.

Gyakorlati tanácsok Schroth – terápiára érkezőknek

  • Minden esetben szükséges a teljes gerincről, álló helyzetben készült (AP, oldalirányú) röntgen felvétel! E nélkül a terápia nem kezdhető meg!!!
  • Első alkalommal kiértékeljük a hozott röntgen felvételt, lemérjük az adott görbületek fokértékét.
  • Részletes mozgásszervi vizsgálat történik: Testtartás elemzés, csontos képletek helyzetének feltérképezése, izmok állapotának vizsgálata stb.
  • Célszerű kiskorú gyermek kísérete, ill. a gyógytornán a szülő aktív részvétele, hisz ha a szülő nem látja a kezelést otthon sem lesz segítség, mely a kezdeti szakaszban nagyon fontos.
  • Ezt követően megbeszélésre kerül a módszer lényege, az elméleti háttér. Logikus gondolkodásra törekszünk, értsük is azt, hogy mit miért csinálunk.
  • Fokozatosan betanulásra kerülnek a speciális gyakorlatok, tartáskorrekciós mozdulatok.
Schroth – Terápia

Hogyan hat a Schroth módszer?

Minden esetben hosszú távú terápia szükséges. Napi rendszerességgel otthon és legalább heti egy alkalommal gyógytornász vezetésével kell végeznie a gyakorlatokat, szép és tartós eredmény elérése érdekében. A gyakorlás során a szenzomotoros tartásjavítás eszközeinek felhasználásával, proprioceptív- és exteroceptív ingerekkel segítjük a pácienst a helytelen tartás felismeréséhez.
A terápia során Schroth-specifikus helyzetbeállításokban, a gerinc három dimenzióban korrigált helyzetében érjük el az izomaktivitás relatív fokozódását és a korrigált helyzet felvételének tudatosítását, reflexszerűvé tételét. Ebben a három dimenzióban korrigált helyzetben speciális forgató légzést alkalmazunk, amely a derotáció elérésében és a bordapúpok csökkentésében fontos.

Mi a Schroth módszer hatékonysága?

A Schroth módszer az egyik leghatékonyabb terápia a gerincferdülés kezelésére, tartászavarra, emellett funkcionális- és strukturális scoliosis esetén valamint Scheuermann kór kezelésére kiváló eredményekkel alkalmazható. Komplexitása miatt azonban 10 éves kor alatt nem alkalmazható.

A 20. század elején Katharina Schroth fejlesztette ki a Háromdimenziós Scoliosis Terápiát. A módszer nem csak az oldalirányú görbületet kezeli, hanem a csigolyák csavarodása következtében kialakult bordapúpot is korrigálja, ezért nevezzük háromdimenziósnak. A módszer alapja, hogy a törzset három blokkra osztja fel a gerincoszlop anatómiai tulajdonságaira alapozva, amelyek a gerincferdülés esetén egymással szemben eltolt, elcsavarodott helyzetben deformálódtak. A csontos elváltozás következtében a csigolyák ék alakúvá válhatnak, a bordák mozgékonysága korlátozódik, majd ennek hatására a légzési volumen csökken.

Schroth terápia

A Schroth terápia indikációs területei:

  • Scoliosis (gerincferdülés)
  • Scheuermann kór (fiatalkorban fellépő csigolyanövekedési zavar)
  • Operáció előtti mobilizáció
  • Operáció utáni rehabilitáció
  • Egyéb csigolya deformitások és tartási problémák

Schroth terápia alapelemei:

  • Egyéni korrekciók tanítása
  • Tartási kontroll
  • Légzésterápia
  • Testtudat fejlesztés
  • Önkorrekció, önkontroll tanítása
  • Mindennapi aktivitások progressziómegelőző irányának tanítása
  • Korzettkezelés – hozzászoktatás, leszoktatás
Nagy Gabriella

Nagy Gabriella

Gyógytornász

Sándor Dorottya

Sándor Dorottya Lilla

Gyógytornász

Szabó Lóránd

Szabó Lóránd

Gyógytornász - Fizioterapeuta

Tatai Krisztina

Tatai Krisztina

Gyógytornász